Redakce (Bydlet.cz)
Bydlení  |  22.06.2022 11:19:26

SČMBD upozorňuje na narůstající množství pohledávek a energetickou krizi, která může ohrozit stabilitu družstev a SVJ.

realitní trh. V Praze je více nabídek k pronájmu, regiony zlevňují

SČMBD upozorňuje na narůstající množství pohledávek a energetickou krizi, která může ohrozit stabilitu družstev a SVJ. Projednávaný úsporný tarif by se dle svazu měl týkat i jich.


Činnost bytových družstev byla v uplynulém období poznamenána covidovou pandemií, která byla vystřídána dopady rusko-ukrajinské krize. Velkým tématem 29. valné hromady Svazu českých a moravských bytových družstev tak byly stoupající ceny energií a s tím související problematika pohledávek. Podle SČMBD jsou družstva a jejich členové ohroženi energetickou krizí a souvisejícím nárůstem cen energií a svaz tak předpokládá nárůst počtu neplatičů v takovém rozsahu, že by to mohlo ohrozit stabilitu či samotnou existenci jednotlivých bytových družstev (BD) a společenství vlastníků (SVJ). Proto by ocenily, kdyby jim mohl pomoci tzv. úsporný tarif, který začíná projednávat vláda.

Hlavní činností svazu a družstev byla v uplynulém roce podle jejich zástupců především problematika správy nejen vlastních bytových domů, ale také domů dalších vlastníků, tj. měst, obcí a především více jak 15 tisíc společenství vlastníků. V rámci výkonu vlastní správy bytová družstva nově nabízí jednotlivým SVJ i výkon funkce předsedy nebo člena výboru SVJ, kterou současně využívá již více jak 2 600 společenství. Celkem členská BD zajišťují bydlení pro cca 2 miliony obyvatel ČR. Na 29. valné hromadě se stěžejním tématem stala energetická krize, kde se SVJ a BD dohodly na společném stanovisku.

Úprava legislativy jako řešení energetické krize

Vedle potenciálního růstu dluhu BD a SVJ aktuálně znepokojuje především rostoucí podíl nedobytných pohledávek. Ještě v letech 2014 a 2015 šlo o pouhých 12, resp. 15 procent celkového dluhu, od roku 2016 však jejich podíl strmě narůstá. „V současnosti se členům svazu dlouhodobě nedaří vymoct přes 48 procent nedoplatků, celkově jde o sumu přesahující 95 milionů korun, přičemž průměrná výše dluhů činí kolem 24 tisíc korun. Z velké části jsou tyto pohledávky zcela nevymahatelné, nebo jen obtížně vymahatelné,” popisuje Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Současně zástupci SVJ a BD vyjadřují znepokojení ze stále se zvyšujících cen energií a vyzývají Vládu ČR k prozkoumání všech možností řešení snížení či minimálně stabilizace cen energií, neboť kvůli energetické krizi předpokládají nárůst počtu neplatičů v takovém rozsahu, že by to mohlo ohrozit stabilitu či samotnou existenci jednotlivých BD a SVJ. Situaci navíc komplikuje nedobytnost pohledávek BD a SVJ v exekučním a insolvenčním řízení a rovněž případy, kdy dlužníci řeší svoji finanční krizi oddlužením. BD ani SVJ přitom nemají možnost vznik pohledávek zastavit vzhledem k nemožnosti rychlého vystěhování neplatiče, ani nemají možnost zajistit splácení dluhů.

Tím důležitějším se jeví dlouhodobý požadavek svazu na úpravu legislativy upravující postavení BD a SVJ v procesu vymáhání pohledávek spojených s užíváním bytů. Aktuální stav příslušné legislativy, NOZ, exekuční řád či insolvenční zákon, nejenže ohrožuje družstva a společenství vlastníků, ale především se přímo dotýká jejich řádně platících členů, kteří jsou v důsledku špatné legislativy nuceni platit dluhy za své sousedy a stávají se tak jejich nedobrovolnými věřiteli,” zní ve společném stanovisku, které bylo k příležitosti valné hromady představeno.

Úsporný tarif

S tématem úzce souvisí příprava návrhu zákona o takzvaném úsporném tarifu, jehož cílem je pomoct domácnostem překonat situaci extrémního nárůstu cen elektrické energie a plynu. Svaz toto opatření vítá, ale upozorňuje, že představený návrh nezohledňuje obyvatele ČR, kteří žijí v bytových domech ve vlastnictví či správě bytových družstev a společenství vlastníků. „V desítkách tisíc případů těchto domů je vytápění a příprava teplé vody pro uživatele bytů (vlastníky či nájemce) zajišťována družstvem nebo společenstvím v domovní plynové kotelně. Veškeré náklady na provoz takové kotelny (tedy samozřejmě i nákup plynu) jsou pak rozúčtovávány přímo mezi uživatele bytů. Bohužel jsme doposud nezaregistrovali, že by se připravovaná pomoc měla dotknout i těchto případů. Jde přitom o stovky tisíc domácností,” popisuje Jan Vysloužil.

Obrovské nárůsty cen se přitom týkají i jich. Jak ilustruje i příklad SVJ V Bytovkách v obci Králíky. Toto společenství zajišťuje správu 20 bytových jednotek a provozuje domovní plynovou kotelnu, kterou je zajišťováno vytápění domu a bytů. Předpokládaný rozdíl v nákladech mezi letošním a následujícím rokem činí 425 918 bez 21 % DPH. „Zatímco náklady na plyn na jednu domácnost zde letos činí 4 850 , pro rok 2023 to bude 21 295 . Takto extrémní nárůsty nejsou výjimkou a mohou mít fatální dopad na schopnost uživatelů bytů řádně a včas hradit předepisované úhrady. Tato situace pak může ohrozit i stabilitu a samotnou existenci družstev a společenství, tím spíše v sociálně a strukturálně postižených regionech,” uzavírá předseda Svazu českých a moravských bytových družstev. 

O SČMBD

Svaz českých a moravských bytových družstev je zájmovým sdružením bytových družstev a společenství vlastníků jednotek s působností v celé České republice. V současné době svaz sdružuje 683 družstev a společenství, která vlastní či spravují cca 635 000 bytových a nebytových jednotek, což je 18% všech bytů v ČR. V převažující části se jedná o byty v panelových domech, kde bytová družstva zajišťují komplexní opravy a zateplení objektů. Mimo správy vlastních bytů, kterých je cca polovina, bytová družstva spravují i byty měst a obcí a dalších více jak 15 000 společenství vlastníků jednotek. SČMBD je tak největším organizovaným správcem bytového fondu v ČR.

www.scmbd.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Bydlení:

Pá 12:21  ČEZ: OKD prodlouží těžbu uhlí Research (Česká spořitelna)
Pá 12:19  ČEZ: KKCG nabídla státu 50% zásobníku plynu Dambořice Research (Česká spořitelna)
Pá 10:09  Startují registrace energetických zprostředkovatelů ERÚ (Energetický regulační úřad)
Pá   6:00  Převod hypotéky na potomka – jak postupovat? Petr Rozkošný (Kurzy.cz)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688