mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  21.07.2022 05:55:00

Výzva k účasti na veletrhu All-Energy Australia od 26. října 2022 v Melbourne

Výzva k účasti na veletrhu All-Energy Australia od 26. října 2022 v Melbourne

21.07.2022 / 05:42 | Aktualizováno: 21.07.2022 / 05:55

Velvyslanectví ČR v Canbeře připravuje projekt ekonomické diplomacie s účastí na veletrhu All-Energy Australia v Melbourne ve dnech 26. a 27. října 2022. Probíhající reforma australského energetického trhu směrem k obnovitelným zdrojům a související masivní investice do sektoru jsou velkou příležitostí pro české inovativní firmy expandovat na australský trh. Zájemci o účast se mohou do 10. srpna 2022 hlásit obchodně-ekonomickému úseku velvyslanectví.

Austrálie se otevírá po dvouleté přestávce způsobené pandemií Covid-19 světu a jedním z prvních významných veletrhů je All-Energy, který se koná ve dnech 26.-27. října 2022 v Melbourne. Jedná se o nejvýznamnější veletrh v sektoru energetiky v Austrálii, navíc doplněn o souběžně probíhající veletrh Waste Expo Australia a Energy Efficiency Expo. Proto lze účast doporučit i českým firmám ze sektoru odpadového hospodářství.

Projekt zahrnuje českou expozici na veletrhu s možností českých firem zúčastnit se virtuálních konferencí, ale především setkat se osobně s místními odborníky, kterých tento veletrh zpravidla navštěvuje 12 tisíc. Účast místních i zahraničních firem přesahuje tři stovky. České firmy budou moci současně využít individuálních služeb zahraniční kanceláře CzechTrade Sydney, která je spolurealizátorem projektu.

Energetický systém Austrálie

Austrálie se dlouhodobě opírá o spalování uhlí, z obnovitelných zdrojů generuje přibližně 25 % elektřiny. Má k dispozici různorodé obnovitelné zdroje energie (především solární energie, větrná, hydro). Trh se solárními panely pro domácí užití je již značně saturován (30 % domůsolární panely a připojení na síť), ale je očekáván další růst segmentu. Velké investice se plánují do rozvoje distribuční sítě na velké vzdálenosti. Mohutně se rozvíjí trh s bateriovými úložišti, sdílenými sítěmi a dalšími smart řešeními. Na Tasmánii lze předpokládat zájem o vodní turbíny, zájem je o vodíkové technologie. Z důvodu rostoucích cen plynu i elektřiny a na základě vysoké zemědělské nadprodukce bude růst zájem o bioplynové stanice.

Mezi primární energetické zdroje v Austrálii patří uhlí (40 %), ropa (34 %), plyn (22 %). Energetický mix pro výrobu elektrické energie zahrnuje uhlí (54 %), plyn (16 %) a stále vzrůstající podíl obnovitelných zdrojů, který v roce 2021 činil 24 %. Z obnovitelných zdrojů vede solární energie (9 %), vodní elektrárny (5 %) a větrné elektrárny (2 %).

Reforma energetického systému vedoucí k obnovitelným zdrojům

V červnu 2021 vláda schválila strategický materiál k reformě energetického systému, tzv. „Post-2025 Market Design“. Nutno dodat, že Austrálie se zavázala do roku 2050 k redukci emisí na nulu. Reforma zahrnuje nové technologie výroby, skladování a přenosu elektrické energie. Součástí bude výstavba nových energetických zdrojů (plynové turbíny i přečerpávací vodní elektrárny), bateriových úložišť, dále investiční program k posílení výrobních kapacit a jejich konkurenceschopnosti nebo zvláštní fond k posílení spolehlivosti elektrické sítě v hodnotě 1 mld. AUD. Integraci distribuovaných energetických zdrojů zajistí plánovaná výstavba 10 tis. km přenosových linek, které propojí oblasti generování elektrické energie z obnovitelných zdrojů (zejména slunce a vítr vč. offshore farem) s místy největšího užití na východě a jihovýchodě země. Stálá podpora platí pro solární a větrné elektrárny a rozšíření infrastruktury pro LNG.

