Akcie ve světě  |  28.11.2022 12:00:44

"Dvanáct dní Vánoc" - 12 firem pro Santa Claus Rally

Santa Claus rally - fenomén na burze, který mnoha obchodníkům připravil úspěšné Vánoce a s trochou štěstí i příjemně strávené v nějakém exotickém koutě. Od poloviny října jsme byli svědky dynamického oživení nejen na varšavském, ale i na zahraničních obchodních parketech. Nabízí se tak otázka, zda letošní burzovní Ježíšek přinese jako dárek Rally s pokračováním růstů přes hradbu strachu? Nebude však cena sklouzávat ze strmého svahu kopce, který se buduje od poloviny října, a vytvoří tak příležitost pro bolestivé obchodníky, kteří v současné době nemají ve svém portfoliu žádné nebo jen málo akcií a čekají na slevu, která by zažehla novou růstovou vlnu? 

Pojďme se podívat na 12 společností, které by mohly během Santa Claus Rally (a také v měsících následujících po ní) potenciálně získat, ale nejprve tři slova o tom, co to vůbec je a proč k této rally může (ale nemusí) dojít.

Co je to Santa Claus Rally a kdy přesně se konala?
Tento jev, který pojmenoval analytik a tvůrce Almanachu obchodníka s cennými papíry Yale Hirsch, se obvykle odehrává v posledním prosincovém týdnu a prvních lednových dnech. V některých letech probíhá rally delší dobu, začíná 14. prosince a trvá více než dva týdny. Historicky během Santa Claus Rally vzrostl index S&P 500 v průměru o 1,3 %, ale neděje se tak každý rok, takže není stoprocentně předvídatelný.
Předchozí Santa Claus Rally

V období od 1. prosince 2021 do 4. ledna 2022 způsobila Santa Claus Rally růst indexu S&P 500 o 4,98 %. O rok dříve, mezi 1. prosincem 2020 a 4. lednem 2021, vzrostl index S&P 500 o 2,56 %.

V letech 1960 až 2020 se Santa Claus rally vyskytly přibližně v 66,66 % případů. Od roku 1993 k němu dochází v 67 % případů, uvádí Stock Trader's Almanac.

Zajímavé je, že statisticky během medvědích trhů a hospodářských poklesů může být rally ještě silnější.

Bear markets

Medvědí trh se obecně pozná podle toho, že index S&P 500 klesne o více než 20 % oproti předchozímu vrcholu býčího trhu. V letošním roce se index S&P 500 oficiálně dostal do medvědího trhu v týdnu začínajícím 16. května.
Santa Claus rally v medvědích trzích

Ohlédnutí za posledními třemi medvědími trhy, počínaje rokem 1990.

Tříměsíční recese, která probíhala od července 1990 do října téhož roku, způsobila pokles indexu S&P 500 o 20,14 %. V letošním roce nebyli investoři obdařeni mikulášskou nadílkou a index S&P 500 se v období od 17. prosince do 7. ledna propadl o 6,27 %.

Medvědí trh, který začal v roce 2000 a který byl vyvolán splasknutím tzv. dot.com bubliny, trval celých 33 měsíců a probíhal od ledna 2000 do října 2002. Během svátků, mezi 26. prosincem 2000 a 2. lednem 2001, vzrostl index S&P 500 o 2,62 %, poté pokračoval v klesajícím trendu. V následujícím roce, mezi 17. prosincem a 31. prosincem, vzrostl index S&P 500 o 4,47 %.

Během recese, která trvala 17 měsíců od října 2007 do března 2009, došlo ke dvěma vánočním rallye - v týdnu začínajícím 17. prosince 2008 došlo ke skoku o 1,32 % a v týdnu začínajícím 29. prosince 2008 k nárůstu o 6,81 %.

