Čínský boj s COVIDem nekončí - Rozbřesk
Zatímco v Česku a obecněji v Evropě se COVID dostává na okraj zorného pole, tak poslední čísla z Číny ukazují, že ekonomické dopady pandemie stále nelze zanedbávat. Obzvláště v případě, že se týkají právě tak významné ekonomiky, jakou právě ta čínská je.
Politika nulové tolerance COVIDu, která se v praxi projevuje tvrdými opatřeními v případě, že se nákaza jen trochu rozběhne, má zřetelné dopady napříč všemi oblastmi hospodářského života. Namátkou - podle agentury Bloomberg například v Šanghaji v důsledku vládních opatření v dubnu nebyl prodán ani jeden automobil. Pokles produkce čínských rafinerií klesala v dubnu meziročně o deset procent a dostal se dokonce na dvouletá minima. Dopady uzávěr konečně shrnula i čísla z maloobchodu a průmyslu. Maloobchod v dubnu meziročně klesal o 11 % (asi jednou tolik, než trhy čekaly) zatímco průmysl poklesl o tři procenta (čekal se růst).
Čína přitom prosazuje podobné politiky dlouhodobě. V situaci, kdy současné varianty viru jsou mnohem nakažlivější než ty původní (byť jsou méně smrtící), očkovací látky mají jen omezenou účinnost a promoření společnosti (dle oficiálních čísel) je nízké, to naznačuje, že problémy jen tak nezmizí.
S následky podobných výpadků v čínské výrobě již máme za posledních pár měsíců nejednu zkušenost a budeme se s nimi asi potýkat i nadále. Další trhliny ve výrobních řetězcích jenom zesilují inflační tlaky. A to je další z řady špatných zpráv v okamžiku, kdy nejen v Česku probíhá intenzivní souboj o žádoucí výši inflačních očekávání.
*** TRHY ***
Koruna
Nedávné intervence ČNB vcelku pochopitelně vystavily koruně stopku pro výraznější oslabování a pár EUR/CZK se tak na začátku nového týdne pohybuje kolem úrovně 24,70.
Hlavním tématem následujících dní a týdnů bude čekání na novou bankovní radu ČNB. K faktickým krokům nově složené bankovní rady sice ještě jen tak nedojde (4.8.), nicméně další volatilitu nová jména patrně přinesou.
Eurodolar
Eurodolar se nedostal významněji pod 1,04, a tudíž se ani nepokusil otestovat dvacetileté minimum na úrovni 1,034. Dnes budou v centru pozornosti jak americké maloobchodní tržby za duben, tak další vystoupení centrálních bankéřů (vedle Lagardeové z ECB promluví za Fed Powell, Bullard, Harker, Evans či Mesterová).
Regionální Forex
V regionu ztrácí forint, což může mít dvě příčiny: za prvé poněkud opatrnější tón ze strany MNB ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb; za druhé premiér Orbán včera v projevu přislíbil další dotace pro domácnosti kompenzující vysoké ceny energií, a konečně nemusí pomáhat ani oslabování turecké liry. Ač Maďarsko nemá s Tureckem mnoho fundamentálně společného, tak je pravdou, že historicky byl HUF s TRY nejvíce zkorelovanou měnou v regionu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zelená transformace čínské ekonomiky a naplnění klimatických závazků představuje bezprecedentní transformaci čínské společnosti
- MMR: Dva drtivé roky s covidem pomáhá Česku mírnit evropská podpora
- Globální obchod předznamenávají boje dodavatelských řetězců s řadou omezení
- Uspějí technologické tituly v boji s monetární politikou a rotací kapitálu? / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 18. 4. 2022
- Vláda se bojí předčasných voleb, proto bude kontrolovat i marže potravin
- Hlavní čínské akciové trhy výrazně oslabují v obavách z negativních dopadů posledního šíření covidu
- Wall Street 26.4. - výprodeje nabírají na síle v obavách z covidu v Číně, růstu sazeb a vývoje na Ukrajině
- Čínská PBOC se postavila proti oslabování juanu
- Čínská podpora a divoké výsledky. Akciová Evropa roste, Amerika ne
- Juan, Čínský juan CNY, kurzy měn
- Moskevská burza se v pondělí otevře, ruská centrální banka se bojí pádu trhu s dluhopisy
- Česko-čínské umění se snoubí s českým vínem
Benzín a nafta 24.06.2022
Natural 95 47.89 Kč![]() ![]() | Nafta 48.15 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...