mzv.cz (MZv ČR)
Investice  |  22.02.2022 11:38:27

Rumunsko – omezování nelegální těžby dřeva, příležitosti v lesnictví

22.02.2022 / 09:14 | Aktualizováno: 22.02.2022 / 11:16

Rumunské ministerstvo životního prostředí uspořádalo konferenci Integration of biodiversity and climate in sustainable forest management decisions in Romania, která se věnovala primárně prezentaci kroků ministerstva vedoucích k omezování nelegální těžby dřeva v zemi. Zastupitelský úřad situaci monitoruje vzhledem zájmu českých firem o participaci na těžbě, transportu, případně spolupráci v rámci dřevařského průmyslu.

Rumunské lesní porosty mají rozlohu takřka 7 milionů hektarů, což tvoří 4,3% všech lesů v Evropské unii. Více než 70% těchto porostů se obnovuje přirozenou cestou, 17% z nich je starších 100 let. Rumunské lesy jsou obecně silně fragmentované jak po vlastnické stránce, tak kvůli přírodním podmínkám. Specifičností rumunského nakládání s lesy je hojnost využívání palivového dříví, která činí 35% produkce. Rumunsko se dlouhodobě potýká s vysokým výskytem nelegální těžby dřeva a úkolem každého ministra životního prostředí je tyto aktivity omezovat.

Současný ministr Tanczos Barna (UDMR) prezentoval systém SUMAL 2.0, který se shromažďuje informace o vydávaných povoleních, katastrální informace a lesní plány, inventarizace a monitoring uskladnění a pohyb dřevní hmoty v rámci Rumunska. Systém SUMAL 2.0 má za účel sloužit široké veřejnosti, státní a regionální správě, majitelům lesů, lesní stráži i samotným těžařským společnostem.

Ministr Barna uvedl, že se zavedením SUMAL 2.0 a právní institucionalizace lesní stráže vzrostl v roce 2021 počet zaznamenaných trestných činů o 46%, počet uzavřených trestních spisů vzrostl o 47% a počet napadených lesníků výrazně poklesl. V této souvislosti jistě není bez zajímavosti, že strážci jsou nově vybaveni i střelnými zbraněmi.

Dopady nelegální, případně také nadlimitní těžby se dotýkají i evropských firem. V minulosti se dostala do potíží těžební společnosti, která byly spojovány s výkupem nelegálně těženého dříví. Problémy měly v rumunském prostředí i společnosti, která se rozhodly v Rumunsku investovat do lesnictví a těžařství z důvodu výhodnějšího přístupu k materiálu. Pořizované pozemky byly mnohdy nadhodnocovány.

Prostor pro spolupráci českých firem s rumunským dřevozpracovatelským průmyslem existuje. Českým dřevařským firmám, nebo firmám, které mají zájem na složitém rumunském dřevařském trhu kooperovat třeba na bázi transportu, doporučujeme pohybovat se v rámci představeného systému SUMAL 2.0.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688