Ranní okénko - Nálada v eurozóně dále opatrně roste
Dnešek patří především předstihovým ukazatelům. Za několik málo minut dorazí konjukturální průzkum z dílny ČSÚ, trhy ale budou více zajímat index nákupních manažerů (PMI), které vyjdou jak pro eurozónu tak Spojené státy. Budou představovat jeden z prvních předstihových indexů, které odhalí, jaký start do letošního roku hlavní světové ekonomiky mají. Sérii měkkých ukazatelů odstartovala již ráno spotřebitelská důvěra v Německu, která výsledkem nepřekvapila a ukázala mírné zlepšení – čtvrté v řadě. Ve stejném směru šel i včera zveřejněný index spotřebitelské důvěry pro celou eurozónu, který také zaznamenal čtvrtý měsíc růstu v řadě.
Lednový PMI pro eurozónu by dnes měl ukázat postupný návrat zespoda k hranici 50 bodů, která odděluje expanzi od kontrakce. Pro index výroby je očekáván růst z 47,8 na 48,5 bodu, u indexu pro služby dokonce na 50,1 bodu (z 49,8). Pozitivně hraje především pokles ceny zemního plynu, díky čemuž klesá pravděpodobnost negativního scénáře v podobě akutní energetické krize a nutnosti zásadního omezování výroby.
Obdobný ukazatel pro Spojené státy bude naopak podle odhadu analytiků dále stagnovat relativně hluboko pod 50bodovou hranicí. Medián počítá s 46 body v případě výroby (46,2 v prosinci) což by představovalo čtvrtý pokles v řadě. Posun na 45 bodů v případě služeb (44,7 v prosinci) by sérii poklesů trvající od loňského října.
Pohled zpět:
Jako jedna z posledních před mediální karanténou se k měnové politice v dnešním vydání LN vyjádřila viceguvernérka Eva Zamrazilová. Jako hlavní riziko i nadále vidí příliš silný růst mezd. V letošním roce očekává, že firmy budou přidávat mezi 5-10 procenty, pokud by to ale bylo více, uvažovala by o zvýšení sazeb.
Akciové trhy vstoupily do týdne pozitivně, když americký index S&P 500 přidal více jak 1 % na pozadí oživení zejména v technologickém sektoru (NASDAQ +2 %). Německý DAX posílil o 0,5 %, podobně i tuzemský index PX. Koruna dále zůstává na nejsilnějších úrovních od konce roku 2008 a dnes startuje obchodování na úrovních 23,85-23,90 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 26.01.2023
Natural 95 37.17 Kč![]() ![]() | Nafta 37.49 Kč![]() ![]() |
Prezentace
26.01.2023 FightOut již vybral 50 % na první meta-gym po...
25.01.2023 Tamadoge navázal spolupráci s CryptoCart, aby...
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Petr Lajsek, Purple Trading
Zdražení benzínu nezabránila ani silná koruna. Jaký je výhled?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Proč fondy inflačních dluhopisů klesají, když inflace roste?
Tiskové zprávy
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...
Skupina AURES Holdings i v roce 2022 pokořila...
EuroZprávy.cz u příležitosti výročí vzniku s...