Geneze jevu

Výskyt rallye může mít několik příčin:

  1. Daňová optimalizace, tj. uzavírání ztrátových pozic a reinvestování prostředků, ke kterému dochází koncem prosince.
  2. Obdržení vánočních bonusů, které se obchodníci a investoři mohou rozhodnout investovat, protože bonus je vnímán jako "peníze navíc".
  3. Období řízené drobnými investory, kteří mají tendenci být býčí, zatímco investoři z Wall Street toto období z velké části tráví na dovolené, mimo akciový trh.
  4. Očekávání, že dojde k rally, což způsobí, že velké množství obchodníků a investorů nakoupí akcie, což vede k sebenaplňujícímu se proroctví.

Santa Claus přijíždí do města"

V posledních třech recesích bylo pět svátečních období a ve čtyřech z nich (v 80 % případů) se objevil Santa Claus Rally, což překonává celkový průměr 66,66 %. 

Během těchto čtyř období, kdy došlo k vánoční rally, vzrostl index S&P 500 v průměru o 3,8 %, čímž překonal celkový průměr vánočních rally o 2,5 %.

Které společnosti mají největší šanci zažít v letošním roce Santa Claus Rally (a to nejen v prosinci, ale využít výrazných slev na akciovém trhu i s výhledem na několik příštích měsíců?

"Dvanáct dní Vánoc" - 12 firem pro Santa Claus Rally (a nejen pro ně)
 

1.Amazon (AMZN.US)

Vánoce jsou časem svátečních nákupů a stále častěji dáváme přednost nákupu dárků několika kliknutími na internetu, než abychom se prodírali davy lidí v nákupních centrech a stáli v několikahodinových frontách. Amazon se proto zdá být jasnou volbou. Kromě toho, že je Amazon předním internetovým prodejcem, zůstává jedničkou v oblasti cloudových výpočetních služeb prostřednictvím své platformy AWS.

Akcie společnosti Amazon.com se na začátku tohoto roku těšily značnému zájmu po rozdělení akcií společnosti v poměru 20:1, ale optimismus spojený s tímto oznámením rychle vyprchal. Akcie AMZN se v současné době obchodují přibližně 40 % pod svými maximy ii odevzdaly většinu svých zisků z COVID. Akcie jsou jen nepatrně výše, než byly v létě 2018, tedy před čtyřmi lety.

Akcie jsou oceněny poměrem cena/prodej na úrovni 1,9. To je méně než index S&P 500, který má poměr 2,4. A to by z dlouhodobého hlediska mohla být atraktivní vstupní úroveň. Je však třeba mít na paměti riziko recese v roce 2023.

Zdroj: xStation

2.Alphabet (GOOGL.US)

Stejně jako Amazon i mateřská společnost Googlu Alphabet nedávno prošla rozdělením akcií v poměru 20:1, které se uskutečnilo 15. července. A stejně jako v případě Amazonu svádějí býci nerovný boj s medvědy. Akcie společnosti Alphabet klesly ze svých maxim z roku 2021 o více než třetinu, čímž smazaly téměř dvouleté zisky.

Ani při tomto poklesu nejsou akcie Alphabet "levné" v pravém slova smyslu, neboť jsou oceněny na 4,6násobek tržeb. Ve srovnání s poměrem P/S, který se v posledním roce pohybuje kolem 8, se však jedná o výrazný pokles. A pokud se podíváme na poměr ceny k zisku (P/E) společnosti GOOGL, akcie se obchodují na vůbec ne přehnané úrovni 19 - násobku předpokládaného zisku.

Pokud by někdy existovala akcie, která by ospravedlňovala vysoké násobné ocenění, byla by to právě společnost Alphabet. Navzdory obrovské velikosti společnosti se v posledním čtvrtletí stále těšila 13% čtvrtletnímu růstu tržeb a tučné návratnosti vlastního kapitálu (ROE) ve výši téměř 30 %.

