Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  23.01.2023 11:16:03

Problémy centralizovaných burz zvyšují popularitu hardwarových peněženek. Ty zažívají boom!

Ilustrační obrázek | zdroj CoinBank.cz

Problém hostovaných peněženek

Závěr loňského roku se nesl ve znamení rostoucího strachu z tzv. "Custodial wallets" (Hostované peněženky). Custodial wallets jsou kryptopeněženky, nad kterými uživatel nemá úplnou kontrolu. Koncový uživatel drží pouze veřejné klíče, zatím co soukromé klíče drží třetí strana, například kryptografická burza. To má zásadní význam v případě, že organizace kontrolující vaši custodial peněženku zanikne nebo ji někdo hackne. Své by o tom mohli vyprávět uživatelé zkrachovalé burzy FTX a jiných kryptoburz, které se staly obětí podvodu. Hack se nevyhnul ani jedné z největších kryptoburz Binance, která při posledním útoku přišla o 570 milionů dolarů. Exploit po krachu FTX pak zůstává zahalen tajemstvím a podezřením. Mnoho členů komunity totiž stále není přesvědčeno, že šlo o skutečný exploit. Uživatelé celého kryptografického segmentu tak znovu objevují staré přísloví: 

„Nevlastníš klíče, nevlastníš krypto.“

I tato krize důvěry v hostované kryptografické peněženky má své vítěze. Těmi jsou producenti tzv. hardwarových kryptografických peněženek. Není tak žádným překvapením, že se toto odvětví aktuálně těší svému boomu. Svůj podíl vlivu na tom má zejména to, že stále více obchodníků a držitelů se snaží zabezpečit své kryptografické prostředky.

Hardwarové peněženky jsou v kurzu

Český výrobce kryptografických hardwarových peněženek Trezor (jeden z lídrů v oboru) zaznamenal po bankrotu FTX výrazný skok v návštěvnosti svých webových stránek o více než 350 %. Tento nárůst poptávky po produktech společnosti Trezor se odrazil i v tržbách, které se ve stejném období více než ztrojnásobily v porovnání se stejným obdobím v minulých letech. Pozadu nezůstal ani výrobce hardwarových peněženek Hito. Společnosti Hito, stouply tržby po pádu FTX na dvojnásobek oproti období před kolapsem FTX.

Samotné hardwarové peněženky mají různé tvary a velikosti. Nejmenší z nich, jako například řada Ledger Nano, připomínají USB disk a lze je zavěsit na klíčenku. Některá z největších, jako NGRAVE ZERO nebo ELLIPAL Titan, se velikostí blíží dokonce malému telefonu. Všechna zařízení jsou vybaveny různými funkcemi, například ochranou proti prachu nebo snadno použitelným uživatelským rozhraním. Jsou součástí tzv. "studeného úložiště". Jde o způsob, jak uchovávat kryptomince někde bez připojení k internetu. Ne všechna studená úložiště však vyžadují zařízení oddělené od telefonu nebo počítače. Některé softwarové peněženky, jako je např. MetaMask, nabízejí také verzi studeného úložiště pro větší bezpečnost uživatelů.

Generální ředitel burzy Binance, Changpeng Zhao, sice minulý měsíc řekl, že:

„Pro 99 % lidí dnes platí, že když po nich budete chtít, aby drželi krypto na vlastní pěst, nakonec o ně přijdou.“

Ale s tím nesouhlasí výrobci hardwarových peněženek. Svou existenci připisují právě častým problémům a selháním centralizovaných burz. Vzhledem ke ztrátám ve výši 70 miliard dolarů jen v důsledku pádu Celsius, Terra a FTX se zdá, že žádat po uživatelích, aby drželi své kryptomince na centralizovaných burzách, je mnohem riskantnější než ztráta hardwarového zařízení. Ty mají oproti CEX burzám jednu zásadní výhodu, ztratíte-li takové zařízení, nemusí to hned znamenat zásadní problém. Stačí, když budete mít schovanou nebo budete znát záložní "seed frázi". Díky ní si totiž uživatel může bezpečně obnovit přístup ke svým prostředkům.

Alternativa v podobě softwarových peněženek

Navíc existují alternativy softwarových peněženek, které rovněž poskytují kontrolu nad uloženými kryptomincemi. Např. Atomic Wallet umožňuje, aby kryptomince byly bezpečně uloženy na uživatelově počítači. V posledních měsících pak společnosti Zerion a Frontier uvedly na trh snadno použitelné rozšíření prohlížeče, které je navrženo tak, aby fungovalo napříč různými řetězci a s různými druhy digitálních aktiv (včetně NFT). Nehledě na skutečnost, že mnoho softwarových řešení je navrženo tak, aby zároveň fungovala s hardwarovými peněženkami, takže to nemusí být vždy situace buď, anebo.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

15.04.2024  Zlato trhá rekordy, ale prodávat nemusí být moudré Martin Stránský (WBTCB)
04.04.2024  Objem obchodů s kryptem stoupl o třetinu na 1,1 miliardy Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688