Kapacita a návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v turistických oblastech Pardubického kraje v roce 2021
24. 5. 2022
Cestovní ruch v roce 2021 (zejména první pololetí) byl do značné míry ovlivněn protipandemickými opatřeními. Celkový počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v kraji sice meziročně vzrostl (o 9 %), ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 byl však o 27 % nižší. Oživení návštěvnosti zaznamenala zejména turistická oblast Pardubicko a Chrudimsko - Hlinecko, naopak meziroční pokles počtu hostů byl patrný v oblasti Králického Sněžníku a v Orlických horách a Podorlicku.
V roce 2021 bylo v evidenci ČSÚ v Pardubickém kraji celkem 393 hromadných ubytovacích zařízení cestovního ruchu (HUZ = zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky), což je v absolutním vyjádření nejnižší počet v mezikrajském srovnání a po přepočtu na obyvatelstvo kraje se jedná o pátou nejnižší hodnotu mezi kraji. Oproti roku 2020 se počet evidovaných HUZ v kraji zvýšil o 10, tedy o 2,6 % (při nárůstu ve všech krajích s výjimkou Prahy).
V hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu se v Pardubickém kraji v roce 2021 nacházelo 7 tis. pokojů s 20 tis. lůžky. V obou případech se jedná o nejnižší počty v absolutním vyjádření mezi kraji, po přepočtu na 1 000 obyvatel se kraj v počtu pokojů i lůžek dostává na 11. místo v mezikrajském srovnání. Počet pokojů v HUZ v kraji meziročně vzrostl o 1,9 % a počet lůžek o 0,6 % – v celorepublikovém úhrnu přitom pokojů i lůžek ubylo.
Ve struktuře hromadných ubytovacích zařízení podle kategorie nadále postupně narůstá zastoupení hotelů a penzionů. V roce 2021 v kraji tvořily 68,2 % všech HUZ při 70,5% republikovém podílu. Téměř pětinový podíl úhrnného počtu kempů, chatových osad a turistických ubytoven v kraji (při 15% podílu v celé ČR) patří v mezikrajském srovnání k nejvyšším.
Podle revidovaných definitivních údajů se v HUZ Pardubického kraje v roce 2021 ubytovalo 351 261 hostů, což byl druhý nejnižší počet za posledních deset let. Pandemie koronaviru se odrazila v omezení návštěvnosti zejména v první polovině loňského roku. Oproti roku 2020 byl vloni celkový počet hostů v kraji sice o 9 % vyšší (při pětiprocentním nárůstu v celé ČR), ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 se však v HUZ v kraji v roce 2021 ubytovalo téměř o 27 % hostů méně.
Procentní nárůst počtu hostů v kraji v roce 2021 oproti předchozímu roku byl v mezikrajském srovnání 5. nejvyšší, k poklesu došlo přitom ve čtyřech krajích. Počet hostů z ČR, tzv. rezidentů, v kraji meziročně vzrostl o 8,2 % (v celé ČR o 9,5 %). Zahraničních hostů, tzv. nerezidentů, v kraji meziročně přibylo 19,4 % (při 7,7% poklesu v celorepublikovém průměru).
Území Pardubického kraje je shodné s územím turistického regionu Východní Čechy. Dále se na území kraje nachází celkem 5 turistických oblastí (TO), přičemž oblast Orlické hory a Podorlicko zasahuje rovněž na území Královéhradeckého kraje. Nejvíce HUZ v kraji je spolu s posledně jmenovanou oblastí evidováno také na Českomoravském pomezí. Nejvyšší úhrnný podíl hotelů a penzionů mezi HUZ je v oblasti Králického Sněžníku a Pardubicka.
Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v turistických oblastech
Pardubického kraje
Oživení cestovního ruchu zejména v průběhu druhé poloviny loňského roku se odrazilo v nárůstu návštěvnosti turistické oblasti Pardubicko (v roce 2021 meziročně o 26,8 %) a Chrudimsko - Hlinecko (o 19,2 %); mírný nárůst byl zaznamenán také na Českomoravském pomezí (o 9,7 %). Na druhé straně pokles návštěvnosti se nepatrně projevil v Orlických horách a Podorlicku (o 0,6 %) a větší měrou v TO Králický Sněžník (o 22,8 %).
Nejvyšší podíl turistů ze zahraničí nadále směřoval do TO Pardubice (v roce 2021 se zde na všech ubytovaných hostech podíleli 14 %), nejmenší měrou byli nerezidenti mezi všemi návštěvníky zastoupeni na Chrudimsku - Hlinecku (pouze 3 %).