Zdroj: xStation

3.CD Projekt (CDR.PL)

Akcie společnosti CD Projekt od 8. září 2022 rostou, což je dáno třemi faktory:

Zaprvé, zlepšující se sledovanost PC verze hry Cyberpunk a nárůst počtu hráčů způsobený premiérou seriálu na Netflixu "Edgerunners" tematicky zasazeného do světa Cyberpunku, který měl premiéru 13. září 2022.

Za druhé, hra pod premiérou seriálu Zaklínač The Bloodline, který má být na Netflixu k dispozici 25. prosince 2022, což může ovlivnit prodeje Zaklínače 3. Stojí za to připomenout, že vydání hry ve verzi pro konzole nové generace obohacené o obsah inspirovaný seriálem Zaklínač od Netflixu je naplánováno na 14. prosince 2022.

Za třetí, prezentace ambiciózní produktové strategie společnosti vlila naději do srdcí fanoušků "Reds", kteří dali jasný signál, že, plánují další rozvoj Cyberpunkové IP, mnohostrannou monetizaci zaklínačského univerza a produkci nové hry ze segmentu AAA na základě zcela nové IP. Strategie pro příští předpokládá vydání ze strany společnosti.

Výše uvedené faktory dávají šanci, že sentiment vůči společnosti bude pokračovat.

Zdroj: xStation

4.PayPal Holdings (PYPL.US)

Zvýšený prodej v důsledku svátečního nákupního šílenství prospívá společnostem, které poskytují služby založené na bezhotovostních transakcích, jako je PayPal.

Kromě vlastního platebního systému PayPal, který je všudypřítomný na webových stránkách, vlastní společnost také populární mobilní aplikaci Venmo. Venmo je preferovanou platební aplikací pro mnoho mladých lidí a je oblíbená mezi gigery.

Akcie společnosti PayPal nyní klesly o téměř 75 % na ATH a jsou oceněny na 3,4násobek tržeb (C/S). 

Zdroj: xStation

5.Walt Disney (DIS.US)

Letošní rok nebyl pro Walta Disneyho jednoduchý. Rostoucí konkurence v oblasti streamovaného videa způsobila, že příběh růstu Disney+ vypadá méně přesvědčivě. Nepomohla ani inflace a nedostatek pracovních sil, stejně jako špatně vypadající spor o veřejnou image se státem Florida, v němž byl zpochybněn zvláštní daňový status společnosti.

Továrnu na dětské sny bychom však neměli podceňovat. Společnost Disney je prvním jménem, které se objevilo na rodinném cestovním okruhu, a vlastní jedny z nejcennějších mediálních nemovitostí v historii v podobě filmového vesmíru Marvel a Hvězdných válek.

A po poklesu ceny akcií se společnost Disney obchoduje za ceny, které byly poprvé zaznamenány v roce 2014, a s poměrem P/S 2,1 a P/E 40,1.

Není jasné, kdy dojde k dosažení cenového dna. Ale ne každý den si můžete koupit akcie nejlepší zábavní společnosti na světě za poloviční cenu.

Zdroj: xStation

6.NVIDIA (NVDA.US)

Narušené dodavatelské řetězce a poptávka výrazně převyšující nabídku na trhu s čipy jsou hlavním zdrojem frustrace výrobců všeho možného od automobilů po domácí spotřebiče a přispívají k inflačnímu peklu, které se do roku 2022 vymkne kontrole. Zároveň však představuje příležitost pro přední výrobce čipů, aby zvýšili výrobu a využili nafouknutých cen.

Přední výrobce grafických procesorů Nvidia by mohl být v tomto ohledu obzvláště zajímavý, protože tyto čipy jsou klíčové pro některé z největších trendů v současné výpočetní technice, včetně umělé inteligence, autonomního řízení a cloud computingu. To rozhodně nelze vyloučit. S blížící se recesí by se investice do umělé inteligence a cloud computingu mohly urychlit jako způsob, jak snížit náklady na pracovní sílu.

