Jakub Procházka (BusinessInfo.cz)
Okénko pro podnikatele  |  16.12.2022 17:15:57

Chcete ušetřit tisíce na daních? Co pro to letos můžete udělat

Odpočty z odborových příspěvků, darů, hypoték nebo penzijního připojištění mohou podnikatelům snížit roční daně z příjmu až na nulu.

daňové přiznání
Na rozdíl od slev, které jsou automatické a využijete je až při vyplňování daňového přiznání (DP), musíte svůj nárok na odpočty vyřešit do konce prosince 2022.

Například hodnotu věci, kterou darujete až v lednu 2023, si můžete z daně z příjmu fyzických osob odečíst až v přiznání, které odevzdáváte do dubna či května 2024.

„Chcete-li optimalizovat daně v přiznání, jež budete odevzdávat na jaře 2023, máte na to, abyste si mohli odečíst od daní některé položky čas do konce letošního roku,“ shrnuje poradce Michal Dvořáček.

Zaměstnanci a podnikatelé, kteří platí zálohy na daň z příjmu jednou měsíčně v průběhu celého roku, mají šanci při využití odpočtů dosáhnout dokonce na přeplatek, který jim uhradí stát. Musejí o něj ovšem sami požádat.

Zálohy platí jen minimum OSVČ

„Zálohy na daň z příjmů fyzických osob platí jen malé procento OSVČ s vysokými příjmy. Těch, kteří s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností letos začínají, se zálohy netýkají. Neplatí je ani ti, kteří v předchozím roce zaplatili na dani z příjmů fyzických osob méně než 30 tisíc korun ročně,“ připomíná poradce.

Drobných živnostníků se tedy netýká přeplatek, ale jen možnost snížit si daňový základ. Ve výsledku ale ušetří stejně jako ostatní, protože si peníze z darů včetně darování krve či plazmy, odborových příspěvků, penzijního pojištění či hypotéky odečtou v DP od daňového základu (rozdíl mezi ročními příjmy a výdaji).

Nezdanitelné části základu daně respektive seznam odečitatelných položek najdete v tiskopisu přiznání na druhé straně v oddílu 3.

Potvrzení o tom, že jste darovali krev, zaplatili příspěvek nebo splátku na hypotéku musí být vždy součástí DP, jinak vám berňák nárok neuzná. Přidává se k němu jako příloha na samostatném listu.

Odečitatelné položky (u daně z příjmu fyzických osob) podle paragrafu 15 Zákona

586/1992 Sb.:
• bezúplatná plnění (dříve dary) včetně darování krve či plazmy,
• úroky z hypotečního úvěru a dalších obdobných úvěrů
• členské odborové příspěvky,
• příspěvky na úhradu dalšího vzdělávání,
• pojistné na penzijní připojištění,
• pojistné na soukromé životní pojištění.
Firmy si zase mohou z daní odečíst prostředky věnované na výzkum a vývoj a na
podporu odborného vzdělávání.

Kdo a kdy má nárok na přeplatek?

Na daňový přeplatek máte nárok, pokud během roku odvedete zálohu na daň z příjmu, která je vyšší než daň vypočtená po skončení roku. Rozdíl obou částek vám stát vyplatí, pokud tedy nemáte u finančního úřadu dluh.

O peníze nicméně musíte sami požádat a berňák má následně na jejich vyplacení čas 30 dní.

Zaměstnanec, kterému provedl roční zúčtování zaměstnavatel, obvykle žádá o vracení přeplatku do 15. února a vratku dostane ve výplatě za březen. OSVČ pak nesmějí zapomenout podat žádost spolu s daňovým přiznáním a peníze jim přijdou na účet do května (června u elektronického přiznání) respektive do srpna (vyplňuje-li jim přiznání poradce).

Od roku 2021 došlo k jedné podstatné změně. Přeplatky se vracejí pouze tehdy, jsou-li vyšší než 200 korun. Hotově dostanete peníze jen v případě, že dostáváte méně než 1000 korun, jinak vám peníze dorazí na účet.

Ze základu daní z příjmů si odečtete i dary

Podle zákona se bezúplatným plnění (darem) rozumí poskytnutí jakékoli hmotné věci, finanční částky, služby či nemovitosti jiné fyzické nebo právnické osobě zcela zdarma.

 Abyste mohli dar zahrnout do ročního zúčtování, musí mít hodnotu alespoň 1 000 korun nebo přesáhnout dvě procenta vašeho základu daně.

 „Pokud například darujete jednou za rok LDN, kde leží vaše babička, 2 500 korun, samozřejmě si je můžete od daňového základu odečíst. Pozor si ale musíte dát na to, že lze odečíst jen určité procento ze základu,“ potvrzuje poradce.

Od předloňského roku je možné odečíst si ze základu daně až 30 procent, a to v případě darů na dobročinné účely (jinak je maximum 15 procent).

 Dočasná úprava, která to umožnila, začaloa platit loni, a to kvůli následkům covidové pandemie. O prodloužení výjimky na letošní rok rozhodla ruská invaze na Ukrajinu, kvůli níž byl přijat speciální zákon.

 „Češi si tedy mohou o poskytnutý dar snížit daňový základ ve dvojnásobné výši než obvykle, právnické osoby dokonce trojnásobně,“ potvrzuje Marek Šedivý z Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.

 Pokud někoho během roku obdarujete několika drobnějšími prezenty, všechny položky si můžete odečíst. Dary (do zmíněného limitu) tedy lze sčítat.

 Mezi bezúplatná plnění patří i dárcovství krve či plazmy. Pokud jste pravidelným dárcem, máte nárok. A v tomto případě nejde o malé částky. Jeden odběr je aktuálně oceněn částkou 3 000 korun.

 U složitějších lékařských zákroků je pak částka ještě vyšší. Žijící dárce orgánů nebo člověk, který daruje kostní dřen či kmenové buňky, má nárok na odpočet od základu až 20 tisíc (což představuje 3000 korun z vypočtené daně).

 Ten, kdo podává daňové přiznání sám, zapíše úhrnnou hodnotu daru do příslušného řádku DP (loni 46). Písemné potvrzení daru musí být přílohou daňového přiznání. Pokud za dárce vyúčtovává daně z příjmů zaměstnavatel, předá mu zaměstnanec doklad potvrzující poskytnutí daru do 15. 2. následujícího roku a ten ho musí do vyúčtování zahrnout.

Jakub Procházka

Jakub Procházka

Zaměřuje se na problematiku daní, příběhy českých firem a také zahraniční obchod. Dříve pracoval mimo jiné v denících Svobodné slovo, Metro, E15 a podnikatelském týdeníku Profit. V současnosti působí jako redaktor a editor portálu BusinessInfo.cz.



BusinessInfo.cz

BusinessInfo.cz je online portálem pro drobné živnostníky, malé i střední podnikatele a exportéry. Nabízíme aktuální informace z první ruky, ověřené konkrétními úřady a organizacemi státní správy v Česku a zahraničí. Gestorem projektu je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a realizátorem agentura CzechTrade – díky tomu jsme a vždy budeme bez reklam.

Více informací na www.businessinfo.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

26.03.2024  5 důvodů, proč by měl e-shop outsourcovat logistiku Michal Petrák (Comgate)
17.03.2024  Jak proměnit svůj relax s golfovou holí v nejlepší investici roku? Exkluzivní... Jitka Weiss (SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.)
02.03.2024  Proč je dovolená na Maledivách skvělou investicí do vašeho zdraví a pohody Jitka Weiss (SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688