Patrik Madle (ČSOB)
Akcie v ČR  |  11.08.2022 14:55:04

Skupina ČSOB v 1. pololetí: Potvrdila vysokou stabilitu díky rostoucímu zisku a kvalitě úvěrů. Pokračuje další růst úvěrů, vkladů i investic. Občané i firmy si uvědomují potřebu vlastní energetické soběstačnosti a investují do nových energetických řešení

Skupina ČSOB zaznamenala v prvním pololetí 2022 vysoký zájem občanů i firem o investování do udržitelných energetických řešení. Meziročně rostly objemy úvěrů, vkladů i aktiv pod správou. Čistý zisk z hospodaření společnosti činil 10,1 miliardy korun.

„Tyto výsledky jsou dobrou zprávou o stavu české ekonomiky, firem i domácností v prvním pololetí. Potvrzují, že naši klienti zůstávají aktivní. Zaznamenali jsme zvýšené investice podniků i jednotlivců do energeticky úsporných a udržitelných řešení, včetně bydlení. Klienti jsou u nás vždy na prvním místě a zejména v situaci, jako je zvyšující se inflace, jdeme svým klientům naproti a nabízíme jim pomoc v jakékoliv životní situaci,“ říká generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek. N a růstu naší ziskovosti se podílely zejména čisté úrokové výnosy, u nichž se projevil vývoj tržních úrokových sazeb a nižší ekonomická aktivita v loňském prvním pololetí ovlivněném pandemií covid-19. Celkový objem úvěrů narostl o 8 % a jejich kvalita byla nadále výborná. Naše kapitálová pozice a likvidita se drží na vynikající úrovni.“

Hospodářské výsledky za 1. pololetí 2022

  • Čistý zisk činil 10,1 mld. (meziročně vyšší o 52 %).
  • Celkový objem úvěrů byl 871 mld. (meziročně vyšší o 8 %).
  • Objem úvěrů na bydlení dosáhl 500 mld. (meziroční nárůst o 6 %).
  • Objem celkových klientských vkladů narostl na 1 177 mld. (meziročně o 5 %). Vklady celkem dosáhly 1 400 mld. (meziroční růst o 21 %).
  • Objem aktiv pod správou činil 286 mld. (meziročně více o 6 %).
  • Provozní výnosy byly 23,3 mld. (meziročně vyšší o 42 %).
  • Provozní náklady bez bankovních daní činily 9,8 mld. (meziroční zvýšení o 9 %).
  • Kapitálová pozice je silná a likvidita vynikající. Kapitálový poměr Tier 1 byl na konci pololetí 18 %.
  • Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci června 1,78 %.

Novinky ze skupiny ČSOB

Firmy investují do energetické soběstačnosti

Firemní klienti stále více investují do úsporných energetických řešení, obnovitelných zdrojů a posílení energetické nezávislosti. Objem korporátních úvěrů stoupl meziročně o 17 %. „Investování do udržitelnosti a soběstačnosti se rozhodně vyplatí, protože firmám a podnikatelům v důsledku snižuje náklady a zvyšuje jejich konkurenceschopnost a odolnost v krizových situacích. Pro firmy je důležité také to, že mají k dispozici i velký objem dotací, v jejichž zprostředkování jsme lídrem českého trhu,” poukazuje Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

Téměř dvoutřetinový růst mobilního bankovnictví

Počet uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart meziročně stoupl o 61 % a počet transakcí o 46 %. Stále důležitější součástí aplikace je virtuální asistentka Kate, která zvládne lidem pomoci už ve více než stovce situací a poradit v téměř 500 oblastech. Nově vyplní například platební příkaz nebo rozdělí a sdílí platbu pomocí QR kódu, změní limit na kartě, zřídí cestovní pojištění. Dále upozorní na konec platnosti občanského průkazu, nastaví automatickou splátku kreditky nebo sjedná a zprostředkuje úvěr. „Rozvoj digitálních produktů a služeb a přesun zákazníků do online prostředí je i v postcovidové době vysoký, protože všem kategoriím klientů zvyšuje pohodlí a šetří čas i peníze,” doplňuje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Hypotéky na úsporné bydlení hitem

Růst objemu úvěrů na bydlení, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, meziročně výrazně zpomalil. Poptávku utlumily jednoznačně vyšší sazby úvěrů na bydlení a zpřísnění pravidel pro hypotéky ze strany České národní banky. Na druhou stranu prudce stoupl zájem o zvýhodněné hypotéky na úsporné bydlení, jejichž prodej se meziročně více než zdesetinásobil. „ Stoupající tržní úrokové sazby jsou současnou realitou trhu a promítnou se i do úvěrů, které čeká refixace . Přestože při posuzování úvěruschopnosti každého klienta zvažujeme i jeho finanční rezervu, v situaci, kdy rostou ceny energií a s případnou vyšší úrokovou sazbou i splátky hypoték, platí o to více, že v případě očekávaných problémů se splácením úvěru obecně je potřeba to s bankou řešit dostatečně dopředu. Je i naším zájmem nalézt v takových situacích řešení, které bude v daném případě oboustranně nejvhodnější,“ uvádí Jan Sadil.

Objem celkových vkladů klientů vzrostl o 5 % a objem aktiv pod správou o 6 %. Objem majetku v podílových fondech stoupl o desetinu.

Udržitelnost,odpovědnost a pomoc Ukrajině

Meziročně jsme snížili naši uhlíkovou stopu o 76,2 % oproti roku 2015. Věnujeme se vzdělávání dětí na školách v oblasti finanční gramotnosti a digitální bezpečnosti. Jen za posledních deset let v rámci programu ČSOB pomáhá regionům jsme investovali do podpory neziskových projektů po celém Česku 423,9 milionu korun. Skupina ČSOB patří k největším plátcům daní, za rok 2021 odvedla na dani z příjmu právnických osob 2,2 miliardy korun.

„Celá naše skupina ČSOB pokračovala v aktivní pomoci lidem z Ukrajiny. I nadále pomáháme a pomoc směřujeme k obnově Ukrajiny a podpoře obyvatel. Díky společné sbírce s Člověkem v tísni se nám podařilo přispět 58 milionů korun na pomoc ukrajinským lidem. Prostřednictvím účtů s příspěvkem jsme podpořili uprchlíky částkou převyšující 250 milionů korun. Stále je také k dispozici informační linka v ukrajinštině. Kvůli rozhodnutí Ukrajinské národní banky jsme ovšem museli ukončit příjem ukrajinských hřiven,“ sděluje k pomoci uprchlíkům Aleš Blažek.

Vybrané ukazatele skupiny ČSOB

1H 2021

1H 2022

Meziroční změna

Čistý zisk (mld. )

6,6

10,1

+52 %

Poměr nákladů a výnosů (bez bankovních daní)

54,7 %

42,0 %

-12,7 p.b.

Objem úvěrů (mld. )

804,3

870,8

+8 %

Objem vkladů (mld. )

1 161

1 400

+21 %

Aktiva pod správou (mld. )

268,4

285,7

+6 %

Kapitálový poměr Tier 1 (CET 1)

23,7 %

18,0 %

-5,7 p.b.

Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (CCR)

-0,41 %

-0,04 %

+0,37 p.b.

 


Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice

Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.

Více informací na: www.csob.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Výsledky firem - tržby, zisk
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688