CRIF: V prvním čtvrtletí vzniklo v Česku 7 611 společností, o 416 méně než minulý rok. V březnu vzniklo 2 588 firem, 1 109 jich zaniklo
V březnu vzniklo v České republice 2 588 obchodních společností, o 66 méně než v únoru. Zároveň zaniklo 1 109 společností, tedy stejně jako o měsíc dříve. Během celého prvního čtvrtletí letošního roku potom vzniklo 7 611 obchodních společností, o 416 méně než o rok dříve. Současně zaniklo 3 676 společností, o 32 méně než před rokem a nejméně za poslední tři roky. Za první tři měsíce tak v Česku přibylo celkem 3 935 firem, což je o 384 méně než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Počet nových obchodních společností je v posledních měsících poměrně stabilní a udržuje se kolem dlouhodobého měsíčního průměru. Naopak počet zaniklých společností byl v únoru i březnu nižší, než je poslední rok obvyklé. Také čísla za celé první čtvrtletí jsou podobná těm z minulých let. Slabý trend je vidět pouze u zaniklých obchodních společností, jejich počet se loni začal po dlouhé době mírně snižovat a v letošním roce se pokles dále zrychlil,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
Čísla za první čtvrtletí jsou stabilní už od roku 2019. Zatímco letos přibylo meziročně 3 935 firem, v roce 2021 to bylo 4 319 společností, v roce 2020 šlo o 3 405 společností a v roce 2019 o 4 035. Letos vzniklo v Česku v průměru 21 společností v přepočtu na každých 10 zaniklých. O rok dříve šlo o 22 společností a v prvním čtvrtletí roku 2020 potom o 18 společností na každých 10 zaniklých.
V prvním čtvrtletí přibylo nejvíce společností na Olomoucku a v zemědělství, lesnictví a rybářství
V prvních třech měsících letošního roku přibývaly meziročně nejrychleji obchodní společnosti v Olomouckém kraji, kde na 10 zaniklých společností připadlo 38 nově založených, a na Vysočině, kde na 10 zaniklých připadlo 33 nově vzniklých společností. Poté následoval Jihomoravský kraj s 30 nově založenými společnostmi. Počet firem se snížil pouze v Ústeckém kraji, kde na 10 zaniklých společností připadalo pouze 8 nově vzniklých.
Nejvíce obchodních společností vzniklo v daném období v Praze (3 603), v Jihomoravském kraji (993) a v Moravskoslezském kraji (582). Počet zaniklých obchodních společností byl nejvyšší opět v Praze (1 859), v Jihomoravském kraji (332) a v Moravskoslezském kraji (315).
Při pohledu na jednotlivá odvětví vzniklo v prvním čtvrtletí nejvíce obchodních společností v nakládání s nemovitostmi (1 154), v obchodu (1 133) a ve zpracovatelském průmyslu (960). Nejvíce společností naopak zaniklo v obchodu (1 228), v nakládání s nemovitostmi (693) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (446).
Nejrychleji ale přibývaly společnosti v zemědělství, lesnictví a rybářství, kde na 10 zaniklých připadalo 56 nových. V dopravě a skladování to bylo 31 vzniklých a ve zpracovatelském průmyslu a informačních a komunikačních činnostech shodně 30 vzniklých. Dařilo se i ostatním odvětvím a pouze v jednom se počet společností snížil. V obchodu připadalo na 10 zaniklých společností jen 9 nových.
Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých OS za první čtvrtletí v letech 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 2: Počet vzniklých OS připadajících na 1 zaniklou v prvním čtvrtletí v letech 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 3: Čistý přírůstek OS za první čtvrtletí v letech 2020 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 4: Počet vzniklých OS za měsíc v letech 2020 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 5: Počet zaniklých OS za měsíc v letech 2020 až 2022
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Rekordní objem česko-bavorského obchodu – Česko zůstává 6. největším obchodním partnerem Bavorska
- Kofola zveřejnila kompletní výsledky za rok 2021 a potvrdila výhled pro rok 2022 se silným oživením v prvním kvartále
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- CRIF: V únoru začalo podnikat 5 tisíc lidí, 3 tisíce podnikatelů skončilo
- V Šumperku vzniklo centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny
- Moneta: Skupina Air Bank v minulém roce dosáhla zisku 2,25 mld. Kč
- Vysoká německá inflace a srovnání s Českem
- Zdravotnický materiál k ošetření popálenin a komplikovaných zlomenin, krevní vaky – další pomoc Česka je na Ukrajině
- Počty uprchlíků přicházejících do Česka už se snižují. Stát ale musí chystat dlouhodobější plány (video)
- Rusko omezí vojenské operace u Kyjeva, indexy navyšují zisky z minulých dnů - Ranní komentář
- Akcie v zámoří nenavázaly na silný růst z konce minulého týdne
- Plzeň: Tisíce dětí čekají zápisy, v dubnu do prvních tříd, v květnu do mateřinek
Benzín a nafta 26.06.2022
Natural 95 47.83 Kč![]() ![]() | Nafta 48.16 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...
Okénko pro podnikatele
Vít Endler, finGOOD
Libor Vaníček, Lidya
Lidya se spojila se Shoptetem, reagují na prudký rozvoj e-commerce
Juraj Cienik, Trivi
Účetní společnost Trivi radí, jaké změny přinese pro podnikatele rok 2021