Export (export.cz)
Ze světa  |  11.07.2022 16:00:57

Česká drůbež má na Filipínách opět zelenou

ČESKÁ DRŮBEŽ MÁ NA FILIPÍNÁCH OPĚT ZELENOU

Na základě rozhodnutí ministra zemědělství Filipín z konce června byl s okamžitou platností odvolán zákaz dovozu živých ptáků a jejich produktů z Česka na Filipíny. Uvedený zákaz byl v platnosti od poloviny února 2021 z důvodu opakovaného výskytu „ptačí chřipky“ (HPAI) v ČR. Rozhodnutí umožňuje obnovit český export drůbeže, zejména jednodenních kuřátek, který byl na Filipínách dlouhodobě etablován.

Ilustrační foto: Shutterstock

Zatímco vepřové maso bylo tradičně hlavním zdrojem bílkovin na Filipínách, v roce 2019 ho v čele žebříčku spotřeby masa na hlavu poprvé předběhlo kuřecí maso. Aktuálně se konzumace drůbeže pohybuje na úrovni 14 kg na hlavu a predikce ukazují, že do konce dekády dojde k nárůstu až na 16,5 kg na hlavu, což při populaci převyšující 110 milionů indikuje významné obchodní příležitosti. Růst poptávky po kuřatech je rychlejší než u jiných druhů masa díky cenové dostupnosti, nižšímu obsahu tuku a absenci kulturních a náboženských překážek v konzumaci. Kromě toho je kuřecí maso preferovaným masem v provozovnách rychlého občerstvení, což je odvětví, které rychle expanduje po celé zemi.

MÍSTNÍ PRODUKCE KUŘAT ROSTE

Tomuto trendu odpovídá i místní produkce kuřat, která podle filipínského statistického úřadu vzrostla za posledních deset let o 40 %. Mezi hlavní faktory tohoto růstu patří zakládání nových komerčních farem, rozšiřování kapacit a modernizace stávajících farem i dostatečný přísun jednodenních kuřátek pro chov.

Z rostoucí obliby drůbeže na Filipínách můžou opět těžit i čeští exportéři. Po téměř roce a půl je znovu umožněn export této komodity na Filipíny, jemuž bránil opakovaný výskyt ptačí chřipky v ČR a s tím související zákaz dovozu. Právě jednodenní kuřátka české provenience se díky své genetické výbavě tradičně těší mezi filipínskými chovateli značné oblibě. S ohledem na rostoucí spotřebu a produkci kuřecího masa se však otevírají i další příležitosti, například v oblasti technologického vybavení farem nebo maso-zpracovatelského průmyslu

Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile


 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688