Patria (Patria Finance)
Cestování  |  15.03.2022 09:38:00

Rychlá cesta z plynové krize? Návrat k uhlí - EURACTIV

Několik zemí EU pozastavilo své plány na postupné ukončení těžby uhlí, protože jejich pokračování by znamenalo závislost na dovozu zemního plynu z Ruska. Místo investic do plynové infrastruktury, obnovitelných zdrojů energie nebo jiných alternativ se za nejrychlejší a nejschůdnější řešení považuje rozšíření těžby uhlí. Napsal o tom dnes server EurActiv.com.

„Existuje dočasná role uhlí, o kterém jsme doufali, že do konce tohoto desetiletí z energetického mixu zmizí. Zůstane však déle. Budeme ho potřebovat, dokud nenajdeme alternativní zdroje. Do té doby ani ta nejzelenější vláda uhlí úplně nevyřadí,“ uvedl podle EurActiv pro Seznam Zprávy vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Česká republika stavěla svou strategii dekarbonizace na zemním plynu jako na přechodném zdroji, ale s 90% závislostí na ruském plynu jsou tyto plány pryč. Jak zjistil EURACTIV.cz, několik českých podniků se již rozhodlo přejít od plynu zpět k uhlí.

V Bulharsku jsou ambiciózní plány na výstavbu velké plynové elektrárny – projektu zahrnutého v národním plánu obnovy – rovněž mimo hru. Země je připravena udržet svůj uhelný průmysl až do výstavby minimálně dvou nových jaderných reaktorů.

O úloze uhlí hovořila také rumunská vláda. Jak informoval rumunský ministr energetiky Virgil Popescu, v zemi se nebudou znovu otevírat žádné doly, ale zvýší se kapacita těžby uhlí a obnoví se provoz nové turbíny.

V Německu není znovuotevření uhelných dolů na pořadu dne, alespoň prozatím. Mají však být vytvořeny strategické zásoby uhlí a německá Agentura pro energetickou síť požádala, aby uhelné elektrárny v zemi zůstaly v případě potřeby v pohotovosti.

V roce 2017 italská vláda v rámci svého Národního strategického plánu oznámila, že k odchodu od uhlí dojde do roku 2025. Krátce po vypuknutí války na Ukrajině však premiér Mario Draghi otočil a uvedl, že „znovuotevření uhelných elektráren může být nezbytné k nahrazení případného nedostatku v nejbližší budoucnosti“.

Mezinárodní agentura pro energii IEA připouští, že změna z plynu na uhlí je možností. Podle této agentury by dodatečných 120 TWh ve výrobě z uhlí mohlo snížit spotřebu plynu o 22 miliard kubických metrů během jednoho roku. Evropská komise ale přesun z plynu na uhlí nezačlenila do svého plánu RePowerEU, který navrhuje snížit závislost EU na ruském plynu do konce tohoto roku o dvě třetiny, podotýká EURACTIV.

Zdroj: The Capitals/EURACTIV

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688