Při pohledu na podrobnější územní strukturu na úrovni správních obvodů obcí s rozšířenou působností (SO ORP) zjišťujeme nejvyšší absolutní počet HUZ na Chrudimsku, Pardubicku, Žambersku a Králicku; po přepočtu na 1 000 obyvatel pak s velkým odstupem před ostatními regiony na Králicku. Nejnižší počet HUZ se nachází na Českotřebovsku, Holicku a Přeloučsku, po přepočtu na 1 000 obyvatel je počet HUZ nejnižší na území SO ORP Přelouč, následuje Českotřebovsko a Svitavsko s Pardubickem. Hotely a penziony jsou nejvíce zastoupeny ve struktuře HUZ na Vysokomýtsku, a to z 86,7 %. Nejnižší podíl hotelů a penzionů naopak nacházíme na Českotřebovsku (42,9 %).
Počtem pokojů i lůžek v HUZ zaujímají přední místa mezi SO ORP v kraji Chrudimsko a Pardubicko, po přepočtu na 1 000 obyvatel pak Králicko a s odstupem za Králickem následuje Lanškrounsko a Žambersko.
Ve všech SO ORP Pardubického kraje s výjimkou Králicka a Žamberska byl v roce 2021 zaznamenán nárůst počtu ubytovaných hostů v HUZ, relativně nejvyšší pak na Hlinecku, Holicku a Pardubicku. Nejvíce hostů na tisíc obyvatel regionu v roce 2021 i nadále směřovalo na Králicko, s velkým odstupem následovaly Chrudimsko, Žambersko, Litomyšlsko a Lanškrounsko. Nejméně hostů na tisíc obyvatel v roce 2021 naopak zaznamenalo Českotřebovsko následované Svitavskem, Vysokomýtskem, Holickem a Moravskotřebovskem.
Meziroční změna počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních
v SO ORP Pardubického kraje v roce 2021
Je třeba brát v úvahu, že údaje o návštěvnosti HUZ jsou zčásti dopočítávané a za menší území mohou být méně spolehlivé.
Přílohy
-
Tabulka - Kapacita a návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v turistických oblastech Pardubického kraje v roce 2021
-
Tabulka - Kapacita a návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností (SO ORP) Pardubického kraje v roce 2021
-
Kapacita a návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení cestovního ruchu v Pardubickém kraji v roce 2021 - komentář v PDF
-
Více informací naleznete pod odkazy:
-
Veřejná databáze ČSÚ
Odkaz [nové okno]
-
Otevřená data ČSÚ
Odkaz [nové okno]
-
Databáze hromadných ubytovacích zařízení ČR
Odkaz [nové okno]
-
Cestovní ruch – tematické odkazy na ústředních stránkách ČSÚ
Odkaz [nové okno]
-
Kontakt:
Ing. Hedvika Fialová
Oddělení informačních služeb KS ČSÚ v Pardubicích
Tel.: 466 743 418, 737 857 459
E-mail: hedvika.fialova@czso.cz
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Do roka sazby na 2,5 – 3 %, globální utažení finančních podmínek - Pimco
- Zástupci turistických informačních center obdivovali Zlín
- Den ve vzduchu s Plzeňským krajem a Oranžovým kolem Nadace ČEZ
- Plzeň: Návštěvnost se v regionu zvýšila - Plzeňský kraj navštívilo v 1. čtvrtletí 2022 celkem 122 314 hostů
- Firma Pfnonwovens zdvojnásobí výrobní kapacitu v jižní Africe
- Náměstek Radim Sršeň v OSN: Využijme příležitost obnovit turistický ruch na zdravějších základech
- Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení Prahy v 1. čtvrtletí - do pražských hromadných ubytovacích zařízení přijelo 757 682 hostů
- Silničáři Pardubického kraje oslavili 20 let, spolupráce funguje skvěle
- Pardubický kraj, obce i zdravotnická zařízení. Ve Svitavách odstartovala pravidelná setkávání
- Turistická destinace - Východní Morava reprezentuje Zlínský kraj na veletrhu cestovního ruchu v Bratislavě
- Pardubický kraj chce jednat o navýšení podpory malým destinačkám pro rozvoj cestovního ruchu
Benzín a nafta 29.06.2022
Natural 95 47.93 Kč![]() ![]() | Nafta 48.27 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Ondřej Likeš, LYNX
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...