justice.cz (Justice)
Zákony  |  20.09.2022 18:53:28

Ministerstvo spravedlnosti zveřejňuje novou doporučující tabulku výživného pro veřejnost

Nová doporučující tabulka, kterou Ministerstvo spravedlnosti připravilo, je zamýšlena především jako nástroj pro veřejnost. Je určená k tomu, aby si občané sami mohli určit orientační výši výživného. Měla by napomáhat především v situacích, kdy by rodiče mohli sami dospět k dohodě, ať už při rozpadu neformálního svazku či při úpravě poměrů nezletilého při rozvodu. Tabulky, manuál i kalkulačku alimentů zájemci najdou na novém webu, který ministerstvo spustí v nejbližších dnech.

Materiál je určen široké veřejnosti. „Úprava doporučující tabulky při určování výše výživného povede ke zvýšení právní jistoty všech účastníků řízení před soudem, především pak dětí a jejich rodičů. Právě předvídatelné rozhodování soudů a transparentní určování výše výživného mezi rodiči povede ke snazšímu hledání dohod. A dohoda je to, co je mezi rodiči v takových situacích ve vztahu k dítěti to nejcennější," vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

V roce 2010 vydalo Ministerstvo spravedlnosti materiál „Doporučená výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného" za účelem sjednocení rozhodovací praxe soudů v otázkách výživného na nezaopatřené děti. Užívání doporučených rozmezí jsme po uplynutí 10 let jejich aplikace vyhodnotili a v roce 2021 jsme zpracovali „Analýzu využívání tzv. doporučující tabulky k určování výživného". Tuto analýzu naleznete zde.

Dosavadní doporučující tabulka byla touto analýzou shledána jako neodpovídající aktuální soudní praxi. Proto byl součástí analýzy i návrh úprav doporučující tabulky. Zohledněna byla v praxi dosahovaná výše výživného a přihlíženo bylo i k obdobným zahraničním pomůckám. Analýza včetně návrhů na úpravy dosavadní tabulky byla v průběhu tvorby konzultována s odborníky, kteří se dlouhodobě věnují tématu výživného. Analýza byla dále předložena k připomínkám nejen odborné veřejnosti, ale také dalším zájemcům.

Nyní ministerstvo spravedlnosti na základě všech dosavadních výstupů zveřejňuje novou verzi doporučující tabulky pro určování výživného spolu s manuálem, jak s novou tabulkou pracovat.

Nová tabulka oproti její dosavadní verzi přináší zejména následující úpravy:

  1. Zúžení základního rozpětí podílu výživného na příjmu povinného mezi jednotlivými věkovými kategoriemi.
  2. Snížení počtu věkových kategorií z 5 na 4, přičemž jednotlivé kategorie by již neměly být ohraničeny pevnou věkovou hranicí (ta by již měla být jen orientační), ale měly by vyjadřovat jednotlivé životní etapy.
  3. Procentuální vyjádření vlivu vyššího počtu vyživovacích povinností na snížení podílu výživného na příjmu povinného.
  4. Zohlednění míry zapojení povinného rodiče do péče a styku s dítětem do konečné výše výživného.
  5. Zavedení kontrolní částky, která by měla vyjadřovat orientační částku, která by měla povinnému po odečtení výživného zpravidla zůstat.

Materiál je určen široké veřejnosti. Tabulka umožňuje učinit si rámcovou představu o odpovídající výši výživného. Tabulka slouží jen jako vodítko a neumožňuje zohledňovat všechny zvláštnosti jednotlivého případu. Tabulka však může nepřímo napomoci konsensuálnímu a pokud možno mimosoudnímu řešení záležitosti dítěte. Jsou to především rodiče, za účasti svého dítěte s přihlédnutím k jeho věku a rozumové a volní vyspělosti, kteří by se měli o výši výživného dohodnout. Rozhodování soudu o výživném by mělo přistupovat ke slovu až v krajním případě, pokud se rodiče nejsou schopni dohodnout.

 

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení

20. 9. 2022

 

Doporučující tabulka pro stanovení výše výživného

Od května 2010 mají soudy v ČR k dispozici tabulku pro stanovení výše výživného. Doporučující tabulka vypracovaná expertní skupinou Ministerstva spravedlnosti ČR má orientační charakter, konečné rozhodnutí o výši výživného je vždy v pravomoci příslušného soudu.

Tabulka: Doporučená výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného za účelem sjednocení rozhodovací praxe soudů v otázkách výživného na nezaopatřené děti.

Kategorie Věk dítěte[1] Procentuální rozmezí[2]
1. 0 – 5 let 11 – 15 %
2. 6 – 9 let 13 – 17 %
3. 10 – 14 let 15 – 19 %
4. 15 – 17 let 16 – 22 %
5. 18 a více let 19 – 25 %

Materiál s tabulkou rozeslaný soudům lze stáhnout zde.

 

[1] Určení věkových kategorií vychází z analýzy ČSÚ .

[2] Pro vyměření výživného z měsíčního čistého příjmu povinného rodiče. Čistým příjmem se rozumí příjem upravený o odpočty odvodů na zálohy daně z příjmu a odvodů na platby sociálního zabezpečení, zpravidla zjišťovaný jako průměr za posledních 6 – 12 měsíců.

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Zákony:

23.09.2022  Regulace DORA a různá intenzita aplikace na subjekty finančního sektoru a krypto... JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
22.09.2022  Zdanění mezd vyplácených „na černo“ - Judikatura gtnews.cz (Grant Thornton)

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688