mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  04.03.2022 00:00:00

Informace k cestování do/z Francie v souvislosti s koronavirem COVID 19 (4.3.2022) - ve Francii platí přeočkovací povinnost.

04.03.2022 / 10:45 | Aktualizováno: 04.03.2022 / 11:05

Ve Francii platí přeočkovací povinnost.
Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


VSTUP NA ÚZEMÍ FRANCIE

V praxi je uveden evropský Covid pas, ve kterém je zaznamenáno provedení testů či ukončené očkování či prodělání nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících.  

Je třeba rozlišovat podmínky vstupu do země a podmínky přístupu ke službám. Zavedení očkovacího pasu se nevztahuje na podmínky vstupu do země.

Všechny osoby od 12 let přijíždějící z ČR do Francie i v případě tranzitu musejí předložit jednu z těchto možností:


OČKOVANÉ OSOBY

Vstup do země: Očkovaní cestující ze států EU (i tranzitující) musí pro vstup do Francie předložit potvrzení o provedeném očkování (7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson nebo 7 dní po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19) nebo certifikát o prodělání nemoci covid-19 s platností max 180 dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Platí pro všechny osoby od 12 let. Evropský očkovací certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního očkování

Cestující ze zemí mimo EU se musí řídit dle seznamu zemí podle míry rizika nákazy pro účely cestování. Platí i pro tranzitující osoby.

Pro přístup ke službám se osoby starší 18 let prokazují pouze očkovacím průkazem. Přeočkování třetí dávkou vakcíny je povinné od 18 let. Lhůta k přeočkování je max. 4 měsíce po aplikaci poslední základní dávky vakcíny. Přeočkování se stává platným 7 dní po aplikaci poslední dávky. Platí i pro platnost certifikátu o prodělané nemoci.

Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


TESTOVANÉ OSOBY

Vstup do země: Neočkovaní cestující ze států EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR (platný max.72h) nebo antigenní test (platný max. 48h). Platí i pro tranzitující osoby.

Pro přístup ke službám: Francouzská vláda přijala zákon o vakcinačním pasu. Od 24.1.2022 mají přístup k volnočasových aktivitám pouze očkované osoby nebo osoby po prodělání nemoci v posledních 4 měsících (zábavní parky, kina, divadla, restaurace, hotely, sportovní aktivity), prokázání se negativním testem není platné. Platí pro všechny osoby od 16 let.

Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Vstup do země: Osoby, které prodělaly onemocnění Covid-19 musí pro vstup do Francie předložit certifikát o prodělané nemoci Covid-19 s platností od 11. dne od pozitivního testu do maximálně 180 dnů od pozitivního testu.

Pro přístup ke službám: Certifikát o prodělání nemoci Covid-19 je platný 4 měsíce. Osoby, které prodělaly onemocnění Covid-19 po aplikaci dvou dávek základního očkování jsou považovány za přeočkované.

Přeočkování třetí dávkou vakcíny je povinné od 18 let. Lhůta k přeočkování je max. 4 měsíce po aplikaci poslední základní dávky vakcíny (pokud nedošlo k onemocnění). Přeočkování se stává platným 7 dní po aplikaci poslední dávky. K přeočkování může dojít po 3 měsících po prodělané nemoci.

Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


DĚTI

Vstup do země: Všechny osoby od 12let se musí prokázat buď negativním PCR testem (platný max.72h) nebo antigenním testem (platný max. 48h) nebo očkovacím průkazem nebo certifikátem o prodělání onemocnění.

Přístup ke službám:

Osoby mladší 12 let se nemusí prokazovat ani negativním testem ani očkovacím průkazem.

Osoby od 12 let do 15 let se prokazují buď negativním PCR/antigenním testem ne starším než 24h nebo očkovacím průkazem se dvěma očkovacími dávkami nebo prodělaným onemocněním. Pro tuto věkovou kategorii není třetí očkovací dávka povinná.

Osoby ve věkové kategorii 16-18 let se prokazují očkovacím průkazem se dvěma očkovacími dávkami nebo prodělaným onemocněním, testy nejsou dostačující. Pro tuto věkovou kategorii není třetí očkovací dávka povinná.

