plzen.eu (Plzeň)
Z regionů  |  21.06.2022 00:00:00

Tramvaje na Klatovské v Plzni dostanou nové koleje

Tramvaje na Klatovské v Plzni dostanou nové koleje

foto: R. Žáková

foto: R. Žáková

O prázdninách se uskuteční oprava tramvajové trati na Klatovské ulici v Plzni. Poškozené úseky kolejiště budou opraveny či vyměněny. Pracovat se bude za silničního provozu, průjezd po Klatovské bude omezen. Jedna z největších investic města, kterou zajišťuje Správa veřejného statku města Plzně, vyjde městskou kasu na více než 48 milionů korun včetně DPH. Stavbu realizuje firma Hans Wendel CZ, s. r. o.

„Stav kolejí město průběžně monitoruje a v případě zhoršení stavu připravuje opravu nebo rekonstrukci. Opravy kolejí tak měly na Klatovské začít již loni, ale nabídková cena z výběrového řízení byla příliš vysoká, tak jsme opravu odložili. Stavíme až letos, ale za výhodnějších cenových podmínek,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

foto: R. Žáková

Oprava zahrne několik úseků: od sadů Pětatřicátníků do Tylovy ulice, od Borské do Zámečnické ulice, od Dobrovského do Hruškovy ulice a přejezd v křížení s Mánesovou ulicí. Bude se opravovat jen svršek tratě při ponechání podkladní betonové desky. Oprava se provádí buď výměnou tzv. BKV panelů s kolejnicemi, nebo bude instalován nový svršek trati se stojinovými kolejnicemi a asfaltovým povrchem. Nejkomplikovanější budou opravy přejezdů, na nichž koleje nejvíce trpí. „Oprava v místech přejezdu kolejí trvá tři týdny a z technologických důvodů ji nelze urychlit. My máme na opravovaném úseku přejezdy Klatovské celkem tři. Nemůžeme ale uzavřít všechny najednou,“ vysvětlil vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku Jan Hakl. Součástí oprav bude také výměna světelné signalizace.

Klatovská nebude uzavřena, během stavebních prací na kolejišti ale ve směru na Bory budou rozšířeny úseky, kde zůstane pro vozidla pouze jeden jízdní pruh z důvodu zajištění prostoru pro stavební činnost. Další omezení vyvolají opravy přejezdů. Při nich bude možné odbočovat jen doprava.

foto: R. Žáková

Místo tramvají budou jezdit autobusy náhradní dopravy. Zastavovat budou ve většině trasy na provizorních zastávkách u chodníku, zastávkách nočních autobusových linek, tramvajových zastávkách „Dvořákova“ směr Bory a „Borský park“ obousměrně. Přestup z tramvaje do autobusů náhradní dopravy bude v „Sadech Pětatřicátníků“. Omezení se dotknou i trolejbusů, jejichž tratě křižují Klatovskou. Jako první se bude opravovat přejezd Klatovské „U Práce“, od 1. do 22. července. Změní se tak vedení trolejbusových linek číslo 11,12,15,16 a 17 a noční linky N7, kdy jejich trasy povedou obousměrně odklonem ulicí U Trati. Dále linka číslo 10 bude po otočení přes Anglické nábřeží ukončena v centru města v zastávce „Pařížská“.  Od začátku prázdnin dojde v souvislosti s výlukovou činností k úpravě provozu autobusových linek 27 a 34 v centru města po dobu prázdnin. Noční autobusové linky zachovají obsluhu všech zastávek na pravidelných trasách. Autobusových linek 28, 41, 56 se dotkne jak krátkodobá uzavírka přejezdu Smetanovy sady – Husova ve dnech 2. až 5. července, tak i následná dlouhodobá uzavírka od 23. července do konce prázdnin. Na konci prázdnin od 13. srpna do 31. srpna pak s uzavírkou přejezdu Dobrovského – Bolzanova budou dotčené linky MHD č. 16, 22 odkloněny přes Chodské náměstí a křižovatku Belánka.

Dlouhodobě město Plzeň koordinuje větší dopravní stavby s ostatními investory působícími na jeho území tak, aby dopady na dopravní systém byly co nejmenší při možném provádění oprav a rekonstrukcí. Realizace některých staveb nebo jejich částí se tak posouvá v čase tak, aby vznikalo co nejméně dopravních komplikací. Proto byla například oprava plynového potrubí na Klatovské v úseku mezi Bolzanovou a Dobrovského ulicí, kterou plynárna plánovala začít již v červnu, odložena na září a říjen. Plynárna opravy plynového potrubí rozdělila do několika etap, první z nich by měla být zahájena 4. července. Díky koordinaci, nazývanému SuperDIO, jsou letos také prováděny současně opravy povrchu ulice Edvarda Beneše a stavba nové okružní křižovatky u Tyršova mostu.

foto: R. Žáková

Opravu tramvajové trati na Klatovské třídě pro město zajišťuje jeho příspěvková organizace Správa veřejného statku města Plzně. Stavba byla vysoutěžena za 48,2 milionu korun včetně DPH.

Odkazy:

Provoz tramvají od 1. 7. 2022 - výluky Koterovská a Klatovská (popis změn s mapkou)
https://www.pmdp.cz/informace-o-preprave/zmeny-v-doprave/doc/provoz-tramvaji-od-1-7-2022-vyluky-koterovska-a-klatovska-3516/trafficitem.htm

Výluka "U Práce" - změny tras a zastávek trolejbusových linek od 1. 7. 2022 do 22. 7. 2022Odklon trolejbusových linek při opravách na Klatovské od 1. 7. 2022 (popis změn)
https://www.pmdp.cz/informace-o-preprave/zmeny-v-doprave/doc/vyluka-u-prace-zmeny-tras-a-zastavek-trolejbusovych-linek-od-1-7-2022-do-22-7-2022-3522/trafficitem.htm

Správa veřejného statku města Plzně je příspěvkovou organizací města Plzně, která se dle statutu města stará o městské nemovitosti, jejich údržbu a rozvoj. V její kompetenci tedy je správa, údržba městských komunikací včetně některých chodníků a stezek, správa veřejného osvětlení a světelného signalizačního značení, správa a údržba lesů a rybníků.

Text: Eva Barborková


 

Zveřejněno: 21. 6. 2022, Adriana Jarošová

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688