Roman Vykouřil (Wonderinterest Trading Ltd. )
Okénko BIG EXPERT  |  13.12.2022 15:56:18

Český průmysl ztrácí dech. Problém je cena energií, ale i dodávky komponent

Průmyslová produkce České republiky v říjnu sice v porovnání s loňským rokem o více než tři procenta vzrostla, v meziměsíčním srovnání se však nečekaně propadla. K mírnému poklesu došlo již v září, říjen ale přinesl prohloubení tohoto propadu. Český průmysl tak drží nad vodou jen výrazný meziroční přírůstek nových zakázek, ale i jejich dynamika slábne.

Průmyslová produkce v říjnu 2022 byla reálně meziměsíčně nižší o 3,7 procenta, meziročně ale stále udržela růst o 3,1 procenta. Podle ČSÚ produkce automobilek, která zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila nyní i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž podle statistiků opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty.

V návaznosti na meziroční růst produkce automobilového průmyslu došlo k vyšší poptávce po elektrotechnické produkci, zejména po elektrických osvětlovacích zařízeních pro dopravní prostředky. Dařilo se rovněž výrobě chladicích a klimatizačních zařízení. Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením, uvedl dále ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 18,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 15,1, tuzemské nové zakázky vzrostly o 24,6 procenta. Rovněž růst hodnoty nových zakázek byl stejně jako produkce významně ovlivněn meziročním rozkolísáním ve výrobě motorových vozidel.

Průmyslová produkce v Česku tak v říjnu prohloubila meziměsíční propad, v září totiž došlo k poklesu o 0,2 procenta. Tím byl poznamenán i meziroční výsledek, který výrazně zaostal za očekáváním. Trh totiž očekával meziroční růst o více než sedm procent, tedy skoro dvojnásobek oproti říjnové skutečnosti.

Naproti tomu dobré zprávy přišly ze sousedního Německa. Tamní průmyslová produkce totiž překvapila pozitivně říjnovým meziměsíčním poklesem jen o 0,1 procenta, zatímco trh očekával 0,6procentní pokles. K lepšímu byl rovněž revidován údaj za září, a to z původních +0,6 na +1,1 procenta v meziměsíčním srovnání.

Pokud by se českému průmyslu nepodařilo zachytit mírně pozitivní vývoj v Německu a ve špatných číslech by pokračoval i v dalších měsících, mělo by to podle již závažné národohospodářské dopady. [1] Průmysl se na tvorbě tuzemského hrubé přidané hodnoty přibližně ze 30 procent. Zároveň ale průmysl zaměstnává skoro 36 procent české pracovní síly.

Vyhlídky českého průmyslu jsou navíc zakryty poměrně hustou mlhou. Již v předchozích týdnech a měsících jsme totiž opakovaně z průmyslového sektoru slyšeli varování, že až 80 procent podniků nemá zafixované ceny energií na rok 2023. To by znamenalo značné riziko pro udržení pracovních míst. Do určité míry průmyslu pomohou vládní cenové stropy, ale i tak bude pro řadu firem příchod nového roku znamenat u energií cenový skok. Nadcházející rok je tak spojen s možná ještě větší mírou nejistoty než ten právě končící. [2]

Průmyslová produkce v Česku

Období

Říjen 2022

Září 2022

Meziroční změna (v %)

+3,1

+8,3

Meziměsíční změna (v %)

–3,7

–0,2

Hodnota nových zakázek meziročně (v %)

+18,1

+21,9

Zdroj: ČSÚ

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Roman Vykouřil

Jednatel

Roman Vykouřil po vystudování Střední školy technické a ekonomické v Brně získával zkušenosti na pracovních stážích v Anglii, Švýcarsku, Rakousku a Německu (2013-2015).

Následně se uplatnil v zákaznických službách a CRM jako referent a následně i manažer klientského servisu v oboru investičních služeb. Od počátku roku 2020 vede společnost Wonderinterest Trading s.r.o. Ta je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, se sídlem na Kypru.


Wonderinterest Trading s.r.o.

Wonderinterest Trading s.r.o., držitel registrace vydané Českou národní bankou, propaguje investiční služby zastoupeného obchodníka, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, zprostředkování uzavření smlouvy mezi investiční společností a zákazníkem, a poskytuje administrativní a technickou podporu těmto investičním službám.

Více informací na https://wonderinteresttrading.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

16.01.2023  Ceny v průmyslu brzdí růst, čeká nás další zpomalení Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
11.01.2023  Vladimír Pikora: Inflace brzdí, vrchol ji ale teprve čeká Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
06.01.2023  Vladimír Pikora: Nové statistiky z ekonomiky nejsou povzbudivé. Průmysl brzdí,... Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
05.01.2023  Vladimír Pikora: Koruna je dnes rekordně silná. Podle mě však může být ještě... Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688