Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  30.09.2022 07:41:25

Inflace v eurozóně v září výrazně zrychlila a možná již dosáhla vrcholu (Ranní zpráva z finančního trhu)

Inflace v eurozóně by mohla již vrcholit v září na 9,8 %, nicméně jádrová složka by v nadcházejících měsících měla nadále stoupat a vrcholu pak dosáhnout až začátkem příštího roku. Finální odhad HDP tuzemské ekonomiky včetně sektorových účtů by měl nabídnout podrobnější obrázek finanční kondice domácností a podniků. Včera ČNB nepřekvapivě ponechala repo sazbu na 7 % a potvrdila odhodlání bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Vrchol inflace v eurozóně na dohled.

Inflaceeurozóně by již mohla dosáhnout vrcholu v září na 9,8 % y/y. Významným faktorem bude níže zmíněné odeznění vládních opatřeníNěmecku. Jádrová složka by měla zaznamenat další výrazný meziměsíční nárůst, který by se měl přiblížit historicky nejvyšším hodnotám a meziročně růst o 4,9 %. Slabší euro, rostoucí ceny energií a mzdový růst by měly nadále přispívat k vyšší jádrové inflaci, která podle nás bude vrcholit nad 5 % až začátkem příštího roku. Ceny potravin budou nadále tlačit dynamiku spotřebitelských cen nahoru, zatímco ceny pohonných hmot by měly kompenzovat nárůst cen elektřiny a plynu zpožděně reflektující velkoobchodní ceny a vyústit v negativní příspěvek složky energií. Vliv vysoké srovnávací základny cen energií by se v příštích měsících měl výrazně podepsat na dynamice cen. Nicméně klíčovou otázkou, podobně jako u nás, zůstává, jakým tempem bude inflace zpomalovat. S tím je spojená vysoká míra nejistoty ohledně normalizace cen energií, kompletního odeznění problémů v subdodávkách, a především mzdového vývoje.

Utažený trh práceNěmecku by měl znovu ukázat mírné ochlazování. Tamní míra nezaměstnanosti by měla v září setrvat na 5,5 %. Ekonomika mířící do recese v H2 22 by měla přispět k dalšímu ochlazení trhu práce, byť nárůst nezaměstnanosti by měl být jen velice mírný.

ČNB opět ponechala klíčovou repo sazbu na sedmi procentech.

ČNB bez většího překvapení ponechala úrokové sazby na současné úrovni, klíčová repo sazba tak setrvává na 7 %. Na tiskové konferenci již tradičně také zaznělo, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Celkově tisková konference nepřinesla žádné nové informace. Rizika a nejistoty byly vyhodnoceny jako výrazné ale vyvážené. Guvernér Aleš Michl akcentoval riziko mzdově-inflační spirály, nicméně konkrétní úroveň růstu mezd, která by byla považována jako excesivní, zmíněna nebyla. Viceguvernérka E. Zamrazilová již dříve zmiňovala úroveň přesahující 5, 6 nebo 7 %. Podle nás úrokové sazby zřejmě již dosáhly svého vrcholu, kde by měly setrvat po delší dobu. Začátek sestupné trajektorie předpokládáme až začátkem druhé poloviny příštího roku. Více jsme se tématu věnovali zde https://bit.ly/3ClL2xy.

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na 93,7 b., což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně důvěra v ekonomiku v těchto oblastech se stále nachází výrazně nad úrovněmi zaznamenanými během covidového propadu. Naopak spotřebitelská důvěra zaznamenává historicky nejnižší úroveň.

Německá inflace překonala 70leté maximum a zároveň i konsensus analytiků, když vystoupala na 10,9 % y/y (vs konsensus 10,2 %). K závratnému 2,2% meziměsíčnímu tempu významně přispělo zrychlení růstu cen energií a dopravy, což je z velké části dáno odezněním opatření snižující daně na pohonné hmoty a vypršením platnosti zlevněného jízdného na veřejnou dopravu. Překvapení směrem nahoru tedy nakonec může přinést i dnešní inflaceeurozóně. V reakci na to budoucí kontrakty vázané na říjnové zasedání ECB významně poskočily a již téměř plně v cenách zahrnují 75bodové zvýšení úrokových sazeb. Volání po dalším tzv. „jumbo-hiku“ jsou nicméně evidentní také z posledních vyjádření některých představitelů ECB.

Euro ranní ztráty vymazalo a na konci dne posílilo o 0,8 % nad úroveň 0,98 USD/EUR. Středoevropské měny s výjimkou české koruny výrazně oslabovaly až o 2 % v případě maďarského forintu, zatímco polský zlotý ztratil 1,1 %. Česká koruna potom, co se před tiskovou konferencí ČNB potácela těsně pod hranicí 24,70 CZK/EUR, skokově posílila o více než 0,5 %. Riziková aktiva včera čelila výrazným výprodejům v návaznosti na horší globální sentiment a zvýšené sázky na 75bodový hike od ECB.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688