Osoby starší 18 let se prokazují očkovacím průkazem nebo prodělaným onemocněním. Přeočkování třetí dávkou vakcíny je povinné.

Francie od 14.03.2022 pozastaví povinnost předkládání očkovacího pasu pro přístup ke službám.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Příjezdový formulář vyplňují pouze cestující (i tranzitující) ze zemí mimo EU.
Platí pro všechny osoby i děti.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Platí povinnost předkládat očkovací pas v kulturních a zábavních provozech, restauračních zařízení, sportovních zařízení a v dálkové dopravě (zábavní parky, památky, muzea, kina, divadla, kavárny, restaurace, obchodních centra, hotely, stadiony, sjezdovky, vlaky, dálkové autobusy). Tato povinnost se týká osob od 16 let.

Očkovací pas pro účely volnočasových aktivit a pohybu ve Francii je certifikát ve kterém je zaznamenáno provedení očkování (7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca či 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson nebo 7 dní po první dávce vakcíny pokud osoba prodělala nemoc Covid-19) nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních 4 měsících. Platí přeočkovací povinnost osob od 18 let. Lhůta k přeočkování je max. 4 měsíce po aplikaci poslední základní dávky vakcíny.

Přeočkování se stává platným 7 dní po aplikaci poslední dávky.

Od 14. března již nebude vyžadován "očkovací pas" na všech místech, kde byl dříve vyžadován (zábavní parky, památky, muzea, kina, divadla, kavárny, restaurace, obchodních centra, hotely, stadiony, sjezdovky, vlaky, dálkové autobusy atd.).

Po 14. březnu však zůstane v platnosti povinnost předložení „sanitárního pasu“ pro vsup do zdravotnických zařízeních, domovů důchodců, zařízeních pro osoby se zdravotním postižením (sanitární pas = potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní test ne starší než 24h nebo certifikát o prodělání onemocnění Covid-19).

Povinnost nošení roušky v dopravě a v uzavřených prostorech.

Na celém území platí pokyn k dodržování základních hygienických pravidel (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor).


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Pokud se osoba setká s jinou osobou infikovanou Covid-19 nebo onemocní Covid-19, tak je třeba striktně dodržovat základní hygienická bariérová gesta a navštívit nejbližšího všeobecného lékaře či pohotovost. Informace o nutnosti izolace nemocného (domácí izolace, hotel či hospitalizace) najdete zde . Jedná se o neodkladnou zdravotní péči v rámci EHIC.

Před odjezdem z ČR je třeba zkontrolovat platnost Evropské karty zdravotního pojištění (EHIC)
a sjednat cestovní pojištění
. Podrobné informace k pojištění najdete zde. Další informace k cestování najdete zde.


TRANZIT

Pro tranzit platí identické podmínky jako pro vstup do Francie.

Pro cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je třeba vyplnit speciální prohlášení, předložit platný "covid pas". Podmínky vstupu se liší dle destinace, často je vstup na ostrovy povolen jen z neodkladného důležitého důvodu a je nařízena izolace po příjezdu.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace ve Francii jsou zveřejněny na oficiálních webových stránkách.

Veškeré informace pro tranzit přes letiště v Paříži najdete na internetových stránkách letiště. Všichni cestující ze zemí mimo EU musí pro vstup do Francie předložit evropský covid pas/negativní PCR nebo antigenní test na COVID-19 a vyplnit speciální atestaci, kterou najdete na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra.

Na letišti je možno provést testy na COVID-19.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Očkovací pas - informace

Testovací místa ve Francii

Podmínky izolace nemocných Covid-19

Francouzské ministerstvo vnitra

Oficiální webové stránky ke koronaviru

Podmínky vstupu na území Francouzské Polynésie

Podmínky vstupu na ostrov Réunion

Podmínky vstupu na ostrov Guadeloupe

Podmínky vstupu na ostrov Martinique

Podmínky vstupu na ostrov Mayotte

Podmínky vstupu do Monaka

 


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Podmínky návratu či vstupu do ČR najdete zde.

Seznam testovacích míst ve Francii najdete zde.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestováníZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688