Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Podnikání  |  19.04.2022 15:15:55

CRIF: V prvním čtvrtletí vzniklo v Česku 7 611 společností, o 416 méně než minulý rok. V březnu vzniklo 2 588 firem, 1 109 jich zaniklo

V březnu vzniklo v České republice 2 588 obchodních společností, o 66 méně než v únoru. Zároveň zaniklo 1 109 společností, tedy stejně jako o měsíc dříve. Během celého prvního čtvrtletí letošního roku potom vzniklo 7 611 obchodních společností, o 416 méně než o rok dříve. Současně zaniklo 3 676 společností, o 32 méně než před rokem a nejméně za poslední tři roky. Za první tři měsíce tak v Česku přibylo celkem 3 935 firem, což je o 384 méně než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet nových obchodních společností je v posledních měsících poměrně stabilní a udržuje se kolem dlouhodobého měsíčního průměru. Naopak počet zaniklých společností byl v únoru i březnu nižší, než je poslední rok obvyklé. Také čísla za celé první čtvrtletí jsou podobná těm z minulých let. Slabý trend je vidět pouze u zaniklých obchodních společností, jejich počet se loni začal po dlouhé době mírně snižovat a v letošním roce se pokles dále zrychlil,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Čísla za první čtvrtletí jsou stabilní už od roku 2019. Zatímco letos přibylo meziročně 3 935 firem, v roce 2021 to bylo 4 319 společností, v roce 2020 šlo o 3 405 společností a v roce 2019 o 4 035. Letos vzniklo v Česku v průměru 21 společností v přepočtu na každých 10 zaniklých. O rok dříve šlo o 22 společností a v prvním čtvrtletí roku 2020 potom o 18 společností na každých 10 zaniklých.

V prvním čtvrtletí přibylo nejvíce společností na Olomoucku a v zemědělství, lesnictví a rybářství

V prvních třech měsících letošního roku přibývaly meziročně nejrychleji obchodní společnosti v Olomouckém kraji, kde na 10 zaniklých společností připadlo 38 nově založených, a na Vysočině, kde na 10 zaniklých připadlo 33 nově vzniklých společností. Poté následoval Jihomoravský kraj s 30 nově založenými společnostmi. Počet firem se snížil pouze v Ústeckém kraji, kde na 10 zaniklých společností připadalo pouze 8 nově vzniklých.

Nejvíce obchodních společností vzniklo v daném období v Praze (3 603), v Jihomoravském kraji (993) a v Moravskoslezském kraji (582). Počet zaniklých obchodních společností byl nejvyšší opět v Praze (1 859), v Jihomoravském kraji (332) a v Moravskoslezském kraji (315).

Při pohledu na jednotlivá odvětví vzniklo v prvním čtvrtletí nejvíce obchodních společností v nakládání s nemovitostmi (1 154), v obchodu (1 133) a ve zpracovatelském průmyslu (960). Nejvíce společností naopak zaniklo v obchodu (1 228), v nakládání s nemovitostmi (693) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (446).

Nejrychleji ale přibývaly společnosti v zemědělství, lesnictví a rybářství, kde na 10 zaniklých připadalo 56 nových. V dopravě a skladování to bylo 31 vzniklých a ve zpracovatelském průmyslu a informačních a komunikačních činnostech shodně 30 vzniklých. Dařilo se i ostatním odvětvím a pouze v jednom se počet společností snížil. V obchodu připadalo na 10 zaniklých společností jen 9 nových.

Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých OS za první čtvrtletí v letech 2017 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet vzniklých OS připadajících na 1 zaniklou v prvním čtvrtletí v letech 2017 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 3: Čistý přírůstek OS za první čtvrtletí v letech 20202022


Zdroj: CRIF

Graf 4: Počet vzniklých OS za měsíc v letech 20202022


Zdroj: CRIF

Graf 5: Počet zaniklých OS za měsíc v letech 20202022


Zdroj: CRIF


Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIFCzech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. 

Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

12.04.2022V prvním kvartálu vzniklo podprůměrné množství nových firem Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
02.02.2022Loni vzniklo o desetinu víc firem než v roce 2020 Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
14.09.2021V prvním pololetí zaniklo 6 885 firem, nejméně za tři roky Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688