cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  30.09.2022 10:34:14

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Srpen 2022

 

Srpen 2022

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v srpnu největší změny u vkladů s výpovědní lhůtou. U nefinančních podniků doznaly vklady největších změn u jednodenních vkladů.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností zvýšila na 5,95 %. Úroková sazba jednodenních vkladů vzrostla na 0,93 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se mírně zvýšila na hodnotu 0,14 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou zaznamenala nárůst o 0,10 procentního bodu, a to na 1,96 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků zvýšila na 6,44 %. V případě jednodenních vkladů sazba vzrostla o 0,15 procentního bodu na 1,27 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se rovněž zvýšila, a to na 0,79 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) vzrostla na 6,44 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v srpnu k nejvýraznější změně u ostatních úvěrů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba zvýšila na 6,62 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně vzrostla na 9,72 %. V případě úvěrů na bydlení úroková sazba vzrostla na 4,77 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření se zvýšila na hodnotu 6,61 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů vzrostla na 4,55 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 2,28 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů se zvýšila o 0,68 procentního bodu na 7,14 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby, a to na 14,78 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba vzrostla na 17,30 %. Úroková sazba z kreditních karet se snížila na 16,90 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke zvýšení úrokové sazby na 8,20 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. vzrostla na 7,88 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. poklesla na 7,41 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. se zvýšila o 0,40 procentního bodu na 8,31 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet vzrostla, a to na 8,96 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů se zvýšila na 9,30 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v srpnu měnily v rámci nižších desetin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o podobné změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v srpnu změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se vyvíjely obdobně.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem mírně vzrostla na hodnotu 3,47 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se rovněž zvýšila, a to na 2,59 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů vzrostla na 2,46 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala nárůst na 8,33 % a sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na hodnotu 4,16 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům nepatrně vzrostla na 7,25 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se sazba snížila na 8,76 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let se zvýšila, a to na 8,37 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let vzrostla na hodnotu 6,15 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:

22.11.2022  MNB sazby nezměnila ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
22.11.2022  Maďarská MNB úroky měnit nebude ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688