Iva Grácová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  03.08.2022 11:46:44

Splátky hypoték narostly o několik tisíc. Co dělat, když nemáte na jejich zaplacení?

Vysoké úrokové sazby nejtíživěji dopadají na ty, kteří si brali před lety levné hypotéky s úrokovou sazbou kolem 2 %. Každý, kdo si vzal před 5 lety hypotéku na 4 miliony, si po refinancování může připlatit i o sedm tisíc měsíčně navíc. Bohužel se nejedná o žádný ojedinělý případ, ale o realitu, která čeká mnoho splácejících. Když se k tomu připočítají dražší energie a potraviny, může být problém se splátkami na světě. Jak postupovat a co dělat, když dojdou peníze na splátku hypotéky?

Začněte s bankou jednat dříve, než se dostanete do prodlení

Pokud je vám jasné, že byste se mohli dostat se splácením hypotéky do potíží, začněte svou situaci řešit včas a kontaktujte neprodleně svou banku. Učiňte tak dříve, než se dostanete do prodlení. Pokud přijdete s žádostí o individuální posouzení vaší situace ještě před tím, než se opozdíte se splátkou, budete mít u svého věřitele mnohem lepší vyjednávací pozici, než když budete chtít pomoci, až když vám bude klepat exekutor na dveře. Existuje hned několik možností, jak se dají potíže se splácením řešit.

Úprava splátkového kalendáře a odklad splátek

Požádejte banku o změnu výše měsíční splátky, nebo o odklad splátek. V obou případech je nutné podat individuální žádost, kterou bude banka následně posuzovat. Banky obvykle zkoumají platební morálku žadatele, jeho výši příjmů a výdajů a nahlíží také do úvěrových registrů. Pokud se již nacházíte v exekuci, máte nesplacené dluhy nebo splácíte příliš mnoho úvěrů, bude vám taková žádost s největší pravděpodobností zamítnuta.

V případě, že nečerpáte hypotéku s maximální splatností, je nejsnazším řešením prodloužení splatnosti úvěru, díky čemuž dojde ke snížení měsíčních splátek. Druhou z možností je odklad splátek. Banky běžně umožňují odklad splátky hypotéky nejdéle na 6 měsíců. Odložena pak může být celá splátka, splátka jistiny nebo jen splátka úroku. Konkrétní řešení opět závisí na individuálním posouzení a zvážení možností klienta.

Cena za nižší splátku? Záznam v registru i více na úrocích

Pokud klient využije odkladu splátek, v praxi to zpravidla znamená, že se mu posune kalendář splácení a tím se prodlouží i splatnost úvěru. Rozhodně se není třeba obávat, že např. po uplynutí šestiměsíčního odkladu budete muset zaplatit 6 měsíčních splátek ve dvojnásobné výši nebo něco podobného. Je však nutné počítat s tím, že klient za delší dobu splácení zaplatí celkově víc na úrocích. Při odkladu celé splátky se navíc navýší i jistina úvěru.

Klient by měl být také připraven na záznam v registrech dlužníků o provedené restrukturalizaci úvěru, jak se snížení či odklad splátky také nazývá. To může splácejícímu snížit platební kredit a zkomplikovat přístup k další půjčce v budoucnosti.

Banky jsou připravené pomoci

Není to tak dávno, co se banky musely poměrně rychle připravit na situaci, že klienti vlivem celosvětové pandemie nebudou schopni splácet své úvěry. Tato zkušenost bankám do velké míry pomohla, protože jsou nyní na případnou neschopnost svých klientů ve většině případů dobře připraveny. Na svých stránkách banky vysvětlují možnosti, jak postupovat v případě, že potřebujete snížit splátku nebo chcete zažádat o odklad splátek. Přístupné jsou elektronické formuláře, které lze jednoduše online vyplnit a zaslat k individuálnímu posouzení. Banky mají zveřejněny také kontakty, kde se můžete obracet v případě, že vám hrozí prodlení se splátkou a potřebujete pomoci. A to je přesně to, co musíte udělat, pokud vám hrozí, že se do takové situace dostanete. Nestrkejte hlavu do písku a nečekejte, že se potíže vyřeší samy. Nevyřeší.

Prodej nemovitosti jako poslední řešení?

Je to řešení, které má každý na pomyslném seznamu až jako poslední. Prodat svou milovanou nemovitost se asi nikomu jen tak chtít nebude. Ovšem pokud jste vyčerpali všechny možnosti, je určitě lepší prodat svou nemovitosti a doplatit stávající závazky, než abyste o nemovitost přišli v exekučním řízení. V současné době může alespoň částečně mírnit váš žal skutečnost, že většina nemovitostí, které se nakupovali v poslední dekádě, má dnes mnohem vyšší hodnotu. Nárůst ceny nemovitosti pokryje celé náklady hypotéky, a ještě vám může zůstat slušná suma peněz na nové bydlení.

Iva Grácová

Iva vystudovala obor Národní hospodářství na ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Ve světě bankovnictví a financí se aktivně pohybuje již od roku 2007. Cenné pracovní zkušenosti získala díky svému dlouholetému působení v Citigroup Inc., kde pracovala jako specialista a poradce privátního a investičního bankovnictví. V současné době se věnuje psaní článků a komentářů na aktuální ekonomické dění, spolupracuje jako copywriter převážně s finančními společnostmi a pravidelně svými články přispívá například na finančním portálu Bezvamoney.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 13:15  Rozšiřujeme nabídku ETF: AI, Indie, obrana a další Marek Pokorný (Portu)
Út   8:00  Před koupí nemovitosti pečlivě kontrolujte rezervační smlouvu Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Po 11:39  Jak vybrat správný rekvalifikační kurz: Průvodce pro začátečníky Tereza Drbohlavová (RekvalifikacniKurzy.cz)
Po 11:09  Jak kombinovat rekvalifikační kurzy s plným pracovním úvazkem? Zuzana Dubová (RekvalifikacniKurzy.cz)
Po   0:00  Invalidní důchod lze získat na jakoukoliv nemoc Petr Holub (MojeNebankovka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688