mzv.cz (MZv ČR)
Investice  |  04.11.2022 01:51:00

Čtyřlístek českých firem na veletrhu All Energy Australia přesvědčil o technické vyspělosti a další Češi se zde již prosadili

Čtyřlístek českých firem na veletrhu All Energy Australia přesvědčil o technické vyspělosti a další Češi se zde již prosadili

02.11.2022 / 06:22 | Aktualizováno: 04.11.2022 / 01:51

Česká expozice na veletrhu All Energy Australia 2022, který se uskutečnil ve dnech 26.- 27. října t.r. na výstavišti v Melbourne, reagovala na současné trendy v australském energetickém systému a proto přitahovala velkou pozornost díky technické vyspělosti prezentovaných výrobků českých firem. Ty představily využití umělé inteligence a algoritmů strojového učení pro docílení úspor energie nebo progresivní metody zpracování odpadu, který neputuje do spalovny nebo na skládku, ale je z něho vyroben materiál použitelný zejména ve stavebnictví. Expozice se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR a připravilo ji Velvyslanectví ČR v Canbeře ve spolupráci s kanceláří CzechTrade v Sydney.

Energetický systém Austrálie se během dekády zbarví dozelena

Austrálie se při výrobě elektrické energie dlouhodobě opírá o spalování uhlí a z obnovitelných zdrojů nyní generuje přibližně 25 % elektřiny. Zvrat plánuje nová labouristická vláda, která přijala ambiciózní závazek zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 82 % do roku 2030 a do téhož roku snížit emise o 43 % z úrovně roku 2005 a do roku 2050 na nulu. Má k dispozici příhodné přírodní podmínky a hojné obnovitelné zdroje energie, především solární energii, větrnou i vodní, a chce svého cíle dosáhnout urychleným zaváděním moderních „zelených“ technologií. V souladu s vládním programem „Powering Australia“ bude do energetiky do roku 2030 investováno 76 mld. AUD a vytvořeno 600 tis. nových pracovních míst. Již nyní má 30 % domů solární panely a připojení na síť, ale je očekáván další růst segmentu. Velké investice se plánují do rozvoje distribuční sítě na velké vzdálenosti a její rozšíření o 10 tis. kilometrů z míst s velkou sluneční intenzitou a produkcí solární energie nebo z „offshore“ oblastí s větrnými farmami do populačních center. Mohutně se rozvíjí trh s bateriovými úložišti, sdílenými sítěmi a chytrými energetickými řešeními. Vláda podporuje rozvoj vodíkových technologií a plánuje nárůst produkce LNG. Již nyní je Austrálie společně s Quatarem největším vývozcem této komodity a vláda plánuje nedaleko Sydney postavit během několika roků nový LNG terminál.

Česká klasická i inovativní energetická technologie

Na nejvýznamnějším australském veletrhu v oblasti energetiky All Energy, který se v tomto roce pořádal společně s výstavou Waste zaměřenou na využití odpadu, se na českém výstavním stánku představily čtyři české firmy, které sdružovaly český um, dovednosti a pokroková technická řešení jak v klasické energetice, tak i v té opírající se o umělou inteligenci a cloudová řešení 21. století. A o tyto výrobky byl zájem největší.

Skupinu GES reprezentovaly dvě firmy. ZVVZ Group a.s. představila technologie na snížení emisí průmyslových podniků a průmyslové větrací systémy, zatímco společnost VIA ALTA a.s. upoutala pozornost unikátní technologií na zpracování odpadu. Tato technologie nabízí další využití materiálu, který zatím běžně končí bez dalšího využití ve spalovně nebo na skládce odpadu. Výsledkem je odolný materiál využívaný ve stavebnictví. Unikátní technologie umí zpracovat i odpadní fotovoltaické panely po ukončení jejich životnosti.

Další dvě vystavující české firmy na australském trhu zastupuje společnost Powertech Energy z Adelaide, kde je jedním z ředitelů Čech působící dlouhodobě na místním trhu. První z firem, Energocentrum Plus Praha, představila produkt Energy Twin využívající umělou inteligenci a algoritmy strojového učení pro úspory energie. Na to navazuje produkt firmy CTU UCEEB (ČVUT, Centrum pro energetickou účinnost budov/Centre for Energy Efficient Buildings) s názvem PV-Forecast, který podle předpovědi počasí predikuje intenzitu slunečního záření a optimalizuje výkon solární elektrárny. Výkonný ředitel Powertech Energy představil obě české firmy na samostatném semináři za účasti sedmi desítek místních odborníků, kteří zvlášť ocenili využívání umělé inteligence a „machine learning“ při úspoře energie.

Každá ze zúčastněných českých firem absolvovala zhruba dvě desítky jednání na českém stánku i na expozici partnerů, z čehož zhruba čtvrtinu lze hodnotit jako perspektivní k dalšímu rozpracování. Produkt Energy Twin zaujal dokonce zástupkyni státní instituce „Energy Save Victoria“, která by jej ráda využila ke zlepšení bezpečnostních standardů v energetice v celé Austrálii. VIA ALTA navázala během výstavy kontakt s místním výrobcem zařízení na zpracování a recyklaci odpadu, jehož výrobní závod navštívila po ukončení veletrhu. Firmy ZVVZ a VIA ALTA využily ještě nabídku české honorární konzulky k vlastní prezentaci v rámci společenského podniku k národnímu svátku dne 28. října. Měly tak příležitost seznámit se s dalšími podnikateli z Melbourne i zástupci místní municipality.

Další české stopy na australském energetickém trhu

Českou expozici navštívili a o své zkušenosti z působení na australském trhu se podělili i zástupci českých firem Sev.en a Photo Energy. Prvně jmenovaná již ukončila akvizici uhelného dolu a elektrárny ve státě New South Wales a další energetické firmy ve státě Queensland a další akvizici firmy na těžbu a zpracování potaše v západní Austrálii právě dokončuje. Photo Energy byla založena v roce 2008 v Praze a se svou působností se rozrostla jak ve východní Evropě, tak i v Austrálii. V současné době je ve spolupráci se startupem RayGen zapojena do výstavby největšího úložiště elektrické energie ze soláru na světě, které se buduje v jižní Austrálii. A aby byl výčet české stopy na veletrhu úplný, samostatný reprezentativní stánek měla česká firma s celosvětovou působností ComAp, která poskytuje chytrá řídící řešení pro výrobu a kontrolu energie.

Projekt ekonomické diplomacie s účastí na nejprestižnějším energetickém veletrhu v Austrálii splnil svůj záměr. O produkty českých firem byl zájem. Zejména nové technologie a postupy budily zasloužilou odezvu australských i zahraničních potenciálních partnerů. To dosvědčují následné schůzky, které se uskutečnily v několika případech hned po veletrhu s novými australskými partnery podle českého přísloví „kuj železo, dokud je žhavé“.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

Zástupce českých inovativních firem na českém stánku

Zástupce českých inovativních firem na českém stánku

Český seminář na All Energy

Český seminář na All Energy

Jednání na české expozici All Energy Australia 2022

Jednání na české expozici All Energy Australia 2022


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 16:25  Nezaměstnanost v ČR zůstává i přes recesi ekonomiky nízká (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
St 15:58  Konec éry drahého plynu? X-Trade Brokers (XTB)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688