Společnost Nvidia je vysoce zisková, její návratnost vlastního kapitálu za poslední rok dosáhla 34 % a čistá marže 26 %.

Zdroj: xStation

7.Lowe's (LOW.US)

Ceny nových domů v USA jsou extrémně drahé z mnoha důvodů, ale vše se odvíjí od nabídky a poptávky. Nabídka nových domů jednoduše nedrží krok s poptávkou, což je dáno přirozeným růstem populace a také tím, že se sociální skupina běžně označovaná jako "mileniálové" začala usazovat a zakládat rodiny.

Současně prudce rostoucí úrokové sazby hypoték způsobily, že už tak drahé domy se pro mnoho budoucích kupujících staly nedostupnými. To však také vytváří příležitosti pro obchody s domácími potřebami, jako je Lowe's. Majitelé domů, zejména mileniálové, investují do svých domovů. Plných 75 % mileniálů zahájilo během pandemie projekt na zlepšení bydlení.

Co se týče dividend, společnost Lowe's na začátku tohoto roku zvýšila dividendu o 31 %. To signalizuje, že vedení společnosti věří, že zisky společnosti v budoucnu porostou. Společnosti mají přirozenou tendenci hromadit hotovost, takže se s ní obvykle nechtějí rozloučit výplatou dividend, pokud nevidí, že místo nich přijde mnohem více. Společnost Lowe's je dividendovým aristokratem, který má za sebou téměř půl století nepřetržitého zvyšování výplat.

Zdroj: xStation

8.Home Depot (HD.US)

Pokud jste si jistí, že Lowe je, bylo by také rozumné podívat se na jejich konkurenta Home Depot.

Akcie HD se letos skutečně potýkají s problémy a nyní jsou oproti svým maximům zlevněny přibližně o 36 %. Na tento poslední neúspěch lze pohlížet jako na příležitost k nákupu jednoho z největších úspěchů v historii amerického maloobchodu.

Investoři se obávají, že inflace - a s ní spojené vyšší hypoteční sazby - odradí od nákupu domů a velkých renovačních projektů.

Home Depot zřejmě není vůči tomuto trendu imunní. Je však těžké si představit, že by inflace měla výrazný dopad na menší kutilské projekty. A demografické trendy podporující trh s bydlením - konkrétně mileniálové zakládající rodiny - jsou udržitelné a měly by pomoci kompenzovat případné oslabení spojené s růstem hypotečních sazeb.

Zdroj: xStation

9.Prologis (PLD.US)

Jak je patrné z dynamického růstu elektronického obchodování v důsledku pandemie, je nevyhnutelné, že se stále větší procento obchodů bude odehrávat online.

To znamená, že poptávka po logistických nemovitostech, které podporují elektronické obchodování, je rovněž nezadržitelná. A to nás přivádí ke společnosti Prologis, realitnímu investičnímu fondu (REIT), který se na tento typ nemovitostí specializuje. Prologis vlastní a provozuje více než 4 700 budov s plochou 1 miliardy čtverečních stop. A rozsah investice bude ještě větší, vzhledem k tomu, že Prologis se v červnu dohodl na převzetí svého největšího konkurenta v oblasti průmyslových nemovitostí, společnosti Duke Realty.

REIT bývají citlivé na úrokové sazby a agresivní zvyšování sazeb ze strany Fedu jim rozhodně nepomohlo. Nicméně dividendový výnos Prologis ve výši 2,9 % je nejvyšší za poslední roky a obchodní vyhlídky společnosti jsou velmi slibné.

Zdroj: xStation

10.Target (TGT.US)

Společnost Target je maloobchodní prodejce s dlouhou historií prodeje potřeb pro široké masy. Akcie společnosti, které byly na začátku roku silně zatíženy zbožím pro domácnost, elektronikou a dalším zbožím oblíbeným v době pandemie, náhle ztratily půdu pod nohama, protože spotřebitelé přesměrovali větší část svých výdajů na cestování, zážitky a nové kancelářské oblečení. To donutilo společnost Target slevit velké množství zásob a snížit objednávky, což nebyl signál důvěry.

