Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  23.06.2022 14:10:49

Tzv. Shadow forky Etherea připravily půdu pro spuštění upgradu celé sítě v testovacím rozhraní

Ilustrační obrázek | zdroj CoinBank

S tím, jak se síť Ethereum čím dál více blíží k přechodu ze systému Proof of Work (PoW) na systém Proof of Stake (PoS), používají vývojáři novou testovací infrastrukturu k posouzení fungování sítě a připravenosti klientů na finální "sloučení". První velký test, známý jako "shadow fork" (stínový fork), proběhl již v dubnu. Díky tomu, že dopadnul dobře, mohly se posléze uskutečnit další dva testy. Při prvním stínovém forku odhalili vývojáři chybu, která souvisela s umělým navyšováním limitů za tzv. plyn těžaři. Tento fork se uskutečnil 11. dubna. Druhý stínový fork, který proběhnul 23. dubna, byl dalším krokem vpřed, protože všechny kombinace klientů sítě přechod přežily a poprvé zůstaly synchronizované. Třetí stínový fork se uskutečnil 5. května. Jeho součástí byly nové testy synchronizace sloučení. Tento test ukázal několik drobných nedostatků, které však bylo možné zlepšit, případně opravit. 

Tyto tři stínové forky připravily půdu pro vyzkoušení upgradu sítě Ethereum. Datum upgradu bylo oznámeno 18. května, kdy vývojář jádra Etherea Terence Tsao zveřejnil zprávu, že konfigurace pro testovací síť PoW Ropsten a řetězec Beacon – tedy paralelní síť PoS, byly sloučeny a brzy by se mělo očekávat spuštění této konfigurace. Poté nabraly události rychlý spád. Již pár dní poté, konkrétně 30. května oznámil další z vývojářů Etherea, Tim Beiko, spuštění nového řetězce Beacon a 2. června byl spuštěn upgrade Bellatrix. Spuštění upgradu Bellatrix bylo jednou ze dvou nutných podmínek, které vývojáři museli udělat předtím, než zahájili proces sloučení řetězců Ropsten a Beacon v testovací síti Ropsten.

Tou druhou podmínkou bylo nejprve rozhodnout a poté nastavit takzvanou "terminální celkovou obtížnost" (TCO), tedy předem stanovenou hodnotu obtížnosti, při které dojde ke sloučení obou řetězců v prostředí Ropstenu. K nastavení TCO došlo 3. června a tato hodnota byla stanovena na 50 kvadrilionů, tedy na 5 a šestnáct nul (50000000000000000). Tim Beiko, pak skrze svůj twitterový účet vysvětlil, že tak vysoká hodnota byla zvolena „kvůli nízkému hashovacímu poměru PoW na testovacích sítích a riziku, že by ke sloučení došlo dříve, než by byla síť připravena na aktualizaci Bellatrix“.

Samotný upgrade pak byl spuštěn 8. června. Jedná se suverénně o doposud největší akci, kterou vývojáři testují všechny potřebné komponenty pro sloučení dvou různých řetězců jako je Ropsten s řetězcem PoW a Beacon s řetězcem PoS. Podle prvních výsledků test dopadnul úspěšně. Na bližší vyhodnocení a případný popis zjištěných chyb si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Vývojáři jsou prozatím vyzýváni, aby své poznatky a výsledky testování zaznamenávali do sdílené tabulky. Jedná se tak o klíčový krok před skutečným přechodem Etherea. Vývojářům dává první ochutnávku toho, jak bude blockchain vypadat v budoucnu, až Ethereum konečně přejde na energeticky méně náročný mechanismus algoritmu PoS.

Poslední události navíc přilákaly spoustu nových validátorů, kteří se budou podílet na ověřování a potvrzování transakcí v prostředí systému PoS. Každý, kdo má zájem se stát validátorem, musí spálit alespoň 32 ETH. Tyto kryptomince putují do uzamčené peněženky a jsou vyřazeny z oběhu. Díky tomu však máme přehled, kolik mincí již je pomyslně vsazeno do společného banku, tudíž kolik validátorů se zhruba bude na celém systému ověřování transakcí podílet. V současné době se jedná o zhruba 13,4 mil. ETH, což je v podstatě 10 % nabídky všech mincí. Navíc při takovémto počtu validátorů by roční odměna v rámci současné metody PoW činila 5,025 mil. ETH. Po přechodu na systém PoS bude odměna validátorům činit zhruba jen 630 tis. ETH ročně. 

Do oběhu se tak dostane výrazně méně mincí, přibližně o 88 %, což pomůže výrazně snížit inflační tlaky. Nyní je inflace Etherea ve výši 2,8 %. To se však po přechodu hlavní sítě Etherea na metodu PoS změní a Ethereum se stane zřejmě prvním deflačním aktivem, které vynáší 4-5 % ročně a je plně zabezpečené. Zachování decentralizace, bezpečnosti a přechod na nový systém těžby by mohl z Etherea po sloučení učinit nejunikátnější aktivum na světě. Budoucnost sítě a podkladového aktiva po této události jej totiž postaví do jedinečné pozice.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

St 11:47  Půlení bitcoinu bylo úspěšné, ale co bude dál? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
15.04.2024  Zlato trhá rekordy, ale prodávat nemusí být moudré Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688