Česká čistička dešťové vody dělá v Indonésii radost
Česká čistička dešťové vody dělá v Indonésii radost
08.04.2022 / 12:30 | Aktualizováno: 11.04.2022 / 03:47
Podpora z prostředků programu B2B ve výši bezmála 2 milionů korun a výsledek k nezaplacení. Tak by se dal označit projekt čističky dešťové vody na ostrově Bali, který zde zrealizovala česká firma Khaanzaa. V zemi s kritickým nedostatkem užitné a pitné vody zejména v odlehlých oblastech tak projekt řeší zásadní rozvojový problém a současně přispívá k rozvoji podnikatelského sektoru ve vodohospodářství.
Nástroj B2B v gesci České rozvojové agentury je určen českým firmám, které v rámci projektu řeší rozvojové problémy definované v Globálních rozvojových cílech SDGs, a zároveň rozvíjí místní podnikatelské prostředí v průmyslové oblasti, která může jejich know-how potřebovat. Indonésie je zemí s největším počtem vodohospodářských staveb v regionu Jihovýchodní Asie. Většina z nich se koncentruje na Jávě a ostrově Bali. Zatímco na Sumatře, Kalimantanu, Sulawesi a Papue jsou plány na výstavbu čističek teprve v projektové fázi, v Makassaru a Palembangu již probíhají první výstavby. Jakkoliv se na první pohled zdá, že vodní zdroje v zemi jsou bohaté (v IDN se nachází 6 % světových vod, případně 21 % vodních zdrojů IndoPacifiku), odhaduje se, že 24 milionů Indonésanů nemá přístup k nezávadnému vodnímu zdroji a 38 milionů populace nevyužívá hygienických zařízení.
Jakkoliv Japonská rozvojová agentura JICA, UNICEF či Korean Water v Indonésii realizují četné rozvojové projekty zaměřené na oblast sanitace, a vláda neustále navyšuje rozpočet příslušné kapitoly, jde o odvětví s maximálním prostorem pro soukromé investice a uplatnění inovativních řešení. Přesně tohoto prostoru na trhu využila firma Khaanzaa se svým projektem v balijské vesnici Banjar Suradadi v Kabupaten. Pilotní projekt pro sběr, úpravu a zpracování dešťové vody pro užitkový i pitný účel ve spolupráci s místní samosprávou zajistil přenos know-how inovativní technologie, která kapitalizuje na věčném a především bezplatném zdroji dešťové vody, o který dosud Indonésani projevovali jen malý zájem.
„Jako řešeni jsme vytvořiliúpravnu dešťovévody vypracovanou dle koncepce českých inženýrů. Zajistili distribuci a prodej balené dešťovky pro místní trh. Vodu tak odebírají i hotely, restaurace a soukromé domácnosti. Místní ohrožená komunita pak dostává balenou vodu zdarma. Projekt zaměstnává dva místní, jež jsou nyní schopni zařízení udržovat a dále provozovat. Mimoto, jsme také v rámci mini-CSR postavili dětské hřiště, a to z výnosů projektu,“ říká Petr Novotný, majitel firmy Khaanzaa.
Technické řešení je přizpůsobeno místním poměrům s ohledem na nízké provozní náklady a potřebu klientů. Projekt má navíc celou řadu možných modifikací aplikace dle potřeb zákazníka, ať už z řad soukromého, nebo podnikatelského sektoru. A co dál? Zařízení je díky své kvalitě a oblíbenosti samo sobě marketingovým nástrojem a zdá se, že posloužilo jako showroom nové technologie, o kterou nyní bude zájem i v dalších oblastech ostrova Bali, stejně jako mimo něj.
„Indonésané jsou pracovití a lze je poměrně snadno motivovat. Občas je však třeba bojovat s konzervativním naturelem místních ve vesnických oblastech a produkt jim vysvětlit. Zbytnělou byrokracii lze pak překonat s pomocí silného partnera. Když je k tomu pak navíc produkt či služba kvalitní, pak se uplatní sama a úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Významným faktorem je zde početná populace a její kupní síla,“ odpovídá Petr Novotný na otázku týkající se hlavních výzev a překážek.
Zkušenost s nástrojem B2B je v regionu Indonésie dobrá, ať už v oblasti studií proveditelnosti, hydroenergetice, či problematice odpadních vod. Pro více informací o dílčích krocích podání žádosti o dotaci de minimis a harmonogramu se dočtete na Program B2B. Konzultovat pak zejména oborovou relevanci projektového návrhu lze na commerce_jakarta et mzv.cz
Mgr. Alena Štojdlová, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Jakartě
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu
- Pitná voda a odpadní odvedená voda („vodné a stočné“) - Vývoj cenové regulace a cen v odvětví - pitná voda a odpadní odvedená voda („vodné a stočné“).
- CZK, česká koruna - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Česká Třebová - Jednání s Českou poštou pokračují, ale záchrana pobočky Parník ve stávajícím režimu se nezdá pravděpodobná
- Co dělat, když dluhopis přestane vyplácet kupon?
- Proč lidé přichází o statisícové odškodnění za pracovní úraz? Věří mýtům a dělají chyby
- České firmy z obalové branže se na veletrhu INTERPACK v Düsseldorfu úspěšně prezentují na českém stánku.
- 12 h - Evropa dopoledne nejistá, na BCPP ČEZ a hlavně Erste dělají psí kusy, eurodolar vyčkává, ropa a zlato klesají
- Výsledky sčítání lidu 2020 v Indonésii v přehledné infografice
- Výluka dodávek vody v dubnu 2023 - 25. 4. týká se části katastru Nuslí a Krče
- Domácnosti loni vodou šetřily, spotřeba v průmyslu naopak mírně vzrostla meziročně o 13,2 mil. m3
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB OPĚT NAVÝŠILA ZLATÉ REZERVY, LETOS JIŽ O VÍCE NEŽ 3,3 TUN
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Vladislav Hetfleiš, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...