Středočeský (kr-stredocesky.cz)
Z regionů  |  08.06.2022 00:00:00

Středočeský kraj představil závěry analýzy nákupů krajského úřadu a příspěvkových organizací

Foto

S cílem prověření zadávaných zakázek nechal Středočeský kraj zpracovat společností Datlab analýzu nákupů krajského úřadu a jeho příspěvkových organizací. Zkoumanými riziky bylo například obcházení zákona o veřejných zakázkách, ale také neplatné smlouvy, rizikoví dodavatele s nedostatečnými referencemi, politické vazby či fiktivní soutěže. Ze závěrů vyplývá, že se při nákupech podařilo omezit obcházení zákona, neplatnosti smluv a další rizika, díky čemu je v rámci nákupů možné více šetřit.

Analýza prováděná společností Datlab využívala informace z věstníku veřejných zakázek, profilů zadavatele, registru smluv a dalších zdrojů. V případě krajského úřadu byly vyhodnocovány nákupy za celkem 4,5 miliardy korun od 886 dodavatelů. V rámci analýzy se došlo mimo jiné k závěru, že oproti předchozím rokům byly zakázky v roce 2021 zatíženy menším množstvím rizik, a proto prostor pro úspory byl tak oproti předchozím rokům výrazně menší. „Zatímco v roce 2018 byl takzvaný potenciál úspory přibližně 90 milionů korun a v letech 2019 a 2020 mírně přes 100 milionů, v roce 2021 to bylo zhruba 46 milionů korun. Po zavedení řady opatření tak můžeme pozorovat, že hodnota klesla o více než na polovinu, což považuji za velký úspěch,“ uvedla na tiskové konferenci hejtmanka Petra Pecková.

V rámci analýzy se jednalo o metodiku zjišťující takzvanou úsporu, kterou by mohl úřad či krajské organizace dosáhnout při omezení rizik na minimální hladinu. „Zkoumanými riziky jsou zejména obcházení zákona o veřejných zakázkách, neplatné smlouvy, ale také rizikoví dodavatelé, politické vazby či fiktivní soutěže. Zjištěná rizika nemusí také nutně znamenat vždy pochybení, ale indikují možný problém, který je nutno prověřit,“ vysvětlil zástupce společnosti Datlab Jiří Skuhrovec.

Na základě prováděného zkoumání byla prezentována také vybraná zjištění. „V rámci analýzy od společnosti Datlab nám byla představena také konkrétní vybraná zjištění. Jako příklad lze uvést smlouvy v letech 2018 – 2021, kdy bylo zjištěno, že společnost která se zaměřovala na technické zajištění akcí, neměla žádné reference z veřejného sektoru a nebyly doloženy ani žádné veřejné zakázky. V jiném případě se zase jednalo o možné obcházení zákona dělením zakázek,“ vysvětlil náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik.

Z provedené analýzy současně vyplynulo, že kraj je vysoce nadprůměrný v délce hodnocení nabídek i počtu změn dokumentace. „O daném problému bohužel víme. Jednoznačně pracujeme na tom, aby došlo k zásadnímu zrychlení procesů tak, aby hodnocení nabídek probíhalo v mnohem kratším čase,“ vysvětlil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. „Za aktuální problém považujeme také zveřejňování smluv, což je něco, co nás pálí. Je to závislé na lidském faktoru a ještě se možné problémy stupňují tím, že jsme si sami řekli, že budeme zveřejňovat všechny smlouvy nad 10 tisíc korun,“ dodala hejtmanka Pecková.

Nákupy nebyly prověřovány pouze v rámci úřadu, ale také u krajských organizacích. Od společnosti Datlab bylo předáno celkem 264 dílčích analýz, přičemž u některých segmentů byla pozorována vyšší rizika než na Krajském úřadě. „V rámci našich příspěvkových organizací zavadíme nový systém finančního řízení s názvem Croseus. Ten představuje kontrolní mechanismus pro schvalování všech dokladů, finančních i majetkových operací v rámci předběžné, průběžné i následné kontroly v souladu s právními předpisy. následné kontroly v souladu s právními předpisy. Kontrolní mechanismy buď přímo zamezí nesprávnému postupu schvalování operací nebo na něj upozorní a zaevidují v auditní stopě,“ dodal náměstek Michalik.

Středočeský kraj bude po obdržení konečně zprávy riziková zjištění v rámci interních procesů prověřovat. „S kontrolami nekončíme, do budoucna budeme opakovaně prověřovat, jak se kraji daří vypisovat zakázky. Identifikované problémy necháme prověřit a přijmeme příslušné kroky a nástroje, abychom rizika odstranili. Věřím, že v budoucnu si analýzu necháme zpracovat ještě jednou, abychom měli možnost porovnání, jak se nám v čase daří,“ uzavřela hejtmanka Pecková.

Prezentace z tiskové konference je k dispozici zde.


Foto (Obrázek se otevře do nového okna)
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688