Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  17.03.2022 10:48:20

Fed zvyšuje sazby a startuje normalizaci měnové politiky

Americká centrální banka (Fed) v souladu s tržním odhadem na březnovém zasedání zvýšila poprvé od roku 2018 úrokové sazby a zároveň jasně avizovala, že je letos připravena sazby dále zvyšovat na každém po sobě jdoucím zasedání. V souhrnu tak letos může Fed sazby zvýšit kumulativně o 175 bazických bodů. Šéf Fedu J. Powell přitom nevyloučil, že na některém zasedání mohou být sazby zvýšeny rovnou o 50 bodů, když bude záležet na podmínkách. V nové prognóze Fed avizuje, že hlavní úroková sazba (Federal funds rate) se letos dostane až na 1,9 %, což je oproti prosincové prognóze s 0,9 % docela výrazná změna.

Ačkoliv březnové zasedání Fedu včetně následné tiskové konference s J. Powellem vyznělo jednoznačně v jestřábím duchu, tak je ze strany amerických centrálních bankéřů cítit i určitá opatrnost. Pouze J. Bullard totiž hlasoval pro zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů a s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou je to právě J. Bullard, který vidí potřebu letos jít se sazbami až do rozmezí 3 % - 3,25 %. Přestože členové Fedu začínají stále více akcentovat riziko pramenící z vysoké inflace (ta se v USA nachází na 40letých maximech), tak je krajně nepravděpodobné, že by se letos rozhodli jít se sazbami až na 3 %.

Fed však měnovou politiku nezačíná normalizovat pouze skrz úrokové sazby, ale ve 2. čtvrtletí se podle všeho pustí i do tzv. kvantitativního utahování (prodej cenných papírů ze své bilance). Bilance Fedu přitom v posledních dvou letech značně nabobtnala díky nákupům cenných papírů během covidové pandemie a aktuálně dosahuje téměř 9 biliónů dolarů.  Harmonogram snižování své bilance Fed oznámí na příštím zasedání na začátku května, ale některé detaily se můžeme dozvědět již ze záznamu z březnového zasedání, který bude k dispozici zkraje dubna.

V nové makroekonomické prognóze Fed pro letošek počítá se slabším růstem HDP (2,8 %) oproti prosincové prognóze (4,0 %) a naopak rychlejším růstem PCE inflace (4,3 %) i jádrové PCE inflace (4,1 %). V dalších letech Fed nově očekává pomalejší návrat inflace ke 2 % inflačnímu cíli, když pro rok 2023 prognózuje PCE inflaci na úrovni 2,7 % a pro rok 2024 inflaci ve výši 2,3 %. Vyšší inflace a její pozvolnější návrat na neutrální hodnoty rovněž implikuje i potřebu vyšších úrokových sazeb, takže pro roky 2023 i 2024 Fed počítá s průměrnou výší 2,8 %.

Co znamená zahájení normalizace měnové politiky pro kurz amerického dolaru? Vzhledem k tomu, že březnové zasedání Fedu bylo z velké části finančním trhem v ceně dolaru již započteno, tak jsme se větší odezvy na devizovém trhu nedočkali a dolar možná i trochu paradoxně mírně oslabil. Důležité je rovněž zmínit, že k obratu v měnové politice v poslední době zavelely kromě japonské BoJ všechny centrální banky včetně evropské ECB. Právě obratem u ECB si lze mimo jiné vysvětlit to, proč se na EURUSD po zasedání Fedu obchoduje nad hladinou 1,10 USD/EUR a ne níže. Pozitivní úrokový diferenciál ve prospěch dolaru by však měl v nejbližších týdnech a měsících obchodování stlačit hlouběji pod hladinu 1,10 USD/EUR a další posilování americké měny se tak jeví jako jednoznačně pravděpodobnější varianta. Pokud totiž platí, že Fed je s nastavením měnové politiky opožděn (behind the curve), tak o ECB to platí dvojnásob.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688