cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  20.05.2022 09:23:35

Eurozóna - Globální ekonomický výhled - květen 2022. Inflační tlaky v eurozóně jsou stále značné.

Podle předběžných údajů vzrostla ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí 2022 jen mírně, na čemž měla kromě další krátké vlny pandemie svůj podíl také invaze Ruska na Ukrajinu. Růst HDP dosáhl 0,2 % mezičtvrtletně, když pokles v Itálii (-0,2 %) byl více než vyvážen kladným růstem ve Španělsku (+0,3 %) a Německu (+0,2 %). Francouzská ekonomika mezičtvrtletně stagnovala. Jak naznačují podrobnější údaje z Francie a Španělska, pandemická omezení tlumila dynamiku spotřeby domácností, zatímco kladný příspěvek k růstu měla hrubá tvorba kapitálu. Lze očekávat, že za vývojem stojí vyšší tvorba zásob z titulu přetrvávajících komplikací v dodavatelských řetězcích. Na firmy v eurozóně také dopadají potíže v souvislosti s vládními uzavírkami v Číně a narušením globální logistiky. První údaje za duben pak naznačují, že úleva zatím není na obzoru. Indikátor PMI pro zpracovatelský průmysl se sice stále pohybuje v pásmu expanze, ale dubnová hodnota je nejnižší od ledna 2021 při jen velmi malém nárůstu subindexu pro aktuální výstup. Zvolnilo tempo růstu nových objednávek, zatímco cenová očekávání se opět vyšplhala na pětiměsíční maximum. Naopak PMI v sektoru služeb se  v dubnu přiblížilo úrovním z léta loňského roku. Kromě značného růstu nové obchodní aktivity se zvyšuje i poptávka po zaměstnancích.  

Inflační tlaky v eurozóně jsou stále značné. Prudký nárůst cen energetických komodit po vypuknutí války sice později zkorigoval a řada zemí přistoupila k rychlé implementaci opatření proti energetické chudobě, ale vliv energií je stále značný. Do vysokých jádrových cen se promítají potíže v dodavatelských řetězcích, sekundární efekty energetického šoku či slábnoucí euro. Inflace dělá vrásky na čele řadě představitelů ECB, kteří už mluví o prvním zvyšování sazeb začátkem léta

Květnová publikace CF se opět nesla ve znamení vyšší očekávané inflace v eurozóně a nižších růstových vyhlídek. Znatelně výše se pak posouvá výhled sazeb EURIBOR, přičemž výnosy vládních dluhopisů (zjm. italských a řeckých) již nyní citelně poskočily výše. ECB dokonce zvažuje nové nástroje, které by mohla rychle implementovat při další fragmentaci na dluhopisových trzích.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688