Export (export.cz)
Ze světa  |  11.08.2022 11:49:17

„Vycházející hvězda“ Srbsko nabízí atraktivní pobídky pro investory

„VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA“ SRBSKO NABÍZÍ ATRAKTIVNÍ POBÍDKY PRO INVESTORY

Srbsko je v posledních několika letech velmi atraktivní destinací pro zahraniční investory. Tato významná země západního Balkánu se stala zajímavou pro podnikatele nejen z důvodu pokračujících růstových trendů národní ekonomiky, ale i zásluhou vládní podpory přímých zahraničních investic (FDI) a současných investičních pobídek.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pokud jde o investice na zelené louce, Srbsko se v žebříčku Financial Times v minulých letech dokonce umístilo na 1. místě ve světě (Greenfield FDI Performace 2019) a na 1. místě v Evropě (Greenfield FDI Performance 2020). Třetím rokem za sebou je rovněž Srbsko na 1. místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených FDI na milión obyvatel (IBM Global Locations Trends). Vysoké hodnocení získalo Srbsko například i za zvládnutí pandemie covidu-19 (CNN 2021, BBC News 2021). Propad hrubého domácího produktu činil pouze -1 % v r. 2020, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Následný hospodářský boom pak dosáhl dokonce na úroveň +7 % v roce 2021.

REKORDNÍ ROK 2021

Progresivní trend vstupu zahraničních investorů do Srbska potvrdil jednoznačně loňský rok, kdy celkové přímé zahraniční investice dosáhly historicky nejvyšší částky téměř 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun). I tato data dokládají, že Srbsko je právem v současné době označováno za „světovou vycházející hvězdu“ (world rising star) z hlediska přímých zahraničních investic.

Dominantními hospodářskými sektory z hlediska investic jsou přitom automobilový průmysl, elektrotechnický průmysl, ICT, finanční a bankovní služby, zemědělství a potravinářství, textilní průmysl, strojírenství, chemický i farmaceutický průmysl.

SRBSKÁ POZITIVA

Mezi významná pozitiva při rozhodování o vstupu do Srbska uvádějí zahraniční investoři dle srbské rozvojové agentury RAS pokračující růstový trend národního hospodářství, stabilní měnový vývoj, podnikatelské prostředí (například 9. místo ve světě z hlediska stavebních povolení), velmi konkurenční provozní náklady (konkrétně například cena práce – měsíční průměrná hrubá mzda 772 eur, daň ze zisku právnických osob 15 %, cena kancelářských prostor – v průměru 6,3 m2 za 100 eur měsíčně), státem podporované vědeckotechnické parky o rozloze 54,2 km2, optimální geografická poloha a budovaná dopravní infrastruktura, bezcelní přístup k 1,3 miliardy spotřebitelů (EU, Spojené království, EFTA, CEFTA, Turecko, USA, EAEU, Japonsko, Austrálie), dostupnost kvalifikovaných sil s vysokoškolským vzděláním v oblasti vědy a technických oborů (15. místo ve světě – High Proficiency Score), atd.

Systém investičních pobídek je v Srbsku řešen národní legislativou s rozlišením pro oblasti přímých investic, daní, cel, zaměstnanosti, svobodných zón nebo stavebních pozemků. Speciální pobídky byly vytvořeny rovněž pro filmový průmysl.

V oblasti přímých investic jsou pro státní podporu a benefity rozhodující tři faktory – průmyslový sektor, umístění investice a velikost společnosti. Tyto pobídky jsou určeny pro zpracovatelský průmysl, potravinářství a hoteliérství. Příjemcem podpory musí být místní právnický subjekt, objem kapitálové investice v rozmezí 100.000 – 2.000.000 eur, vytvoření 10 – 70 nových pracovních míst. Kompenzace může dosáhnout 50 % pro velké společnosti a až 60 % pro střední a malé podniky.

DAŇOVÉ PRÁZDNINY A DALŠÍ POBÍDKY

V rámci daňových pobídek nabízí Srbsko firmám až 10 let daňových prázdnin (při objemu dlouhodobého hmotného majetku minimálně 8,3 milionu eur a vzniku minimálně 100 pracovních míst). Speciální daňové podmínky jsou stanoveny pro startupy, vědu a výzkum, duševní vlastnictví, atd. Srbsko má celkem uzavřeno 59 platných smluv o zamezení dvojímu zdanění, a to i s Českou republikou, se kterou má podepsanou rovněž Dohodu o podpoře a ochraně investic a Smlouvu o sociálním zabezpečení.

Podpora při vytváření nových pracovních míst patří mezi klíčové segmenty investičních pobídek v Srbsku. Dle rozsahu může dosáhnout až 75 % nákladů na daň ze mzdy (pro 100 a více nových pracovních sil). V menším rozsahu pak 70 % (10 – 99 nových zaměstnanců), 65 % (méně než 10 nových zaměstnanců). Pracovníci v rámci FDI musí být minimálně 6 měsíců předtím registrováni v Srbsku jako nezaměstnaní.

Zajímavé příležitosti nabízí v Srbsku rovněž svobodné zóny, kterých je v současné době 15, a to většinou v blízkosti největších srbských měst. Tyto zóny jsou určeny pro zahraniční investice v objemu více než 3 milionů eur, minimálně 100 zaměstnanců v průběhu prvních 2 let. Další podmínkou je, aby z investice plynul pozitivní efekt pro zahraničně obchodní bilanci Srbska.

V současné době v Srbsku operuje přes 200 významných zahraničních společností – mimo jiné Fiat Chrysler Automobiles, Siemens, Panasonic, Continental, Michelin, Bosch, Brose, Tigar Tyres, Swarovski, Magneti Marelli, Yazaki, Nestle, Heineken.

ČESKÉ INVESTICE

Velmi úspěšné jsou i investiční vstupy českých společností. Zmínit lze například investice skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, dále společnosti SEBRE do filmových studií Avala Studios Beograd a developerského projektu Marina Dorćol, karlovarské společnosti Mattoni 1873 do tradičního výrobce srbských minerálních vod Knjaz Miloš, akvizici leteckých opraváren JAT-Tehnika českou společností Avia Prima, kapitálový vstup ostravského holdingu CE Industries do chemického koncernu Beohemija či greenfield investici společnosti IMG Manufacturing do výroby plastových součástek a polotovarů pro automobilový průmysl.

Česká republika se proto v posledních letech řadí mezi významné zahraniční investory v Srbsku. Tento zájem bude bezesporu pokračovat rovněž v dalších letech, přičemž právě podmínky a možné využívání státní podpory FDI může sehrát při rozhodování českých společností zásadní roli.

Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

 

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688