Jak probíhá export americké monetární politiky a co s sebou nese
Jak americká monetární politika ovlivňuje zbytek světa? Natixis míní, že k jejímu „exportu“ může docházet dvěma základními způsoby. Oba přitom Spojeným státům nějakým způsobem pomáhají.
Pokud americká centrální banka přejde do režimu restriktivní monetární politiky a zvedá sazby, mohou zahraniční centrální banky držet svou politiku nezměněnou, nebo mohou na kroky Fedu reagovat stejně. Tudíž také zvedáním sazeb.
V prvním případě vede růst amerických sazeb k posilování dolaru, protože se zvyšuje úrokový diferenciál mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Ve druhém případě reagují zahraniční centrální banky na vyšší sazby v USA zvednutím sazeb domácích. V takovém případě je omezen tlak na oslabování domácí měny vůči dolaru, ale zároveň je tlumen domácí růst.
Oba mechanismy samozřejmě fungují obráceně v případě uvolnění americké monetární politiky. Pokud na něj zahraniční centrální banky nereagují, dochází k oslabování dolaru a posilování jejich domácích měn. Jestliže reagují snížením sazeb, podporují svůj domácí růst.
Jak mohou tyto vztahy pomáhat americké ekonomice? Když Fed zvedá sazby a zahraniční centrální banky ne, dochází k popsanému posilování dolaru a to snižuje inflační tlaky v americké ekonomice přes nižší ceny dovozů. Právě snížení inflace přitom bývá cílem Fedu v době, kdy sazby zvedá. Pokud zahraniční centrální banky začnou sazby zvyšovat také, tlaky na posílení dolaru jsou menší, ale zase klesá zahraniční ekonomický růst. To pomáhá snížit inflační tlaky v USA kvůli jejich slabším exportům.
Natixis dodává, že v posledním roce na monetární utahování v USA nijak silně nereagovala řada centrálních bank, včetně ECB či Bank of England a Bank of Japan. Jejich měny tak vůči dolaru znatelně oslabovaly. Naopak k výraznému zvýšení sazeb došlo v zemích jako Brazílie, Thajsko, Chile či Mexiko. Tyto země se tak vyhnuly prudšímu oslabení měnového kurzu. U nich se dostavilo znatelné ochlazení ekonomického růstu. Jak posilování dolaru, tak toto oslabení ekonomického růstu pak podle Natixisu pomohlo snížit tlak na ještě razantnější monetární utahování v USA.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 27.01.2023
Natural 95 37.39 Kč![]() ![]() | Nafta 37.6 Kč![]() ![]() |
Prezentace
27.01.2023 Nejlepší Move-to-Earn projekt pro rok 2023, který.
27.01.2023 50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Mgr. Timur Barotov, BHS
Lucia Žárská, ProfitLevel
Petr Lajsek, Purple Trading
Zdražení benzínu nezabránila ani silná koruna. Jaký je výhled?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...
Skupina AURES Holdings i v roce 2022 pokořila...
Okénko nemovitosti
Jan Dvořák, Salutem Fund
Stávající situace v České republice na trhu rezidenčních nemovitosti
?
Okénko pro podnikatele
Tomáš Stingl, BusinessInfo.cz
Japonsko a Čína ztrácejí miliony obyvatel, vymírají také ekonomiky východní Evropy
Pavel Křížek, Geis
Efektivita ve skladu - regály, technika, ale i software a automatizace