Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  25.10.2022 08:04:20

Maďarská centrální banka ponechá základní úrokovou sazbu beze změny, … (Ranní zpráva z finančního trhu)

Maďarská centrální banka dnes pravděpodobně ponechá základní úrokovou sazbu beze změny, když pro utahování měnové politiky bude používat alternativní nástroje. Indikátory důvěry v říjnu vesměs klesly napříč rozvinutými ekonomikami.

… ke zpřísnění měnové politiky bude používat nový nástroj

Maďarská národní banka (MNB) se koncem září rozhodla ukončit cyklus zvyšování sazeb. Zavázala se přitom zaměřit na jiné prostředky zpřísňování měnových podmínek (stahování likvidity). Masivní výprodej forintu, který následoval v říjnu, však vedl k tomu, že MNB zavedla nový jednodenní vkladový nástroj s úrokovou sazbou 18 %. Očekáváme, že měnová rada na dnešním zasedání toto nové nastavení měnové politiky potvrdí. Zatímco základní úroková sazba bude pravděpodobně zachována na úrovni 13 %, MNB se pravděpodobně zaváže stahovat likviditu pomocí nového 18% nástroje tak dlouho, jak bude třeba. Podle našeho názoru to bude až do druhého čtvrtletí příštího roku, a to vzhledem k vyhlídkám na nadále zrychlující se inflaci a slabé fundamenty ve formě zhoršující se ekonomické výkonnosti a deficitu na běžném účtu platební bilance. Stále očekáváme oslabení forintu na 440 HUF/EUR na konci roku 2022.

Německý IFO index v říjnu pravděpodobně zaznamenal další snížení. Podle našeho odhadu klesl z 84,3 b. na 83,7 b. Zhoršit by se měla především složka hodnotící současnou situaci, zatímco očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku by se mohlo stabilizovat na předchozích úrovních. Americký spotřebitelský sentiment by měl po předchozím poměrně výrazném nárůstu vykázat mírnou korekci. Indikátor od Conference Boardu se podle nás snížil ze zářijových 108,0 b., což byla nejvyšší úroveň od letošního dubna, na 106,5 b.

Pesimismus vládne světu

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu pokračovala v poklesu. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil z -2,6 b. na -2,9 b. a byl tak nejnižší od března 2021. V případě spotřebitelského sentimentu došlo k prolomení dalšího historického minima. Důvěra domácností zůstává rekordně nízká kvůli vysoké inflaci, obavám ze vzniku recese a s tím souvisejícího možného nárůstu nezaměstnanosti. Důvěra podnikatelů se oproti září snížila pouze nepatrně. Horší náladu v průmyslu a stavebnictví totiž kompenzoval nárůst sentimentu v oblasti obchodu a služeb. Důvěra v průmyslu byla nejnižší od října 2021. Průmyslníci nadále hůře hodnotí zejména poptávku. Nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu uvedlo 23 % dotázaných průmyslových podniků, zatímco čtvrtletí před tím to bylo 15 %. První příčku v rámci tohoto hodnocení si i nadále udržel nedostatek materiálu/zařízení. Ten jako hlavní bariéru růstu zvolilo 34,4 % podniků po 39 % ve čtvrtletí před tím.

Aktivita v průmyslu i ve službách měla podle říjnových PMI nadále sestupnou tendenci. Předběžný odhad německého PMI ze zpracovatelského průmyslu ukázal na pokles ze 47,8 b. na 45,7 b., zatímco se čekalo snížení pouze na 47,0 b. Nepatrně pak klesla aktivita i v oblasti služeb, a to z 45,0 b. na 44,9 b., což však bylo v souladu s tržním konsensem. PMI indikátory pod padesáti body tak zůstávají v souladu s očekáváním recese německé ekonomiky v druhé polovině roku. V pásmu kontrakce setrvaly oba indikátory i v případě celé eurozóny. Výraznější pokles pod hranici 50 bodů již zaznamenal i americký PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se pod tuto hranici podíval poprvé od června 2020. Americký PMI z oblasti služeb se v pásmu kontrakce pohybuje od července.

Čínské ekonomice se ve třetím čtvrtletí vedlo oproti očekávání lépe. Její HDP se zvýšil mezičtvrtletně o 3,9 %, když se čekal růst pouze o 2,8 %. Nad očekávání dobře se dařilo průmyslu. Útraty spotřebitelů, vlivem pokračující politiky nulové tolerance čínské vlády vůči covidu, naopak zklamaly. Vlivem lepšího výsledku ve třetím čtvrtletí jsme mírně zvýšili náš odhad celoročního růstu čínského HDP v letošním roce na 3,5 %.

Devizové trhy na včera zveřejněná ekonomická data v podstatě nereagovaly. Společná evropská měna se vůči americkému dolaru obchodovala v úzkém pásmu kolem 0,985 USD/EUR, kde evropskou seanci začínala. Podobné to bylo i s tuzemskou měnou která oscilovala kolem 24,48 CZK/EUR.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688