Cssz.cz (ČSSZ)
Daně a účetnictví  |  31.03.2022 17:19:26

Blíží se termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2021

Termíny pro podání přehledu

Základní lhůta podání je do 2. května 2022. Ta platí, pokud daňové přiznání podala přímo OSVČ nebo daňový poradce, a to ve lhůtě 3 měsíců od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky, či v papírové podobě.

 

Lhůta do 1. června neboli tzv. prodloužená lhůta platí, pokud OSVČ podala daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu.

 

Pokud daňové přiznání podal daňový poradce po 1. dubnu, platí lhůta do 1. srpna.

 

Jakými způsoby lze přehled podat

Preferovanou a zároveň nejjednodušší formou je elektronické podání prostřednictvím interaktivního formuláře dostupného na ePortálu ČSSZ bez nutnosti chodit na pracoviště místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze Pražské, v Brně Městské (dále jen „OSSZ“). Vyplnění tiskopisů na ePortálu ČSSZ není podmíněno přihlášením ke službám ePortálu. Pokud se však klient k ePortálu ČSSZ prostřednictvím své datové schránky nebo Národní identitní autority přihlásí, budou mu při práci s formulářem automaticky předvyplněny nejen identifikační údaje z databází ČSSZ, ale i další údaje potřebné pro správné vyplnění přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita.

 

Podání lze učinit také prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu místně příslušné OSSZ (přesnou adresu naleznete na webu v sekci Kontakty), popřípadě je možné využít schránku pro příjem fyzických podání, která je umístěna obvykle u vstupu do budovy příslušné OSSZ. Detailní návod „Jak vyplnit a podat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za kalendářní rok 2021“ je dostupný také na ePortálu ČSSZ.

 

Nejčastější chyby při podání přehledu

Jednou ze stále se opakujících chyb při vyplňování Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ je špatné uvedení úhrnu zaplacených záloh na pojistné na důchodové pojištění. Další častou chybou je také uvedení nesprávného počtu měsíců výkonu činnosti v případě, že ji OSVČ nevykonávaly po celý rok, nebo uvedení nesprávného počtu měsíců, v nichž chtějí být považovány za OSVČ vykonávající vedlejší činnost. Vedle těchto chyb je třeba zmínit i chybné uvedení variabilního symbolu důchodového pojištění dané OSVČ.

 

Nicméně většině chyb lze jednoduše předejít, a to díky pečlivému prostudování Informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ, která je dostupná pro přihlášené uživatele na ePortálu ČSSZ online.

 

Služba pojištěncům z řad OSVČ poskytuje přehledné a srozumitelné informace o výši jejich předpisu záloh na pojistné na důchodové pojištění, stavu jejich úhrad a přehled o uhrazených platbách.

 

Součástí služby je i přímý odkaz na vyplnění a podání formuláře Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za předchozí kalendářní rok. Pokud OSVČ zvolí tento způsob, předejde tak možným chybám, protože do přehledu se automatizovaně spolu s identifikačními údaji vyplní také úhrn zaplacených záloh na pojistné, formou nepovinné nápovědy i informace o počtu měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti a jejím charakteru a další údaje.

 

Co hrozí za opožděné podání či nepodání přehledu

Pokud není Přehled o příjmech a výdajích OSVČ podán včas nebo vůbec, může být dle zákona uložena pokuta až do výše 50 000 .

 

Případné potíže s placením pojistného a plněním dalších povinností je vhodné řešit bez odkladu s příslušnou OSSZ. Zaměstnanci OSSZ podají klientům také potřebné informace týkající se důchodového a nemocenského pojištění OSVČ a poradí, jak postupovat v konkrétních situacích.

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688