Daně a účetnictví  |  06.12.2022 12:24:18

Jen kvalitní účetní pomůže vaší firmě přežít turbulentní dobu!

Společnosti se ještě neoklepaly z období pandemie covid a přišla inflace, která způsobuje růst mezd, vyšší úrokové sazby a zvýšené náklady. To s sebou přináší nejistotu, která dopadá nejenom na domácnosti, ale také na firmy a společnosti. V této době tak mohou zkušení účetní pomoct firmě předejít případným problémům, které by mohly mít i katastrofální následky.

Co všechno může účetní udělat?

V první řadě si musíme uvědomit, že účetní nejsou a neměli být chápáni jen jako zpracovateli dat pro stát, ale naopak mají být plnohodnotnými a respektovanými partnery podnikatele. Takto nastavený pohled na práci účetní však musí přijmout obě strany. Můžeme říct, že situace se pomalu mění a řada firem již vidí účetní také jako poskytovatele informací, kteří na základě získaných dat, mohou do směřování firmy zasáhnout. Síla účetní/ho spočívá v tom, že má vhled do celého finančního procesu ve společnosti, vidí případné změny či rizika, poskytuje o nich informace a předává je vedení. To na jejich základě může činit obchodní rozhodnutí.

Umět zpracovat a analyzovat účetní data je alfou a omegou účetnictví

Tím zásadním a nejsilnějším nástrojem, který mají účetní k dispozici, jsou data. Schopný/á účetní s nimi dokáže pracovat nejen, tak jak jsme obecně zvyklí, tj. předávat informace o pohledávkách a závazcích firmy, o jejich časové struktuře, o tom, co je a co není po splatnosti apod.  Ale moderní účetní programy, se kterými někteří účetní pracují, již nyní umí sledovat třeba i insolvenční rejstřík nebo hlásit zápisy v něm. Je možné v nich nastavit limity pro objem neuhrazených pohledávek a tím rychle zjistit, kdy se dodavatel blíží nebo dokonce překročil limit apod. Účetní mají přehled o časovém průběhu fakturací, dokážou nastavit jeho plán a tím předejít případné nezaplacené faktuře. Také díky sestavenému rozpočtu dokáže účetní podnikatele upozornit na moment, kdy může dojít k jeho překročení. Data ze systému jsou významným nástrojem a účetní, kteří s nimi dovedenou pracovat, předávají validní informace vedení, které jsou potřeba k řízení podniku.

„Když například odběratel neplatí, nebo jeho expozice přesáhne stanovenou hodnotu, je to účetní, kdo může zvednout červený praporek a upozornit na to. Je pak obchodním rozhodnutím, jak bude s informací naloženo. Když nějaký partner upadne do insolvence a účetní tu informaci předá včas, může být hledán nový dodavatel nebo bude zřejmé, že obvyklá vysoká objednávka se možná taky neuskuteční. Účetní jako první může na mnoho aktivit společnosti upozornit a předejít tak případným nepříjemnostem,“ doplňuje Jaromír Hrazdira, předseda Komory certifikovaných účetních.

Má vedení firmy přehled, kolik peněz „vyhodí z okna“?

Existuje řada kroků, které lze v této turbulentní době ve firmě udělat a tím snížit její náklady. Mezi ty úplně nejzákladnější patří:

  • sjednocení telefonních a internetových služeb - Řada firem má klidně i dva operátory na mobilní telefony, dalšího na internet a jiného na pevnou linku. Pouhým sjednocením služeb může dojít ke snížení nákladů.
  • energie - Kdy naposledy ve firmě proběhla revize dodavatelů energií a kolik jich  vlastně je?
  • bankovní poplatky - I v dnešní době jsou stále firmy, které platí bankovní poplatky za standartní služby jako je třeba i 500,- za odeslání platby do jiného státu v rámci Evropské Unie.

„Revize bankovních poplatků v jedné firmě vedla k tomu, že bylo na vánoční večírek a přitom se nikdo neomezil,“ dodává Jaromír Hrazdira.

 

  • požádat o dočasné pozastavení nebo snížení plateb u FÚ - Pokud inflace firmu „drtí“ tak, že by mohlo dojít i k jejímu krachu, je to právě ten komunikující účetní, který by měl hlásit, že očekávaný zisk neodpovídá výši záloh na daň. To má být pak impulsem pro daňové oddělení, daňového poradce, aby začali konat svoji práci. Účetní ví, jak je na tom společnost s cash flow a může tak požádat o splátkování daně. Je to sice úročené, ale pořád je to méně, než když firma zaplatí později.

Účetní je významným zdrojem informací pro všechny nejen výše uvedené oblasti, ale vidí díky získaným datům mnohem dál a to může vést k dalším úsporám. Je tak na obou stranách (podnikatel/účetní), aby informace proudily tak, jak mají. Účetní se musí naučit informace nabízet a podnikatelé je musí chtít vyžadovat a také je náležitě ocenit. Mít kvalitní účetní/ho se každé společnosti vždycky vyplatí a v této době obzvlášť.  

Na závěr jen dodáváme, že utrácet by se nemělo tam, kde to nedává smysl a to se týká také účetních. Podnikatelé by v první řadě neměli platit účetní/ho, která/ý jim nepřináší informační hodnotu a dělá jen „nějaké papíry“ pro stát. Byť by byl/a sebelevnější. Proto pro zvýšení odbornosti doporučujeme investovat a podporovat účetní v dalším vzdělávání a to i formou certifikace. Ta totiž zaručuje, že účetní se stane také partnerem ve firemním businessu. Pomůže udržet finanční budget firmy v co největší možné rovnováze a dále jej také rozvíjet. Samotná certifikace však neznamená ukončené vzdělání, ale naopak tito účetní dbají o své další vzdělávání a profesní odpovědnost, čímž se stávají pro každou společnost velkým přínosem. 

Komora certifikovaných účetních

Komora certifikovaných účetních (KCÚ) je profesní organizace působící v České republice od roku 1999. Sdružuje na 1 200 profesních účetních, kteří absolvovali několikaletý dvoustupňový systém certifikace účetních postavený na vzdělávacích standardech Mezinárodní federace účetních (IFAC). KCÚ podporuje účetní profesi, zdůrazňuje význam kvalitní účetní práce pro finanční řízení podniků, zajišťuje odborná školení, připomínkuje novelizace účetních zákonů a předpisů. Jejím předsedou je Ing. Jaromír Hrazdira.

Více informaci na: www.komora-ucetnich.cz/cze/informace-komory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

St 10:25  Zvýší vláda daně? MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Út 14:00  Informace k podpisu smlouvy o zamezení dvojímu zdanění s Kamerunem MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688