Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Internet a telefony  |  01.12.2022 15:35:17

Sítě 5.5G mohou přijít už v roce 2024

Vzhledem k tempu standardizace 3GPP bude 5.5G komerčně využíváno v roce 2024, předpověděl během akce Global Mobile Broadband Forum 2022 Alex Sinclair, technický ředitel GSMA. Sítě 5.5G budou mít velký význam pro průmysl, kde další rozvoj digitalizace potáhne zejména rozmach internetu věcí. Zlepšení komunikačních sítí povede také k dalšímu vývoji metaverza.

Současné pokrytí 5G signálem dosahuje celosvětově 29 %. V Česku tempo pokrývání postupně zrychluje a každý operátor hlásí dostupné 5G pro vyšší desítky procent populace. Zatímco se pracuje na zavedení sítí páté generace, v úvahách technologických lídrů už se posuzují sítě 5.5G. Nové generace mobilních komunikačních sítí totiž vznikají zhruba každých deset let a modernizace stávajících generací, jako jsou 2.5G, 3.5G a 4.5G, se uvolňují zhruba pět let po uvedení standardu. Tyto vylepšené verze přicházejí s mnohem vyšším výkonem a efektivitou správy sítě, zároveň také s nižší spotřebou energie. A generace 5.5G není výjimkou.

Technologie 5.5G je výsledkem přirozeného vývoje mobilních komunikací. Podle slov Walida Mathlouthi, vedoucího divize Future Networks & Spectrum Management Mezinárodní telekomunikační unie, nabídne 5.5G výrazné zlepšení rychlosti uplinku i downlinku, pokrytí a latence – tedy tří hlavních ukazatelů pro měření kvality mobilních sítí. Upozornil také na problém přidělování spektra při přechodu od 5G k 5.5G. Tím je v celém sektoru ICT přidělování spektra s velmi vysokou šířkou pásma a jeho využívání pouze pro uplink.

Tento názor sdílí i John Gao, manažer společnosti Huawei zodpovědný za rozvoj 5.5G, který se domnívá, že bezdrátové technologie se budou muset vyvíjet i nad rámec 5G, aby vyhověly potřebám budování inteligentní společnosti v příštích pěti až deseti letech. Generace 5.5G se stane páteří digitální ekonomiky díky čtyřem stěžejním schopnostem: 10 Gb/s downlink, 1 Gb/s uplink, pokoření hranice 100 miliard připojení a nativní inteligence. Downlink o rychlosti 10 Gb/s a latence na úrovni milisekund překlenou propast mezi reálným a virtuálním světem a usnadní rozsáhlý rozvoj MR, XR a metaverza. Kromě toho pasivní technologie 5.5G IoT povede k rozvoji mobilních IoT zařízení a otevře cestu k překonání 100 miliard připojení. HCS (Harmonized Communication and Sensing) překročí stávající hranice konektivity a umožní inovace v širším spektru aplikačních scénářů. „Shrneme-li to, 5.5G poskytuje plošné vylepšení 5G, například desetinásobné zvýšení rychlosti sítě, nová připojení IoT a vyšší schopnosti snímání,“ řekl John Gao.

„Sítě 5.5G budou mít významný dopad na průmysl,“ uvedl Michael Dowling z Německé národní technické akademie, zakládající člen Průmyslu 4.0. Vývoj Průmyslu 4.0 a budoucnost průmyslu vůbec bude podle jeho slov definovaná novými iteracemi IoT. V Německu mají výrobci využívající 5G lepší systémy IoT, vyšší efektivitu výroby a mohou spotřebitelům poskytovat širší škálu služeb. Někteří z nich dokonce dosáhli udržitelné výroby. Předpokládá se, že 5.5G bude tuto transformaci i nadále pohánět.

„Rozvoj metaverza vyžaduje výrazné zlepšení komunikačních sítí. Těšíme se na změny, které přinese 5.5G,“ uvedla Moon Jerin, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Aeindri Protocol a bývalá předsedkyně IEEE Women in Engineering. Hlavními předpoklady jsou podle ní vtažení uživatele do prostředí, nižší latence a připojení kdykoli, což klade vyšší nároky na parametry sítě. Zejména v aplikacích, jako jsou virtuální sociální sítě, hry a virtuální komunikace v metaverzu.

V porovnání s 5G tedy 5.5G nabízí funkce jako 10Gb/s downlink, 1Gb/s uplink, 100 miliard připojení a nativní inteligenci. Jejich rozvoj budou pobízet futuristická odvětví, především V2X, IoT a robotika, a také zcela nové postupy ve výrobě. Sítě 5.5G budou sloužit jako páteř digitální ekonomiky. V celém hodnotovém řetězci bude třeba ve spolupráci s partnery pokračovat v inovacích standardů, spektra, produktů, ekosystémů a aplikací.

Globální fórum o mobilním širokopásmovém připojení, z něhož informace o rozvoji 5.5G sítí vzešly, pořádá společnost Huawei spolu se svými průmyslovými partnery GSMA a GTI. Na tomto každoročním fóru se setkávají provozovatelé mobilních sítí, lídři v oboru a partneři z ekosystému z celého světa. Další informace naleznete na adrese https://www.huawei.com/en/events/mbbf2022.


Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.
Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům.
V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:

Út 12:43  Dnes je Den bezpečnějšího internetu. Vyzkoušejte své znalosti Středočeský (kr-stredocesky.cz)
Út 12:00  Digitální cíle EU pro rok 2030 Euroskop (euroskop.cz)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688