Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  02.02.2022 11:28:52

Méně než 0,08 % z celosvětových emisí CO2 má na svědomí těžba Bitcoinu

Výzkum uhlíkové stopy

Společnost CoinShares provedla výzkum, ve kterém zkoumala, jak dopadá těžba bitcoinů (BTC) na životní prostředí. Dle údajů z tohoto výzkumu se tato těžba podílí na celkových světových emisích oxidu uhličitého (CO2) méně než z 0,08 %. Jedná se tak o okrajový podíl na celosvětových emisích CO2, zejména ve srovnání s řadou služeb, které používání této kryptoměny umožňuje. V roce 2020 celá bitcoinová těžební síť vyprodukovala přibližně 36 milionů tun CO2. V loňském roce to pak bylo o 5 milionů tun CO2 více než za rok 2020. Díky krokům spaloven uhlí, které inovují své vybavení, by se mohla uhlíková stopa zanechaná těžbou bitcoinů snížit o dalších 2,1 milionů tun CO2. V loňských číslech by tak celkové emise vyprodukované těžbou BTC dosáhly přibližné úrovně 39 mil. tun CO2 za rok.  

Graf podílu emisí CO2 podle těžebních regionů v jednotlivých měsících | zdroj CoinShares

Největší znečišťovatelé

Pro srovnání, průmysloví lídři jako USA a Čína vypustí do ovzduší mnohonásobně více emisí. V roce 2016 USA vypustily emise, které se rovnají ekvivalentu 5.830 Mt CO2 (Co2 ekv.). Čína pak vypustila ještě jednou tolik emisí, které se rovnaly 11.580 Mt CO2 ekv. Uhlíková stopa způsobená těžbou BTC se tak jen stěží může rovnat uhlíkové stopě řady tradičních průmyslových odvětví, která jsou zodpovědná za podstatně vyšší emise CO2. Například taková ražba a tisk fiat měn vyprodukuje ročně kolem 8 Mt CO2 ekv. Ještě výraznější uhlíkovou stopu zanechává zlatnický průmysl, u kterého se odhaduje, že vyprodukuje ročně 100 až 145 Mt CO2 ekv.

Obnovitelné zdroje

Přesto, že spotřeba elektrické energie potřebná k těžbě BTC v čase roste, tvoří zhruba jen 0,05 % celkové spotřeby na celém světě. Aktuálně těžaři ke svým aktivitám potřebují 89 TWh. Oproti předchozím létům však dochází k výraznějšímu posunu od fosilních paliv k využívání obnovitelných zdrojů energie pro těžbu BTC. V prosinci 2021 činil relativní podíl uhlí na mixu výroby elektřiny v síti 35 %. Plynové elektrárny se na výrobě elektřiny podílely z 24 %. Vodní elektrárny pak stojí za výrobou elektrické energie z 21 %. Elektřina vyrobená v jaderných elektrárnách byla využita v 11 % a větrné elektrárny dodaly těžařům 4 % elektrické energie. Zbývajících 5 % výroby tvoří směs malého množství ropy, solární energie a dalších, především geotermálních obnovitelných zdrojů.

Navíc je již dávno známo, že do roku 2040 bude vytěženo více než 99 % všech BTC. Poté již bude naprostá většina energetické potřeby vyplývat přímo z tržní poptávky po vypořádání transakcí BTC prostřednictvím transakčních poplatků, které uživatelé nabízejí těžařům. Také samotná komunita tlačí na přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energií. Bude zde tedy platit přímá úměra, čím více budou k těžbě využívány obnovitelné zdroje, tím menší uhlíkovou stopu za sebou samotná těžba zanechá. Dá se tak předpokládat, že do 20 let bude těžba BTC takřka 100% obnovitelná.

Kam zaměřit pozornost

S ohledem na výše zmíněné by se tak pozornost měla spíše zaměřit na budování obnovitelných zdrojů energie, a nikoli na "utlumování" rozvoje měnových technologií. Podle údajů, které v prosinci 2021 Rada pro těžbu bitcoinů shromáždila, spotřebuje celosvětová těžba bitcoinů 3,2 % elektrické systémové energie, která se v USA vyplýtvá nebo ztratí během jednoho roku. Posuzovat tak těžební síť bitcoinu s 0,08% podílem na celkových emisích jen podle dopadů na životní prostředí, je naprosto liché a krátkozraké.

Bitcoin poskytuje globální, svobodnou, cenzuře odolnou a znehodnocením chráněnou peněžní síť pro celý svět. Odstranění celé těžební sítě s odkazem na znečišťování ovzduší by bylo nespravedlivé vůči stovkám milionů lidí, kteří v digitální měně vidí jedinou naději na spravedlivou a dostupnou formu peněz. Navíc by se tím popřel veškerý přínos, který s sebou toto odvětví přineslo.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

St 11:47  Půlení bitcoinu bylo úspěšné, ale co bude dál? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
15.04.2024  Zlato trhá rekordy, ale prodávat nemusí být moudré Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688