Komise vyzývá členské státy, aby ve svých právních předpisech plně provedly pravidla EU v oblasti autorského práva - Autorské právo
Komise dnes rozhodla o zaslání odůvodněných stanovisek Bulharsku, Kypru, Řecku, Irsku, Lotyšsku, Polsku, Portugalsku, Slovinsku, Slovensku a Finsku, neboť Komisi neoznámily transpoziční opatření týkající se autorského práva a práv s ním souvisejících, jež se vztahují na některá online vysílání (směrnice (EU) 2019/789).
Komise dnes také zaslala odůvodněná stanoviska Belgii, Bulharsku, Kypru, Dánsku, Řecku, Francii, Lotyšsku, Polsku, Portugalsku, Slovinsku, Slovensku, Finsku a Švédsku, neboť Komisi neoznámily transpoziční opatření týkající se autorského práva a práv s ním souvisejících na jednotném digitálním trhu (směrnice (EU) 2019/790).
Cílem těchto dvou směrnic je modernizovat pravidla v oblasti autorského práva pro spotřebitele a tvůrce, aby se co nejlépe využily výhody digitálního světa. Směrnice chrání nositele práv z různých odvětví a podněcují tvorbu a šíření obsahu s vyšší hodnotou. Uživatelům přinášejí větší výběr obsahu tím, že snižují transakční náklady a usnadňují distribuci rozhlasových a televizních programů v celé EU.
Členské státy musí tato pravidla přijmout bez dalších prodlev, aby se občanům EU, tvůrčím odvětvím, tisku, výzkumným pracovníkům, pedagogům a institucím správy kulturního dědictví, jakož i poskytovatelům služeb v celé EU umožnilo začít je využívat.
Dne 23. července 2021 zahájila Komise řízení o nesplnění povinnosti zasláním výzvy členským státům, které neoznámily úplné provedení obou směrnic ve vnitrostátním právu. Komise dnes v řízení pokračovala zasláním odůvodněných stanovisek výše uvedeným členským státům.
Nová směrnice o autorském právu
V září 2016 Komise navrhla aktualizaci pravidel EU v oblasti autorského práva, aby odpovídala novému způsobu tvorby a distribuce tvůrčího obsahu i on-line přístupu k němu. Rostoucí počet uživatelů internetu má přístup k hudebnímu nebo audiovizuálnímu obsahu on-line a hlavním zdrojem příjmů tvůrců jsou nyní příjmy z digitální oblasti.
Nová pravidla se týkají vztahů mezi nositeli autorských práv a on-line platformami a odměňování jednotlivých umělců a tvůrců. Nová pravidla v oblasti autorského práva zajišťují spravedlivější odměňování tvůrců a nositelů práv, vydavatelů tisku a novinářů, zejména pokud jsou jejich díla používána on-line. Přinášejí větší právní jistotu a vytvářejí více příležitostí na odměnu v jejich vztazích s on-line platformami, čímž vyrovnávají vyjednávací sílu.
Zahrnují také nové záruky pro plnou ochranu svobody projevu uživatelů on-line, aby mohli legitimně sdílet svůj obsah. V neposlední řadě vytvářejí další příležitosti, zejména prostřednictvím nových výjimek z autorského práva a zjednodušených mechanismů udělování licencí pro používání materiálů chráněných autorským právem online a přeshraničně pro účely vzdělávání, výzkumu a zachování kulturního dědictví.
Dne 26. dubna 2022 zveřejnil Soudní dvůr Evropské unie rozsudek (C-401/19) ve věci žaloby Polska týkající se článku 17 nové směrnice o autorském právu, klíčového ustanovení, které přineslo nová pravidla pro platformy pro sdílení obsahu a poskytuje právní jistotu uživatelům internetu a občanům, kteří nahrávají obsah chráněný autorským právem on-line. Rozsudek potvrzuje, že článek 17 představuje spravedlivou rovnováhu a obsahuje nezbytné záruky k zajištění svobody projevu a zároveň chrání práci nositelů práv. Potvrdil požadavek, aby jej členské státy provedly ve vnitrostátním právu v souladu s rovnováhou mezi základními právy.
Nová směrnice o televizních a rozhlasových programech
Komise také předložila v září 2016 návrh na aktualizaci pravidel EU usnadňujících vypořádání práv (tj. získání oprávnění nositelů práv) na online vysílání a převzatá vysílání rádiových a televizních programů, což je v konečném důsledku přínosem pro evropské spotřebitele.
Díky směrnici o televizních a rozhlasových programech, která byla nakonec přijata v roce 2019, mohou subjekty televizního vysílání snáze zpřístupňovat některé televizní a rádiové programy v rámci svých online služeb přeshraničně. Směrnice rovněž obsahuje pravidla, která umožňují provozovatelům služeb převzatého vysílání snadněji získat licence na televizní a rozhlasové kanály, které přenášejí, čímž mohou oslovit širší publikum v EU.
Další kroky
Členské státy, které dnes obdržely odůvodněné stanovisko, mají dva měsíce na to, aby situaci napravily a přijaly vnitrostátní prováděcí opatření k oběma směrnicím. Pokud tak neučiní, může se Komise rozhodnout, že předloží věc těchto členských států Soudnímu dvoru Evropské unie.
Souvislosti
Směrnice vstoupila v platnost v červnu 2019 a členské státy ji měly provést do 7. června 2021.
Podle čl. 260 odst. 3 Smlouvy o fungování EU (SFEU) může Komise v případě, že členský stát neprovede směrnici přijatou Evropským parlamentem a Radou ve vnitrostátním právu v požadované lhůtě, požádat Soudní dvůr Evropské unie o uložení finančních sankcí.
Další informace
Poslední zprávy z rubriky Zákony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nepravděpodobné se stalo oficiálním. Musk koupil Twitter.
- Vstupte do světa IT - Ženy k tomu vyzývá seminář, který v Plzni pořádá organizace Czechitas
- Transevropské energetické sítě (TEN-E): Evropská Rada dává zelenou novým pravidlům pro přeshraniční energetickou infrastrukturu
- Středočeský kraj: Od května se cestování pro uprchlíky v kraji sjednotí se státními pravidly, zdarma bude po dobu prvních 5 dnů
- POWERPASS vykazuje rok po svém uvedení na trh pozitivní výsledky, ŠKODA AUTO zavádí novou tarifní strukturu
- Elektrárna Dukovany II se připravuje na plně digitální projekt
- Sazby ještě na svůj vrchol čekají, zisky už jsou možná za ním
- Společnost PFNonwovens zdvojnásobuje svoji výrobní kapacitu v JAR
- Žádáme Evropskou komisi o finanční pomoc ke zvládnutí uprchlické krize - Bartoš
- Projekt české transformační spolupráce napomůže zvýšit povědomí kosovských žáků o jejich právech a svobodách v rámci výuky
- Jihočeský kraj schválil omezení bezplatné přepravy uprchlíků z Ukrajiny shodně s pravidly vnitrostátní přepravy
- Microsoft opäť potvrdzuje svoje postavenie na trhu - VIDEO
Benzín a nafta 28.06.2022
Natural 95 47.92 Kč![]() ![]() | Nafta 48.24 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...
Okénko pro podnikatele
Vít Endler, finGOOD
Libor Vaníček, Lidya
Lidya se spojila se Shoptetem, reagují na prudký rozvoj e-commerce
Juraj Cienik, Trivi
Účetní společnost Trivi radí, jaké změny přinese pro podnikatele rok 2021