Jan Berka (Roklen24)
Dluhopisy  |  04.08.2022 09:04:55

Sezónnost dluhopisů v prostředí trhu, který testuje odhodlání Fedu

Sezónnost dluhopisů v prostředí trhu, který testuje odhodlání Fedu

Jan Berka
09:04 4. srpna 2022

Klíčové body

  • Sezónnost dluhopisů potvrzuje silnou poptávku během srpna.
  • Dluhopisoví obchodníci reagují na obavy z recese.
  • Fed bojuje o inflaci, růst je stále na druhém místě.
June 10, 2020 FOMC Meeting: _NZ73153CP_FOMC_remote_-20200610-_DSC1246 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Americké dluhopisové trhy se překlopily z výhledu zvyšování sazeb do výhledu recese. Výsledkem je zploštění výnosové křivky, v některých případech dokonce inverze, u které se poptávka zaměřila především na delší splatnosti. Nemusí jít ale pouze o vliv změny „režimu“. Pro bondový trh je v létě charakteristická jistá sezónnost.

K sezónnosti amerických dluhopisů mě nedávno přivedl komentář stratéga Deutsche Bank Jima Reida. Ten v rámci své analýzy trhu uvedl, co mu vždy v létě připomíná jeho kolega z oddělení fixních příjmů Francis Yared. Jeho rada zní: Nikdy během léta nebojuj s býčím dluhopisovým trhem.

Z historického hlediska, ať už sledujeme průměr nebo medián, patří srpen k měsícům silné poptávky po dluhopisech. Graf níže potvrzuje toto pozorování v době od roku 2000 do dneška. Srpen je měsícem, kdy se výnosy – zde konkrétně u desetiletého bondu – posouvají v meziměsíčním srovnání o více než 15 bodů níže.

Zdroj: Deutsche Bank
Zdroj: Deutsche Bank

Deutsche Bank tento trend vysvětluje děním na trhu korporátních dluhopisů, kde během léta slábne emisní činnost. To bondové obchodníky „nutí“ se přesunout ke státním dluhopisům. Data americké společnosti SIFMA ohledně emisí firemních bondů ukazují, že se objemy firemních emisí od března postupně zmenšují. Vysvětlení je potřeba hledat v aktuálním trendu zpřísňování měnové politiky. Vyšší sazby Fedu znamenají vyšší kupóny nejen státních, ale i firemních bondů, což mnohé firmy odrazuje.

Zdroj: SIFMA
Zdroj: SIFMA

Jeden sektor je však v rámci emise firemních bondů výrazně aktivní. Konkrétně jde o americké banky. Dle Bloombergu letos prodaly finanční společnosti papíry v hodnotě zhruba 427,7 miliardy dolarů. Jejich další emisní činnost se bude přitom odvíjet od bilance, např. jak moc budou úvěrovat a kolik přijmou depozit. To bude mimo jiné záležet i na tom, jak se v rámci finančního sektoru projeví dopady kvantitativního utahování.

S ohledem na výnosy amerických státních dluhopisů je třeba se zaměřit i na emisní činnost ministerstva financí. To očekává, že od července do září emituje dluhopisy v objemu 444 miliard dolarů, což je oproti odhadu z května vyšší číslo o 262 miliard. Důvodem jsou změny fiskálního výhledu (vyšší výdaje, nižší příjmy) a očekávané dopady snižování bilance Fedu odhadované na úrovni 120 miliard dolarů za danou dobu.

Pokud vydrží současná poptávka, zejména po delších splatnostech, můžeme předpokládat výrazně nižší výnosy než před měsícem. Během aktuálního týdne se výnos desetiletého instrumentu dostal až pod hranici 2,6 %, což bylo způsobeno především poklesem výnosu anti-inflačního bondu o stejné splatnosti (10Y TIPS). Spouštěčem bondové rally byly spekulace o tom, že Fed zpomalí tempo úprav sazeb, ba dokonce v příštím roce, zhruba na přelomu prvního a druhého kvartálu, přistoupí k prvnímu snížení úroků z titulu ekonomického zpomalení.

Tuto představu, která se podepsala na nižším dlouhém konci výnosové křivky a na růstu akcií, v prvním polovině týdne brzdili představitelné Fedu. Hned několik členů měnového výboru uvedlo, že banka je daleko o dosažení uspokojivého stavu inflace. Je proto potřeba, aby sazby dále rostly, a to až na mnohem více restriktivní úrovně, než jsou dnes.

Výsledkem byl posun výnosů napříč celou křivkou s důrazem na vyšší střední splatnosti. Výše se pak posunuly i reálné tržní sazby. Při pohledu na futures sazeb Fedu však vidíme, že se pravděpodobnost distribuce úroků nikterak výrazně nezměnila. Nadále pracujeme s vrcholem aktuálního úrokového cyklu kolem úrovně 3,5 %.

Kurz dolaru spíše než na změny amerických tržních sazeb reagoval na geopolitické napětí kolem americké návštěvy Tchaj-wanu. Po úterním zpevnění pod hranici 1,0200 EURUSD si zelené bankovky udržely tyto hodnoty. Zisky navíc rozšířily po včerejších datech indexu ISM sektoru služeb a továrních objednávek. Ve zbytku týdne budou pro dolar klíčová data z amerického trhu práce. Potvrzení nadále výrazně napjatého trhu práce bude rizikem posílení dolaru. Pokud se však dočkáme slabších čísel, vyloučit nelze návrat kurzu směrem k 1,0200 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0173 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0127 do 1,0260 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,02 do 24,34 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Trhy Měny Trhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:

Út   8:23  Geopolitika opět v centru pozornosti ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
So 11:15  ZLATO: Proč stále roste? Richard Vrdlovec (GOLDA.IO)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688