Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Podnikání  |  28.04.2022 16:23:31

Evropě chybí kvalifikovaní IT specialisté – nová studie přibližuje problém digitální propasti a kroky k jejímu překlenutí

Technologický pokrok urychlený celosvětovou pandemií zcela proměnil skladbu dovedností, po nichž je na pracovním trhu největší poptávka. Digitální gramotnost, která byla na přelomu tisíciletí výhodou, se stala samozřejmostí, a raketovým tempem stoupá zájem o kvalifikované síly s IT specializací. Těch je ovšem výrazný nedostatek. Abychom mohli této stále se prohlubující digitální propasti lépe porozumět, vznikla ve spolupráci společností Huawei, ALL DIGITAL a EY komplexní Bílá kniha zaměřená na digitální dovednosti a talent v EU, která byla nyní slavnostně představena veřejnosti na události v Bruselu.

Data hovoří jasně – před začátkem pandemie bylo v rámci EU zaměstnáno 8,4 milionů IT specialistů, přesto měla více než polovina evropských firem problém sehnat kvalifikované odborníky. Na trhu práce bylo v tomto oboru přes 350 tisíc neobsazených pozic, ovšem i místa, která byla obsazena, se nezřídka objevovaly výrazné rozdíly v jejich dovednostech. Dle průzkumu nemá dostatečnou kvalifikaci jeden z pěti zaměstnaných specialistů. Aby byla Evropa připravena splňovat požadavky digitálního věku, je potřeba se v rámci Evropské unie zaměřit na rozvoj digitálních talentů. Podle nově zveřejněné bílé knihy budeme ovšem muset celoplošně zvýšit naše úsilí.

Odborníci se shodují, že je důležité začít se vzděláváním talentů co nejdříve, nicméně ještě před třemi lety zůstávala každá pátá evropská domácnost bez vysokorychlostního připojení k internetu. „Potřebujeme vynaložit větší úsilí a další investice na zvyšování digitálních dovedností, abychom lidem poskytli výbavu naléhavě nutnou pro férový a úspěšný přechod k digitálnímu a zelenému světu. Vlády, průmysl a vzdělávací a školící instituce by na tomto měly úzce spolupracovat,“ prohlásila Chiara Riondino, vedoucí oddělení odborného vzdělávání a přípravy při Evropské komisi.

Rozvoji IT dovedností se dlouhodobě věnuje spoluautor studie, technologická společnost Huawei, která od roku 2008 vede celosvětový studentský program Seeds for the Future, jehož se letos na podzim už posedmé budou moci zúčastnit i čeští studenti. „Spolupracujeme s našimi partnery po celém světě na rozvoji robustnějšího ekosystému digitálních talentů a podpoře širšího digitálního začlenění. Věříme, že digitální talent bude hrát zásadní roli v rozvoji digitální ekonomiky,“ uvedl Tony Ťin, hlavní představitel společnosti Huawei pro evropské instituce. „V průběhu následujících pěti let investujeme do programů na podporu talentů 150 milionů EUR a očekáváme, že tím přineseme užitek více než třem milionům dalších lidí. Výhody digitálních technologií chceme přinést všem,“ dodal Ťin. Svými programy již Huawei pomohla více než 1,5 milionu lidí napříč 150 zeměmi a vzdělávací aktivity nabízí na míru talentovaným zájemcům bez ohledu na věk.

Bílá kniha je strukturována do pěti hlavních sekcí zaměřených na vylepšení a rozšíření možností vzdělávání v oblasti ICT, kultivaci talentů, podporu žen v oboru, důležitost vzájemné spolupráce a investování do digitalizace veřejných služeb. „Bílá kniha o digitálních dovednostech v Evropě je zpráva přinášející mimořádné postřehy a zdůrazňující strategie a iniciativy k řešení nedostatku digitálních dovedností v EU. Zvláštní pozornost věnuje krokům, jež musí podniknout odvětví i politici, aby bylo malé evropské generaci zajištěno získání dovedností, které jsou potřeba k úspěšnému fungování v moderní digitální ekonomice,“ prohlásil Peter Palvolgyi, CEO společnosti ALL DIGITAL.

Ještě před vydáním studie se Huawei, ALL DIGITAL a EY zaměřily na zvyšování povědomí o propasti v digitálních dovednostech a pomocí rychlého kvízu dávají široké veřejnosti možnost zjistit, jaké konkrétní digitální dovednosti potřebuje vylepšit. Následně jsou dotazovaní rozděleni do šesti skupin, jejichž definice má pomoci zosobnit přístup k digitálním nedostatkům a nastínit kroky k jejich překlenutí. Zatímco Bílá kniha zkoumá základní příčiny propasti v digitálních dovednostech v souvislosti s ICT talenty, kvíz zvyšuje povědomí o našich vlastních nedostatcích v oblasti digitálních dovedností a umožňuje širší pochopení celého problému.

Kvíz: https://www.europeandigitalskills.eu/quiz/

Bílá kniha: >https://www.europeandigitalskills.eu/white-paper/


Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.
Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům.
V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688