mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  20.09.2022 18:32:00

Česká aerospace mise zanechala v Montréalu skvělý dojem

Česká aerospace mise zanechala v Montréalu skvělý dojem

16.09.2022 / 18:03 | Aktualizováno: 20.09.2022 / 18:32

V období 6. - 8. září 2022 se v rámci leteckého týdne konalo inovační fórum a následně konference zaměřená na obranu, bezpečnost a vesmír. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie se na českém národním stánku v Montréalu, hlavním hubu kanadského letectví provincie Québec, úspěšně prezentovalo i několik skvělých českých aerospace firem.

9. ročník inovačního leteckého fóra se spolu s obrannou a vesmírnou konferencí konal již tradičně v kongresovém centru v Montréalu, hlavním městě největší a jediné plně frankofonní provincii Québec, která je nejdůležitějším leteckým hubem Kanady. Akce byla úspěšně realizována za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR jako projekt ekonomické diplomacie ve spolupráci ZÚ Ottawa a agentury CzechInvest.

Fórum přivedlo do Montrealu desítky inovativních společností z celého světa, aby představily špičkové technologie, jak z oblasti letectví, dopravy a obrany. Cílem sdílení myšlenek a pokroku v oblasti softwaru, infrastruktury a technologií bylo a je přehodnotit cestování ve 21. století. Inovační fórum je pak skvělou platformou pro oslovení místních hráče a dostat se na quebecký trh s leteckou technikou, jehož hodnota čítá na 18 miliard dolarů.

Sektor letectví je velmi konkurenční a obzvlášť ve vztahu s kanadskými firmami vyžaduje častokrát nezměrnou trpělivost a především vytrvalost v prezentaci zájmu o spolupráci. České firmy jsou si potenciálu místního trhu pro navázání kontaktů se světovými hráči tohoto oboru vědomy, a proto po účasti na virtuální akci v roce 2020 přijely tentokrát osobně s vědomím, že business se jednoduše musí dělat v místě a osobně. Jako jediná zahraniční neamerická delegace těžila z toho, že po dvou virtuálních letech je v letecké komunitě přímo hlad po navazování kontaktů a především hledání nových technologií.

Networking at Aerospace Forum 2022

České firmy MGM Compro jako výrobce komplexních elektrických pohonných systémů, Radalytica s jedinečnou technologii nedestruktivního testování, Uptim.ai jako poskytovatel nového standardu pro inženýrské simulace a analýzu dat, PBS mimo jiné spolupracující s předními světovými výrobci kryogenní techniky a v neposlední řadě Moravský letecký klastr zastupující desítky dalších skvělých českých firem a aktivně se snažící o propojení s kanadskými partnery se své úlohy zhostily skvěle a v Montrealu za sebou zanechaly skvělý dojem. České společnosti se setkaly s firmami Pratt & Whitney, Bombardier či Bell či s představiteli akademické sféry a výzkumných center a po návratu domů mají plno určitě příjemných starostí s navazující komunikací na proběhlá jednání.

Mezi hlavní témata leteckého týdne, častokrát již téměř evergreeny, patřila především důležitost a nevyhnutelnost udržitelného letectví prostřednictvím zelené energie. Během celého programu pak mimo jiné rovněž zaznělo, že dlouhodobý cíl dosáhnout nulových emisí do roku 2050 mění celou dynamiku leteckého průmyslu, a že imperativ čisté nuly výhledově zpomalí cestování a předpokládaný pětiprocentní roční růst odvětví může být ohrožen, pokud se nebude silně investovat do udržitelných leteckých paliv. I v tomto ohledu měly české firmy co nabídnout.

Kromě B2B schůzek, které probíhaly po celou dobu konání obou konferencí, se uskutečnilo jednání s již tradičními partnery, největší leteckou asociaci Aero Montreal nebo leteckým konsorciem CRIAQ, které již třetím rokem vyhlašuje spolu s agenturou TAČR veřejnou soutěž v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2. Ve spolupráci s konsorciem CRIAQ v posledních měsících došlo ke zvýšenému zájmu o spolupráci a aktivní hledání potenciálních projektů spolupráce s českými partnery. Na základě skvělých vztahů a také úspěšnému návrhu realizace společného projektu v rámci DELTA 2 programu, byla česká strana nedávno oslovena, aby se zúčastnila dalšího ročníku RDV Fóra 2023, na kterém se budou prezentovat zásadní letecké projekty, do kterých se mohou zapojit i české firmy.

Produktivní jednání proběhlo i na stánku společnosti Bell Flight, dceřiné společnosti Bell Textron, s jejichž zástupci se české firmy měly možnost setkat v rámci dubnové mise do Kanady, a se kterými se jedná o organizaci možné incomingové mise do ČR v roce 2023.

Vládní i soukromé investice V Kanadě plynou do podpory výzkumu a vývoje nových technologií, a to především v oblasti uhlíkově neutrálního letectví, digitálních technologií nebo bezpilotních letadel. V celém sektoru pak existují příležitosti dodávek leteckých komponentů či moderních AI technologií. Prostředí leteckého trhu se evidentně velmi rychle mění, což bylo znát i na účasti mnohých nových společností na letošním fóru, a je skvělé, že české firmy jsou stále u toho a snaží se flexibilně reagovat na měnící se podmínky a trendy.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688