Na závazek vlády do roku 2050 eliminovat emise reagoval i australský operátor energetického trhu AEMO, který ve spolupráci s hlavními hráči na místním energetickém trhu zpracoval Plán integrovaného energetického systému 2022. Plán zvažuje postupný přechod z větší části na elektrickou energii produkovanou z obnovitelných zdrojů. Již v roce 2031 má být produkováno 83 % spotřeby elektřiny z čistých zdrojů, přičemž kapacity obnovitelných zdrojů se do cílového roku 2050 mají zvýšit 9x. Samotná spotřeba v tom roce bude dvojnásobná oproti současnosti (nyní výrobní kapacity činí 43 GW). Adekvátně roste i potřeba uskladnění vyrobené energie do baterií nebo ve formě přečerpávacích hydroelektráren; v r. 2050 bude potřeba uskladnění energie v objemu 46 GW. Jen základní investice vedoucí k přechodu na bezemisní výrobu elektřiny bude stát 12,8 mld. AUD, což jsou však jen 4 % všech prostředků potřebných k rozvoji, provozu, výrobě, uskladnění a přenosu energie do roku 2050.

Další strategický dokument „Technology Roadmap“ jako prioritně podporované technologie na cestě ke snížení emisí uvádí vodík, baterie, separaci, jímání a ukládání oxidu uhličitého, zelenou ocel a půdní uhlík. Vláda schválila „Australian Clean Hydrogen Trade Program“, kdy hlavním partnerem je Japonsko, kam bude směřovat první komerční dodávka vodíku na světě. Roční produkce bude 225 tis. tun vodíku. Do druhé kategorie nastupujících technologií zařazuje zvýšenou energetickou účinnost, nabíjecí infrastrukturu pro elektrická a vodíková vozidla, do třetí kategorie jaderné technologie. Nukleární energie není využívána z důvodu negativního společenského vnímání; objevují se ale první politické pokusy oživit otázku modulárních reaktorů. Čtvrtá kategorie zahrnuje již vyspělé technologieuhlí, plyn, větrné a solární řešení; do těchto technologií již vláda bude investovat méně. Plynová infrastruktura, která je již nyní rozvinutá díky plánovanému rozsáhlému exportu LNG, může v budoucnu sloužit při přechodu na vodík. Poptávka po domácích bateriových úložištích a souvisejících řešeních, jako jsou sdílené sítě, zůstává vysoká. Vzhledem k zemědělské nadprodukci lze předpokládat i zájem na řešeních využívajících spalování biomasy.

Příležitosti pro české firmy

České firmy mohou na trhu expandovat s dodávkami klasické energetiky (parní nebo vodní turbíny, generátory, automatizace). Další možnosti skýtají dodávky pro obnovitelné energetické zdroje jako jsou celé systémy větrných elektráren nebo jen převodovek, tepelná čerpadla, bioplynové stanice. Dále se jedná o dodávky pro plánovanou výstavbu linek vysokého napětí nebo o systémy digitální správy lokálních energetických sítí a výroby energie (tzv. smart grids), software na úspory a monitorování spotřeby. Nabízí se i možnosti pro české firmy, které se zabývají výrobou těžebních součástí a souvisejících zařízení a zařízení pro vedení plynu zemního, ale i vodíku (přečerpávací stanice apod.).

Výzva k účasti na české expozici

Velvyslanectví ČR v Canbeře vyzývá české firmy se zájmem expandovat na australský trh se svými produkty a službami z oblasti energetiky a odpadového hospodářství, aby pokud možno obratem kontaktovaly obchodně-ekonomický úsek zastupitelského úřadu na adrese: commerce_canberra@mzv.cz. Uzávěrka pro zapsání do katalogu veletrhu je 15. srpna t.r., proto jsou závazné přihlášky k účasti na české expozici na All-Energy 2022 přijímány do 10. srpna 2022.

Milan Vágner
Ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Canbeře


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688