Nařízení MiCA přinese plnou regulaci kryptoměn
Prostředí kryptoměn se vyvíjí velkou rychlostí a v oblasti digitálních financí přináší značné příležitosti, ale také rizika. Přestože některé země se už o regulaci pokusily, na celoevropské úrovni pravidla chyběla. To má změnit nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), které dostalo na přelomu září a října oficiálně zelenou.
Koho se týká MiCA?
MiCA se vztahuje na vydavatele nezajištěných kryptoaktiv a stablecoinů, dále na peněženky a obchodní systémy, kde se kryptoaktiva uchovávají. Nová regulace tedy bude mít vliv na všechny, kteří obchodují nebo podnikají na trhu virtuálních měn. Nařízení bude kategorizovat kryptoaktiva na různé druhy a stanoví k nim určité podmínky pro obchodování, kritéria pro jejich vydání a uvedení na trh.
Například vydavatelé tzv. stablecoinů, tedy virtuální měny vázané na FIAT měnu, budou muset dle nařízení MiCA mít vytvořenou stoprocentní FIAT rezervu. Držitelé stablecoinů budou díky tomu mít nepřetržitý přístup k výběrům svých aktiv. Na všechny stablecoiny bude navíc dohlížet Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Jejich vydávání budou moci regulovat pouze banky a instituce elektronických peněz.
Registrace pro poskytovatele služeb
Patrně největší změnu však představuje povinná registrace pro všechny, kteří poskytují služby související s kryptoaktivy. Budou muset získat licenci nazvanou Crypto-Assets Service Provider (CASP), kterou jim vydají orgány na národní úrovni. V českém prostředí to bude Česká národní banka. V případě největších poskytovatelů takových služeb budou vnitrostátní orgány pravidelně předávat relevantní informace Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA), který bude regulaci koordinovat.
Přechodné období
Podnikatelům, kteří již v současné době legálně poskytují služby spojené s kryptoaktivy, by nemělo ujít přechodné období. Po dobu dalších 18 měsíců ode dne účinnosti MiCA mohou tito podnikatelé nadále své služby poskytovat. Po uplynutí přechodného období již musí mít vyřízené povolení udělované příslušným orgánem.
MiCA má za cíl především zajistit integritu evropského trhů s kryptoaktivy, podpořit inovace a zavádění nových finančních technologií a zároveň zajistit odpovídající úroveň ochrany spotřebitelů a investorů. V praxi to znamená, že uživatelé krypto aktiv v EU budou muset být o těchto aktivech plně informování a poskytovatelé a zprostředkovatelé krypto služeb budou díky licenčnímu procesu důvěryhodnější a transparentnější. MiCA a související předpisy vstoupí v platnost v druhé polovině roku 2024.
SCHEJBAL & PARTNERS
Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.
Více informací na: www.akschejbal.cz
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.02.2023
Natural 95 37.94 Kč![]() ![]() | Nafta 37.73 Kč![]() ![]() |
Prezentace
02.02.2023 Platforma Meta Masters Guild a její token MEMAG -.
02.02.2023 3 hlavní trendy světa investic v roce 2023
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Lajsek, Purple Trading
Benzín opět dražší než nafta. Budeme tankovat litr přes 40 Kč?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Živě Global Investment Summit: Přednášky předních.
50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...