Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  02.06.2022 05:54:06

Průmysloví výrobci v eurozóně tlačí své ceny dále nahoru (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)

Po březnovém cenovém šoku primárně z titulu drahých energetických komodit ukážou dubnová data na pokračující inflační tlaky u průmyslových producentů. Odpolední americká datatrhu práce přinesou obdobný inflační obrázek.

Americký trh práce působí proinflačně

Globální i lokální finanční trhy jednoznačně vnímají narůstající inflační rizika a přizpůsobují tomu svá očekávání, pokud jde o budoucí nastavení měnových politik ze strany centrálních bank.  A dnešek přinese z tohoto pohledu další sérii proinflačních statistik. Z eurozóny se dopoledne dočkáme dubnových cen průmyslových výrobců. Sice se nebude opakovat březnový cenový šok, i tak ale meziměsíční nárůst dle konsensuálních 2,3 % znamená potvrzení významných inflačních tlaků v tomto primárním okruhu. Odpoledne se pak z USA dočkáme finálních čísel produktivity a jednotkových mzdových nákladů na práci za Q1 22. Ty vyznějí jednoznačně proinflačně a týdenní statistiky počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti proinflační charakter amerického trhu práce jenom potvrdí.

Koruna včera nejslabší za poslední půlku měsíce

Na globálním devizovém trhu včera panoval relativní klid, euro vůči dolaru stagnovalo v poměrně úzkém pásmu mezi 1,070 až 1,074 USD/EUR. Bez odezvy trhu zůstalo ranní zveřejnění německých maloobchodních tržeb za duben. Ty zklamaly a svou slabostí upozornily na opatrnost německých spotřebitelů ve svých výdajích v situaci rostoucí inflace a zdražování zejména položek nezbytných pro život jako jsou energie či potraviny. PMI statistiky již za eurozónu nic nového oproti předběžným odhadům nepřinesly.

Zajímavější bylo včera dění na středoevropských devizových trzích. Zveřejněné dubnové PMI průmyslové aktivity v celém regionu zklamaly, v Polsku dokonce index spadl do pásma kontrakce (české číslo jsme podrobněji komentovali zde https://bit.ly/3z7bGsT). Polský zlotý tak ztrácel během dne zhruba třetinu procenta, u koruny ztráta činila zhruba 0,15 %, když se v odpoledních hodinách pod tlak dostala hladina 24,75 CZK/EUR. Takto slabá byla koruna naposledy v polovině května. Bez výraznější tržní reakce se obešlo zveřejnění výsledku hospodaření v tuzemském státním rozpočtu ke konci května (detailnější komentář zde https://bit.ly/3PTSF3f). Celkové číslo příliš nepotěšilo, při pohledu na schodek je vývoj dokonce horší než v covidovém roce 2020. Na druhou stranu z hlediska struktury těší zvýšená investiční aktivita. Jedinou měnou regionu, která dnes šla opačným směrem, byl maďarský forint. Ten ztrácel výrazně v minulých dnech a včera ho podpořila pravděpodobně zpráva, že tamní ministr financí pracuje na konsolidačním plánu státního rozpočtu.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688