Export (export.cz)
Ze světa  |  11.05.2022 11:06:45

Česká firma dodala zařízení pro koksárnu v Indii

Česká firma dodala zařízení pro koksárnu v Indii

Česká společnost HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek, která dodává kompletní investiční celky a technologie pro koksárenství, hutnictví, chemického průmyslu, strojírenství a energetiky, úspěšně dokončila projekt zařízení pro koksárnu Rourkela Steel Plant v Indii. V Indii má dále dva velké projekty v oblasti koksárenské chemie, jejichž součástí je výroba druhotných produktů, jako je dehet, benzol, síra a naftalen. Indické projekty české společnosti mají hodnotu téměř půl miliardy .

Areál ocelárny Rourkela. Foto: Rourkela Steel Plant

Společnost HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek (HPFM) do Indie poprvé přišla v roce 2006 a po mnohaletém vyjednávání s klienty uzavřela postupně kontrakty s ocelárnami Rourkela Steel Plant (RSP), National Mineral Development Corporation (NMDC) Steel Complex Nagarnar a Vishakhapatnam Steel Plant (VSP) na dodávky chemického provozu koksovny včetně nájezdu a školení. Klíčem k úspěchu v tendrech na koksovny bylo nalezení spolehlivých místních partnerů a vynikající renomé společnosti v tomto odvětví. Projekt pro RSP a NMDC byl realizován prostřednictvím konsorcia české společnosti a několika indických firem, přičemž role HPFM spočívala v dodávce českých špičkových technologií a know-how. Indičtí partneři pak zajistili stavební a inženýrské práce, a i své know-how v podobě znalosti místního prostředí, legislativního a regulatorního rámce a situace na tamním trhu. V roce 2016 pak česká firma založila dceřinou společnost HUTNÍ PROJEKT FM INDIA PRIVATE LIMITED, která zaměstnává přibližně 30 pracovníků, a bez které si už dnes své aktivity v Indii nedokáže představit.

K odblokování přispěla i ambasáda

Ačkoliv část partnerů v konsorciu nakonec spolupráci na projektu NMDC musela ukončit předčasně, HPFM svou část zakázky odvedl bezchybně, a to navzdory nepříznivým podmínkám, které byly z velké části zapříčiněny vypuknutím pandemie nemoci covid-19. „V kritické fázi projektu, kdy na plné obrátky probíhaly práce na výstavbě koksárenských baterií a přidruženého chemického provozu, přišel lockdown, který na dlouhé měsíce znemožnil pokračování prací. S průtahy na projektu přišly další komplikace, například odkládání klíčových plateb za technologické dodávky a práce nebo prodražování vysokých bankovních záruk, které bylo zapotřebí prodlužovat. Nakonec se nám však podařilo překážky překonat a domluvit se s klienty na kompromisních řešeních. V jednáních s klienty, což jsou velké indické státní korporace pod ministerstvem oceli, nám s velkou ochotou pomáhala česká ambasáda v Dillí, která nemalým dílem přispěla k odblokování jednání,“ říká Tomáš Hrtánek, viceprezident HPFM pro zahraniční obchod. Česká společnost z Frýdku Místku chce nyní po úspěšném dokončení prvních projektů rozšiřovat své aktivity v Indii v sektoru hutnictví a ocelářství, zájem má ale i o expanzi do dalších oborů, které na koksárenství navazují.

Recept na úspěch? Místní partneři a trpělivost

Indie je druhým největším výrobcem surové oceli na světě – v roce 2021 vyrobila 118 mil. tun oceli, což představovalo nárůst o 18 % oproti předchozímu roku. Podle indického ministerstva oceli by se měla výroba oceli v Indii zvýšit na zhruba 300 mil. tun v roce 2030, což si vyžádá investice přibližně 130 mld. USD. Podle analýz indických ocelářů z toho 22 mld. USD připadne na dovážené stroje a strojní zařízení, což představuje příležitost i pro české výrobce a dodavatele investičních celků, strojních zařízení, technologií a služeb pro sektor ocelářství a metalurgie. Pro české exportéry s ambicí vstoupit na indický trh má Tomáš Hrtánek z HPFM jasnou zprávu: „České firmy v tvrdých indických reáliích mohou uspět jedině společně se schopnými a spolehlivými místními partnery. Obrňte se trpělivostí, buďte houževnatí a jděte za svým cílem i přes četné překážky, které se v Indii stoprocentně dříve či později objeví.“

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688