Chorvatská cesta do eurozóny - Chorvatské platidlo kuna se dle rozhodnutí ministrů smění za euro v kurzu 7,5345 ku jedné.

V úterý 12. července přijala Rada Evropské unie tři poslední právní akty, které umožní Chorvatsku zavést euro ke dni 1. ledna 2023. Chorvatsko se tak stane dvacátý členský stát eurozóny.
„Rád bych poblahopřál svému kolegovi Zdravku Marićovi i celému Chorvatsku k tomu, že se Chorvatsko stává 20. zemí vstupující do eurozóny. Přijetí eura není závod, ale odpovědné politické rozhodnutí,“ okomentoval chorvatský vstup do eurozóny po jednání Rady český ministr financí Zbyněk Stanjura coby zástupce předsednické země.
Evropská komise na začátku června konstatovala, že Záhřeb splnil všechna čtyři kritéria, která Brusel při vyhodnocování připravenosti na přijetí společné měny posuzuje. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu. Zavedení eura v Chorvatsku pak schválili také lídři členských zemí EU a 12. července ministři schválili poslední nutné dokumenty, včetně směnného kurzu.
Dopady eura na chorvatskou ekonomiku
Dopad adopce nové měny má na národní ekonomiku vždy významný vliv. Kuna je chorvatskou měnou od roku 1994 a Chorvatsko je nejmenší evropskou zemí, která nepoužívá euro jako národní platidlo. Současný chorvatský ministr financí, Zdravko Marić, sdělil portálu Euractiv.com, že „přijetí eura povede k nižšímu měnovému riziku, nižším úrokovým sazbám a nižší inflaci. Otázka ztráty měnové suverenity není významná, jelikož náš finanční systém již byl natolik integrován do systému Evropské centrální banky, že bych řekl, že míra monetární svobody byla značně omezená.“
Bývalá předsedkyně chorvatské vlády, Jadranka Kosorová, naopak argumentovala, že přijetí společné evropské měny přichází příliš brzy a v situaci, kdy se země potýká s ekonomickými problémy. jejichž řešení může přechod k euru zkomplikovat.
Chorvatsko se už od září chystá začít uvádět ceny jak v dosavadních kunách, tak v eurech. Oběma měnami by mělo jít platit ještě celý příští rok, než zůstane jen ta evropská.
Chorvatsko a euro: časová osa
2013 – Chorvatsko vstupuje do Evropské unie
Po podání přihlášky v roce 2003 se Chorvatsko v roce 2013 oficiálně stalo po Slovinsku druhou zemí bývalé Jugoslávie, která byla do EU přijata. Ještě před chorvatským členstvím v unii však guvernér Chorvatské národní banky, Boris Vujčić, uvedl, že je přijetí eura nakloněn, a to co nejdříve po vstupu do EU.
2020 – Evropský mechanismus směnných kurzů (ERM)
Po každoročních konvergenčních zprávách Evropské komise, které hodnotily chorvatskou připravenost k přijetí eura, se Chorvatská republika v roce 2020 stala součástí Evropského mechanismu směnných kurzů. Jedná se o důležitý krok na cestě k adopci eura.
Červen 2022 – Konvergenční zpráva otevírá Chorvatsku cestu k euru
Evropská komise v červnu 2022 dospěla na základě konvergenční zprávy k závěru, že Chorvatsko splňuje podmínky k přijetí eura 1. ledna 2023. Konvergenční zprávy hodnotí připravenost členských států k přijetí eura.
5. červenec 2022 – Evropský parlament se vyslovuje pro vstup Chorvatska do eurozóny
Před finálním rozhodnutí Rady EU hlasuje o záležitosti Evropský parlament. Při této příležitosti se europoslanci vyslovili v poměru 539 – 45 pro chorvatský vstup do eurozóny.
12. červenec 2022 – Ministři EU schvalují vstup Chorvatska do eurozóny
Ministři financí v Radě Ecofin kvalifikovanou většinou schválili zavedení eura v Chorvatsku. Chorvatské platidlo kuna se dle rozhodnutí ministrů smění za euro v kurzu 7,5345 ku jedné.
