Daňová progrese v Česku: Kdo zaplatí vyšší daň z příjmu?

Vzhledem k nedávno zavedeným legislativním změnám zaplatí za rok 2022 většina lidí méně na dani z příjmů. Mnohé OSVČ s vysokými příjmy si ale pohorší.
V roce 2021 byla zrušena solidární daň z příjmů pro bohaté, zavedena ale byla jiná forma progrese. Solidární daň byla od roku 2013 jedinou stopou daňové progrese v Česku. Bohatší tak odváděli státu vyšší procento z výdělku než průměrná populace. „V roce 2021 se ale stejně jako superhrubá mzda solidární daň zrušila a nahradila ji jiná forma progrese,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.
Podnikatelé, kteří v roce 2022 vydělali přes 1 867 728 korun (48násobek průměrné mzdy), zaplatí letos na jaře vyšší daň z příjmů než ostatní. Zisky nad tuto hranici podléhají ještě vyššímu zdanění než v případě solidární daně. Roční příjmový limit (pro OSVČ) se od loňského roku zvýšil o více než 166 000 korun.
Z příjmů nad limit vyšší daň
Zatímco drobní živnostníci platí a nadále budou platit patnáctiprocentní daň, vysokopříjmovým se daňový základ zvedá na 23 procent. Dobrou zprávou je, že je to jen u příjmů nad limit. Ten odpovídá 48násobku průměrné měsíční mzdy v Česku, stanovené pro rok 2022 na 38 911 korun. „V praxi to znamená, že podnikatel, který bude mít za rok 2022 hrubý příjem například 2 000 000 korun, odvede z 1 867 728 korun patnáctiprocentní daň a ze zbylých 132 272 korun 23 procent,“ připomíná poradce.
Všichni bez výjimky mohou nadále uplatnit základní slevu na poplatníka, která se loni se zvýšila na 27 840 korun a letos stoupla dokonce na 30 840 korun. Upozorňujeme, že přirážku musíte každý rok přiznat v daňovém přiznání.
Zaměstnanci bez pardonu
Zaměstnancům se daň počítá pouze z hrubé mzdy ve výši 15 procent. Jen pokud vydělali více než 155 644 korun měsíčně hrubého, platí z částky nad touto hranicí třiadvacetiprocentní daň. Dávku tedy zaplatí zaměstnanci, kteří měli vyšší hrubou mzdu než zmíněný roční limit, případně OSVČ, jež mají vyšší základ daně z podnikání (příjmy minus výdaje).
Z dalších vedlejších příjmů, tedy z kapitálu, pronájmu, výher apod. se progresivní daň do státní pokladny neodvádí. „Lidé, kteří prodali nemovitost, případně měli příjmy z kapitálového majetku, progresivní daň neplatí. Pokud ale nesplnili podmínky pro osvobození tohoto příjmu od daně z příjmu fyzických osob, budou z něj muset odvést běžnou daň,“ upozorňuje daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Zatímco živnostníci jsou zvyklí podávat daňové přiznání každoročně, zaměstnanci tuto povinnost nemají, pokud si nepřivydělávají samostatně výdělečnou činností.
Výjimku ale tvoří právě plátci progresivní daně s nadstandardními příjmy. Jste-li tedy zaměstnancem, který si loni vydělal více než výše zmíněnou částku 1 867 728 korun (155 644 Kč měsíčně), daňové přiznání podat musíte, a to stejně jako OSVČ do dubna, respektive května 2023.
Jak je to s pojištěním?
Odvodům na sociální a zdravotní pojištění podléhají pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti.
Sociální pojištění se platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu. jinými slovy: Lidé s vysokými příjmy na progresi výrazně neprodělají. V praxi to znamená, že ať vyděláte dva nebo tři miliony ročně, zaplatíte stejně vysoké pojistné.
Nejvyšší částka, již mohou OSVČ zaplatit sociálce, činí pro rok 2022 přesně 545 377 korun (tedy 29,2 procenta z 48násobku průměrné mzdy stanovené na 38 911 korun). Každý majitel živnostenského listu totiž platí na důchodové pojištění 29,2 procenta z takzvaného vyměřovacího základu.
Zdravotní pojištění se naopak vždy odvádí z celého příjmu a není pro něj stanoven žádný strop.
Jakub Procházka

Jakub Procházka
Zaměřuje se na problematiku daní, příběhy českých firem a také zahraniční obchod. Dříve pracoval mimo jiné v denících Svobodné slovo, Metro, E15 a podnikatelském týdeníku Profit. V současnosti působí jako redaktor a editor portálu BusinessInfo.cz.

BusinessInfo.cz
BusinessInfo.cz je online portálem pro drobné živnostníky, malé i střední podnikatele a exportéry. Nabízíme aktuální informace z první ruky, ověřené konkrétními úřady a organizacemi státní správy v Česku a zahraničí. Gestorem projektu je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a realizátorem agentura CzechTrade – díky tomu jsme a vždy budeme bez reklam.
Více informací na www.businessinfo.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 03.02.2023
Natural 95 37.94 Kč![]() ![]() | Nafta 37.73 Kč![]() ![]() |
Prezentace
02.02.2023 Platforma Meta Masters Guild a její token MEMAG -.
02.02.2023 3 hlavní trendy světa investic v roce 2023
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Lajsek, Purple Trading
Benzín opět dražší než nafta. Budeme tankovat litr přes 40 Kč?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Živě Global Investment Summit: Přednášky předních.
50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...
Okénko pro podnikatele
Tomáš Stingl, BusinessInfo.cz
České inovativní firmy chtějí rozjet globální síť chytrých učeben Archimedes
Pavel Křížek, Geis
Efektivita ve skladu - regály, technika, ale i software a automatizace