Euroskop (euroskop.cz)
Evropská unie  |  21.07.2022 13:32:31

Inovační fond – investice do projektů v oblasti čistých technologií

EU v současnosti investuje více než 1,8 miliardy eur do sedmnácti inovativních projektů velkého rozsahu v oblasti čistých technologií v rámci třetího kola udělování grantů z Inovačního fondu. Granty z Inovačního fondu budou vyplaceny s cílem pomoci uvést na trh průlomové technologie v energeticky náročných průmyslových odvětvích, včetně odvětví vodíku, obnovitelných energií, infrastruktury pro zachycování a ukládání uhlíku a výroby klíčových součástí pro skladování energie a výrobu obnovitelné energie. Vybrané projekty budou realizovány v Bulharsku, Finsku, Francii, Německu, na Islandu, v Nizozemsku, Norsku, Polsku a ve Švédsku.

V rámci druhé výzvy k podávání návrhů projektů velkého rozsahu bylo vybráno sedmnáct projektů, jejichž investiční náklady přesahují 7,5 milionu eur. Projekty hodnotili nezávislí odborníci na základě jejich potenciálu snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s tradičními technologiemi a inovovat nad rámec nejmodernějších technologií. Vybrané projekty pokrývají širokou škálu odvětví přispívajících k úsilí EU o snižování emisí uhlíku, jako je výroba, distribuce a používání zeleného vodíku, výroba vodíku z odpadů, větrná energie na moři, výroba fotovoltaických modulů, skladování a recyklace baterií, zachycování a ukládání uhlíku, udržitelná letecká paliva a pokročilá biopaliva. Společně mají potenciál ušetřit 136 milionů tun ekvivalentu CO2 už během prvních deseti let fungování.

Energeticky náročná průmyslová odvětví

Cement (čtyři projekty): v rámci projektu v Německu bude v jedné cementárně zaveden proces zachycování oxidu uhličitého druhé generace pomocí technologie „oxyfuel“. Získaný produkt bude dále dodáván jako surovina pro další zpracování na syntetický methanol. V rámci dalšího projektu v Polsku bude vytvořen komplexní řetězec zachycování a ukládání uhlíku, počínaje zachycováním a zkapalňováním CO2 v cementárně až po jeho ukládání v lokalitách na moři. Třetí projekt bude zachycovat emise CO2 pocházející z výfukových plynů vznikajících při výrobě vápna a trvale je ukládat v geologických formacích na moři ve Francii. Čtvrtý projekt bude vůbec prvním celořetězcovým projektem zachycování a ukládání uhlíku v Bulharsku. Prostřednictvím pevninské a podmořské potrubní soustavy propojí zařízení na zachycování CO2 v cementárně s vyčerpaným plynovým polem v Černém moři, kde se bude CO2 trvale ukládat.

Chemické výrobky (tři projekty): ve Finsku bude probíhat projekt zaměřený na chemickou recyklaci plastů, které budou použity jako vstupní surovina pro rafinerie. V rámci druhého projektu ve Švédsku bude vytvořena historicky první továrna na methanol, který bude získáván přeměnou CO2, zbytkových toků, obnovitelného vodíku a bioplynu. Další projekt ve Finsku se zaměří na výrobu nového vlákna z buničiny, které má nahradit polyester při výrobě textilií.

Vodík (tři projekty): jeden projekt v Nizozemsku je zaměřen na výrobu, distribuci a využívaní zeleného vodíku prostřednictvím elektrolyzéru poháněného elektřinou vyrobenou větrnými parky na moři. Druhý projekt umožní vyrábět 15 500 tun vodíku z obnovitelných zdrojů ročně. Třetí se bude zabývat zpracováním nerecyklovatelných toků tuhých odpadů a jejich přeměnou především na vodík.

Rafinerie (dva projekty): v Norsku bude v rámci jednoho projektu vybudováno a provozováno první zařízení na výrobu biopaliv v komerčním měřítku, které bude přeměňovat lesní odpad na pokročilá biopaliva druhé generace a agrouhlí. V rámci projektu ve Švédsku bude vybudováno rozsáhlé zařízení na výrobu udržitelného syntetického leteckého paliva pomocí CO2 zachycovaného v zařízení kombinované výroby tepla a elektřiny.

Výroba součástí pro skladování energie nebo výrobu energie z obnovitelných zdrojů (tři projekty): v rámci projektu realizovaného v Polsku vznikne závod na výrobu inovativních elektrochemických bateriových systémů pro krátkodobé skladování elektřiny. Další projekt na severu Francie je zaměřený na výstavbu továrny na výrobu fotovoltaických modulů založených na inovativní heteropřechodové technologii. V rámci třetího projektu bude ve výrobním komplexu ve francouzském Dunkerku vybudována továrna na recyklaci lithium-iontových baterií, v níž se bude vyrábět a rafinovat černá hmota, čímž se získá sekundární zdroj surovin pro výrobu baterií.

Podívejte se na jednotlivé projekty: https://ec.europa.eu/clima/system/files/2022-07/LSC2_List_of_pre-selected_projects_6.pdf

Zdroj: Evropská komise

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688