A inflace, která ničí ekonomiku, přirozeně neušetřila ani společnost Target a její spotřebitele. Náklady společnosti Target rostou v době, kdy její spotřebitelé s nižšími a středními příjmy nemají dostatek peněz a nedokážou sami absorbovat zvýšení nákladů.

Společnost se však o výhled na další čtvrtletí neobává. Na začátku letošního roku společnost zvýšila dividendu o 20 %, a to i v době, kdy Wall Street propadla panice ohledně akcií. To mi napovídá, že vedení věří, že jejich současné potíže jsou jen překážkou na cestě.

Zdroj: xStation

11.Chevron (CVX.US)

Od září loňského roku do května 2022 se hodnota akcií téměř zdvojnásobila. Od té doby je však jejich situace složitá a cena klesla z nedávných maxim o zhruba 20 %.

CVX se může zdát jako neobvyklá volba mezi nejlepšími akciemi pro Santa Claus Rally 2022 a další období. Býčí trh s energetickými akciemi se možná chýlí ke konci, protože ceny energií v poslední době klesají a hrozba recese potenciálně snižuje poptávku. Přesto zůstávají energetické akcie v porovnání s širokým trhem levné a podhodnocené a vyplácejí jedny z nejvyšších dividend, které můžete získat.

Zdroj: xStation

12.Realty Income (O.US)

Investoři do nemovitostních investičních trustů se zaměřují na dividendové výnosy a vzhledem k tomu, že výnosy dluhopisů jsou v posledních letech tak nízké, mnozí investoři začali REIT považovat za náhradu dluhopisů.

Klesající výnosy dluhopisů znamenají růst cen dluhopisů ... a růst cen substitutů dluhopisů, jako jsou REITs. Samozřejmě, že při růstu výnosů, jako je tomu nyní, dochází k přesnému opaku. Rostoucí výnosy dluhopisů znamenají pokles cen dluhopisů ... a tlak na vše, co začalo jako dluhopisy.

To vede ke konzervativnímu maloobchodnímu REIT Realty Income. Společnost nabízí konkurenční dividendový výnos 4,8 %, ale na rozdíl od kuponů dluhopisů - které se nikdy nemění - Realty Income každoročně zvyšuje svou dividendu. Realty Income zvyšuje dividendu již úctyhodných 100 čtvrtletí v řadě. 

Realty Income může být volbou ani ne tak z hlediska výrazného zhodnocení ceny akcií, ale získávání stabilního toku dividendových příjmů.

Zdroj: xStation
Logo XTBX-Trade Brokers

X-Trade Brokers (XTB) je mezinárodní brokerský dům, který poskytuje profesionální podmínky pro obchodování CFD na forex, indexy, komodity, kryptoměny a pro investování do akcií a ETF. Své služby neustále zdokonaluje, o čemž svědčí řada mezinárodních ocenění a potvrzují to i tuzemská ocenění Broker roku a Forex broker roku, získaná opakovaně na Investičním summitu MoneyExpo. Pro své klienty nabízí XTB poskytuje profesionální obchodní platformy MetaTrader 4 a xStation 5 s integrovanou kalkulačkou, bezplatné vzdělávání, 24h zákaznickou podporu, bezplatné vzdělávání a denní zpravodajství z finančních trhů.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 72 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

21.12.2022Kdepak máme tu Santa Claus rally? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
20.12.2022Dočkáme se letos na kapitálových trzích opět Santa Claus rally? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
30.11.2022„Santa rally“ je globální fenomén Research (eToro)
24.11.2022Společnost pro Santa Claus Rally - GAP X-Trade Brokers (XTB)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688