kraj-lbc.cz (Liberecký kraj)
Z regionů  |  17.06.2022 00:00:00

Liberec: Toaletní nádobka v podobě býčka v Severočeském muzeu - Pozdrav z antiky

17. 06. 2022
 

Souborem antického umění se může pochlubit Severočeské muzeum. Prostorem i množstvím vystavených sbírkových předmětů je kolekcí velice komorní, ale přesto nabízí výjimečnou příležitost k setkání s autentickými doklady starobylých kultur. Jedním z nejzajímavějších exponátů je malá toaletní nádobka v podobě býčka.

„Často se stává, že když navštívíte muzejní výstavu, neumíte bez popisek určit, k čemu ten který historický exponát sloužil. Je to práce odborníků, historiků, archeologů, zkrátka pracovníků muzeí, aby určili původ, stáří a účel užívání nalezených předmětů. Díky nim se pak můžete přiblížit životu a zvykům mnoha předcházejících generací. Ne jinak je tomu i u toaletní nádobky v podobě býčka ze Severočeského muzea,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Toaletní nádobka pochází z Kypru ze 14. až 13. století před naším letopočtem, tedy z pozdní doby bronzové. Tehdy představoval tento ostrov ve Středozemním moři důležitou křižovatku národů mezi Evropou, Asií a Afrikou. V určitém období tu velice silně působil také vliv krétské kultury. Proto společně s Krétou patřil Kypr k významným oblastem, kde byl pro svou sílu a užitečnost býk uctíván jako mýtické zvíře.

Na těchto dvou ostrovech se kult býka rozšířil nejvýrazněji, a právě z těchto míst pochází nejvíce nálezů drobných či větších figurek a nádobek tohoto typu. Sloužily jako votivní dary, ale také jako předměty denní potřeby, kdy se do nich nalévaly vonné oleje pro denní hygienu. Dodnes jsou tyto nádobky nalézány při vykopávkách antických domů, nebo jako součást pohřebních výbav.

Tělo toaletní nádobky ze sbírky Severočeského muzea je duté, vyrobené z pálené hlíny. Původní hnědou barvu zdobily bílé pruhy, dnes částečně setřené. Oči jsou zhotoveny z terčíkovitých keramických nálepů. To, že měla figurka funkci nádobky, dokládají dva otvory a úchytka ve tvaru podkovy. Větší otvor na hřbetě sloužil k naplnění, menší otvor, umístěný mezi nozdry, pak jako výlevka. Jak se drobná nádobka v podobě býčka dostala do sbírek Severočeského muzea, není známo. Jisté je jen to, že patří do sbírek nejstarších.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688