pardubickykraj.cz (Pardubický kraj)
Z regionů  |  15.06.2022 00:00:00

Ocenění Pardubického kraje za rok 2021

Ocenění Pardubického kraje za rok 2021

Ocenění Pardubického kraje za rok 2021
(15.6.2022)

V Domě hudby v Pardubicích byla předána nejvyšší krajská ocenění. Podívejte se na seznam laureátů za rok 2021.

Cena za zásluhy o Pardubický kraj – laureáti za rok 2021

1. Pan Adam Peška za úspěšnou reprezentaci v boccie a dobrý osobní příklad pro zdravé i handicapované občany

 Pan Adam Peška trpí svalovou dystrofií. Od svých dvanácti let je členem TJ Léčebna Košumberk a od roku 2017 je i reprezentantem ČR v boccie. Jedná se o sport podobný Pétanque, který byl upraven pro handicapované. Adam Peška hraje v kategorii BC3. Sportovci v této kategorii nejsou schopni odhodit rukou. S pomocí sportovního asistenta, který obsluhuje rampu, vypouští míček a snaží se ho dopravit co nejblíže k tzv. Jacku (bílý míček).Míče posílá z rampy pomocí inovačně upravené přilby.

Kvalifikace na paralympiádu v Tokiu byla možná i díky finanční podpoře řady úžasných sponzorů a příznivců, kteří pro něj v roce 2019 uspořádali např. charitativní Běh pro Adama, kterého se zúčastnilo mnoho běžců nebo charitativní koncert s výtěžkem i pro Adama. Po úspěšné kvalifikaci získal na LPH v Tokiu pro Českou republiku jednu ze dvou (českých) zlatých medailí.Za rok 2021 patřil k nejúspěšnějším handicapovaným sportovcům Pardubického kraje i České republiky. Největším úspěchem bylo získání ceny Paralympic Sport Awards 2021 v kategorii Best Male Debut, kterou uděluje Mezinárodní paralympijský výbor.

2. Pan Petr Kalenda za dlouhodobé úsilí o popularizaci chemie u žáků všech stupňů škol

Pan Petr Kalenda je děkanem fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Nominován byl ale za svou podporu aktivitám usilujícím o rozvoj zájmu žáků zejména základních a středních škol o chemii. Stál u zrodu dnes již celonárodní soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“, dlouhodobě podporuje Festival vědy a techniky mládeže, působí jako porotce odborných soutěží zaměřených na žáky, podporuje i vzdělávací aktivity pro pedagogické pracovníky středních škol. Řada z účastníků soutěží si později chemii zvolila jako svůj celoživotní obor. V roce 2021 obdržel pan Kalenda medaili MŠMT za pedagogickou činnost.

3. Pan Miloslav Stříteský za celoživotní dílo na poli hudby a přínos k rozvoji hudebního prostředí v Pardubickém kraji

Pan Miloslav Stříteský je operní pěvec a hudební pedagog, je držitelem řady ocenění za uměleckou i pedagogickou činnost a za zásluhy o hudební umění. Jako spoluzakladatel stál u zrodu dnešní Komorní filharmonie Pardubice a zasloužil se o vybudování materiálního zázemí konzervatoře Pardubice (podařilo se mu získat pro tuto instituci budovu Domu hudby v Pardubicích). Díky jeho práci se podařilo pozvednout renomé pardubických hudebních institucí a škol na nadregionální úroveň.

4. Paní Marta Kovářová za neúnavnou snahu o prosazení inovativních přístupů v práci s pacienty a zlepšení podmínek rodin s postiženými dětmi

Paní Marta Kovářová pochází z duchovně orientovaného prostředí, je klinickou psycholožkou a psychoterapeutkou. Jako věřící po studiích obtížně hledala pracovní uplatnění, řadu let působila jako psycholožka v nynější Hamzově léčebně v Luži – Košumberku. Po revoluci v roce 1989 se ihned zapojila do šíření informací o moderních trendech v práci s postiženými. Stála také u startu zdravotních pobytů pro rodiny s postiženými dětmi, které (mnohdy poprvé) umožnily těmto rodinám společnou dovolenou, kdy si pečovatelé mohli oddechnout od svých povinností. Součástí těchto pobytů byla i spolupráce s týmem odborníků, kteří pomáhali rodinám lépe pochopit a zvládnout jejich složitou situaci. V dalších letech usilovala o rozšíření psychologické péče na Chrudimsku.

5. Pan Martin Ráboň za mimořádný osobní přínos k obnově a uchování odkazu pevnostních objektů na Králicku

IN MEMORIAM

Pan Martin Ráboň byl zakladatelem a ředitelem Společnosti přátel čs. opevnění, byl spoluautorem Akce Cihelna, největší přehlídky vojenské historické techniky v regionu, a autorem řady článků a odborných publikací o pevnostních objektech. Více než třicet let usiloval o obnovu pevnostních objektů a o dokumentaci historických událostí s nimi spjatých. Díky jeho práci se podařilo udržet a pozvednout zájem o tuto oblast historie na Králicku, dnes tyto objekty navštěvují tisíce lidí ročně. Zemřel náhle, počátkem prosince 2021.

Cena Michala Rabase za záchranu – laureát za rok 2021

1. Pan Michal Dvořák za záchranu života tonoucích dětí

Dne 4. března 2021 se pan Michal Dvořák jako jediný z oslovených kolemjdoucích pokusil o záchranu tří zhruba desetiletých chlapců, pod nimiž se prolomil led Zámeckého rybníka v Žamberku. Díky svým zkušenostem (pracuje jako kapitán lodi) postupoval s rozvahou a podařilo se mu udržet dva z tonoucích chlapců na hladině až do příjezdu složek IZS.

Ceny se udílí ve třech kategoriích:

Za zásluhy o Pardubický kraj

Je to nejvyšší ocenění kraje a je udělováno respektovaným osobnostem, kolektivům nebo právnickým osobám, které svojí mimořádnou činností přispěly k rozvoji kraje nebo se jinak mimořádně zasloužily o Pardubický kraj.

Cena Michala Rabase za záchranu

Je specifickým oceněním kraje za mimořádné nebo dlouhodobé zásluhy osobnostem, kolektivům nebo právnickým osobám, které se zasloužily v zájmu prospěchu kraje a jeho občanů o záchranu života, zdraví nebo dalších významných hodnot. Cenu lze udělit jak za mimořádné zásluhy při dosažení pokroku ve zdravotnictví, tak i za mimořádné zásluhy při předcházení, řešení a odstraňování následků mimořádných událostí ohrožujících život, zdraví nebo jiné významné hodnoty. Cenu také v letošním roce předala manželka Michala Rabase paní Zdena Rabasová.

Cena médií

Je ocenění pro osobnosti, které si z nominovaných vyberou na základě vlastního uvážení mediální partneři Pardubického kraje.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688