Na návrh ministra zahraničí Lipavského schválila vláda průlomový sankční zákon
Vláda na svém jednání ve středu 22. června schválila sankční zákon, tedy českou verzi takzvaného Magnitského zákona. Ten umožní na národní úrovni uvalit sankce na jednotlivce i právnické osoby, kteří se dopouští závažných protiprávních jednání v mezinárodním kontextu, jako například porušování lidských práv, podílení se na terorismu nebo kybernetických útocích. Ministr zahraničí Jan Lipavský tak plní slib z programového prohlášení vlády. Návrh zákona musí nyní schválit Parlament ČR.
„Tento zákon jsem prosazoval už jako poslanec během minulého volebního období. Jsem hrdý, že se nám podařilo tuto zásadní normu připravit v takto rekordně krátkém čase. Přípravy návrhu zákona urychlila Putinova agrese na Ukrajině,“ prohlásil Lipavský.
Programové prohlášení vlády původně počítalo s předložením sankčního zákona až na konci roku 2023. Tým expertů z Ministerstva zahraničních věcí jeho přípravu průběžně konzultoval se spojenci, kteří mají s touto legislativou už zkušenost, a to především s USA, jež tento zákon implementovaly jako první. Obdobu této normy má také Estonsko, Lotyšsko, Francie či Nizozemsko. Česko je první středoevropskou zemí, která takový sankční zákon bude mít.
Vládou schválená norma je komplementární vůči sankčním režimům EU, kterých jsou na čtyři desítky. Česku výrazně zefektivní předkládání návrhů na sankční seznamy EU.
„Zákon umožňuje zařazení osob a subjektů na vnitrostátní seznam pro případy, kdy se nepodaří zařadit osobu na příslušný sankční seznam Evropské unie. V určitých případech budeme moci zmrazit majetky ihned, aniž bychom museli čekat na reakci Evropské unie,“ vysvětlil Lipavský.
Česko bude efektivnější v obraně lidských práv. Dotčeným osobám či subjektům bude stát moci například zabránit ve vstupu nebo pobytu na svém území či spolupráci s bankami daného státu.
Při této příležitosti Česko ve čtvrtek 23. června navštíví duchovní otec Magnitského zákona Bill Browder. Ten začal legislativu prosazovat poté, co v Rusku za dosud nevyjasněných okolností ve vězení zemřel jeho právník Sergej Magnitskij.
Poslední zprávy z rubriky Zákony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- MF: Zákon č. 129/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku
- Přijetí polského premiéra předsedou vlády Petrem Fialou a společné jednání české a polské vlády. - VIDEO
- Schváleno. Vodíkové autobusy by měly vyjet i ve Středočeském kraji
- Philip Morris ČR: dividenda 1310 Kč/akcii schválena
- Rada přijala mandát k jednání o dvou návrzích na zlepšení výměny informací - Justiční spolupráce
- Rada přijala obecný přístup ke třem návrhům v oblasti dopravy, zaměřují se na udržitelnost a snížení emisí
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Zastupitelstvo Prahy 13 schválilo Závěrečný účet i Roční účetní závěrku za rok 2021
- Komise předložila první analýzu návrhů vzešlých z Konference o budoucnosti Evropy
- S ministry odpovědnými za evropské fondy jsme řešili, jak zmírnit dopady současné krize - Bartoš
- Prezidentovi důvěřovalo 38 % Čechů, vládě 35 % - CVVM
Benzín a nafta 24.06.2022
Natural 95 47.89 Kč![]() ![]() | Nafta 48.15 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...
Okénko pro podnikatele
Vít Endler, finGOOD
Libor Vaníček, Lidya
Lidya se spojila se Shoptetem, reagují na prudký rozvoj e-commerce
Juraj Cienik, Trivi
Účetní společnost Trivi radí, jaké změny přinese pro podnikatele rok 2021