Hladké přistání 2023 a vzdálenost k cíli
Fed má na rozdíl od řady dalších centrálních bank duální mandát. Měl by se tak starat nejen o cenovou stabilitu, ale i nezaměstnanost. Ta se nyní drží stále velmi nízko, ale z hlediska inflačních tlaků možná příliš nízko. Což ukazuje, že s explicitním duálním mandátem to není vždy jednoduché. Jak si přitom Fed ve své dualitě vedl v minulosti a co by to mohlo znamenat pro další vývoj a hladké přistání?
Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje vzdálenost Fedu od pomyslného duálního cíle. Pokud je tato vzdálenost nulová, v ideálním případě to znamená, že skutečná inflace se v té době rovnala 2 % a nezaměstnanost byla na úrovni takzvané NAIRU. Tedy na nejnižší úrovni, která ještě nezvedá inflační tlaky. NAIRU přitom DB odhaduje na 5,5 %, což je kapitola sama o sobě (včetně neměnnosti tohoto odhadu/předpokladu za posledních 60 let).

Zdroj: Twitter
DB s grafem operuje zřejmě zejména proto, že současný šéf Fedu Jay Powell připomněl období, kdy se centrální bance povedlo dosáhnout hladkého přistání. Tedy šlápnutí na monetární brzdu bez toho, aby se ekonomika ponořila do recese. To je samozřejmě intenzivně probírané téma i během současného brzděni. A DB poukazuje na to, že v minulosti se takové přistání povedlo právě v době, kdy byl Fed blízko svého duálního cíle (ve výše popsané definici).
Pozorovaný jev dává intuitivní smysl už proto, že blízkost cíli, respektive oběma cílům, znamená, že Fed se nemusí pouštět do velkých akcí. Pointa grafu je pak i v tom, že nyní je americká centrální banka duálními cíli docela dost vzdálena. Inflace (jádrová PCE) je totiž znatelně nad cílem a nezaměstnanost zase znatelně pod zmíněným odhadem NAIRU. Implikace v logice grafu celkem jasná. Ale zase bych jí nepřeceňoval. Už proto, že hranice mezi měkkým a tvrdým přistáním není jasná.
Namísto rozboru možného „tentokrát jinak“ bych pak na závěr poukázal na to, že graf hezky popisuje období takzvaného Velkého uklidnění. Jeho začátek můžeme dát někam do první poloviny osmdesátých let. A konec? Graf by asi nabízel finanční krizi, protože po ní se křivka posunula na řadu let znatelně dolů (zejména kvůli nezaměstnanosti).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 27.01.2023
Natural 95 37.39 Kč![]() ![]() | Nafta 37.6 Kč![]() ![]() |
Prezentace
27.01.2023 Nejlepší Move-to-Earn projekt pro rok 2023, který.
27.01.2023 50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Mgr. Timur Barotov, BHS
Lucia Žárská, ProfitLevel
Petr Lajsek, Purple Trading
Zdražení benzínu nezabránila ani silná koruna. Jaký je výhled?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
50 předních investorů, workshopy, přednášky,...
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...
Skupina AURES Holdings i v roce 2022 pokořila...