1. leden 2023 – Chorvatsko zavede euro jako národní měnu
Chorvatsko se už od září letošního roku chystá začít uvádět ceny v dosavadních kunách i v eurech. Oběma měnami půjde platit do půlnoci 14. ledna 2023, poté už zůstane jen evropská měna.
Eurozóna Aktuálně tvoří eurozónu 19 členských států: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Všechny členské státy jsou po vstupu do EU v zásadě povinny přijmout euro jako národní měnu, jakmile splní kritéria k jeho přijetí. Jediným členským státem, který této povinnosti nepodléhá, je Dánsko, které si vyjednalo tzv. opt-out. Mimo Dánsko v EU není členem eurozóny i Česko, Švédsko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Více o euru a eurozóně si můžete přečíst v naší rubrice (https://euroskop.cz/evropska-unie/eurozona/zakladni-informace-o-eurozone/) |
Autor: Barbora Novotná, Euroskop
Foto: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, chorvatský místopředseda vlády a ministr financí Zdravko Marić a český ministr financí předsedající Radě ECOFIN Zbyněk Stanjura na Radě ECOFIN, která schválila vstup Chorvatska do eurozóny. Zdroj: Rada EU
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Odstartoval 14. ročník výstavy Má vlast cestami proměn
- Používání roamingu při cestách po EU bude dalších 10 let jako za domácích podmínek
- Eurozóna: Propad předstihových ukazatelů za červen
- Jan Mužátko k úpisu akcií Coloseum: Prorážíme gastronomii cestu na burzu. Choďte do vlastních restaurací
- Ceny ropy mají volnou cestu k dalšímu růstu
- Ranní okénko - důvěra v ekonomiku eurozóny klesá, tempo růstu inflace v Německu se lehce snížilo
- Důvěra v ekonomiku eurozóny poklesne (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Zprostředkovatelé energií už hledají cesty, jak obcházet nový zákon. Energošmejdi zneužívají nejen obavy z rostoucích cen energií, ale také toho, že řada z jejich zákazníků přešla pod DPI
- Eurodolar na cestě k paritě
- Členské státy eurozóny doporučily, aby se Chorvatsko stalo 20. členem eurozóny
- Požáry a sucho - informace pro cesty do Itálie
- Cesty občanů ČR do zahraničí - některá práva cestujících na zájezdu a při koupi jednotlivých služeb cestovního ruchu
Benzín a nafta 14.08.2022
Natural 95 40.99 Kč![]() ![]() | Nafta 42.77 Kč![]() ![]() |
Prezentace
01.08.2022 Půlroční výsledky XTB 2022: 103.4 milionu EUR...
18.07.2022 XTB Research patří mezi nejlepší analytické týmy..
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Petr Lajsek, Purple Trading
Jak se mění portfolio W. Buffetta a proč by vás to mělo zajímat
Jozo Perić, CapitalPanda
Česká národní banka po sérii zvyšování úrokových sazeb drží úrokové sazby na uzdě
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB sazby v srpnu nezvýšila a kosmetické zvýšení sazeb by stejně nic neřešilo
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Ondřej Likeš, LYNX
Kvartální výsledky Meta Platforms: Čtvrtletní tržby poprvé klesly
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Deset nejlepších evropských technologických společností: vede irská společnost Medtronic
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Nuselské údolí ožívá – volnočasový areál...
Víte, které profese budou ve vašem kraji žádané?
Zimní stadion Nikolajka končí. Pro nový stadion...
Praha 2 dokončila revitalizaci jihovýchodní části.
Okénko finanční rady
Jiří Sýkora, FC&SLS a.s.
Fincentrum Hypoindex srpen 2022: Sazby začínají stagnovat. Co bude následovat?
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Daniel Gorol, Ušetřeno.cz
Martin Lunáček, Portu
Jak zajímavě okořenit své investiční portfolio? Kryptoměny mohou být alternativou.
Tomáš Děkan, Porovnej24.cz
Partners