Česko a další populistické země zvládly pandemii podstatně hůře než země nepopulistické, zjistil renomovaný Kielský institut světového hospodářství. Vykazují více než dvojnásobný počet nadměrně zemřelých v porovnání s nepopulistickými státy
Země s populistickou vládou, včetně Česka, zvládly pandemii covid-19 podstatně hůře než země, v nichž populisté v roce 2020 u moci nebyli. To je klíčový závěr studie renomovaného Kielského institutu světového hospodářství (zde: www.ifw-kiel.de/publications/media-information/2022/covid-19-pandemic-under-populist-governments-risk-of-death-is-higher/).
Nadměrná úmrtnost – počet úmrtí nad úrovní, kterou bylo možné předpokládat nebýt pandemie – je podle studie průměrně více než dvojnásobná v zemích, jimž vládnou populisté, oproti státům, které populisty řízeny nejsou.
Autor studie Michael Bayerlein společně s mezinárodním týmem kolegů hodnotili, jak covidovou situaci v roce 2020 zvládalo celkem 42 zemí OECD a BRICS (do této skupiny zemí patří – jak akronym napovídá – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Celkem třináct zemí z tohoto vzorku klasifikovali jako populistické, a to právě včetně Česka. Do skupiny populistických zemí zařadili také třeba Polsko, Slovensko, Maďarsko, Británii, Brazílii nebo Indii.
Nadměrná úmrtnost dosáhla v populistických zemích takřka osmnácti procent, zatímco v těch nepopulistických činila pouze osm procent (viz graf níže). Nad každých sto lidí, kteří by zemřeli tak jako tak, nebýt pandemie, přidala tedy pandemie průměrně osm dodatečných covidových zemřelých v nepopulistických zemích a hned osmnáct covidových zemřelých v zemích populistických.
V zemích s populistickou vládou totiž podle autorů studie se politici více zdráhali trvaleji zavádět nepopulární opatření, jako je omezování společenského setkávání. Populističtí politici také spíše tíhli k bagatelizaci závažnosti nákazy a diskreditaci vědeckých zjištění. Občané pak nebrali nákazu tak vážně a podceňovali dodržování restrikcí společenského pohybu a setkávání, pokud ty byly vůbec zavedeny či vymáhány.
Studie je podle autorů první svého druhu, jež dokládá, že populisté pandemii covid-19 nezvládli dobře, což má své oběti v podobě relativně vyššího počtu zemřelých. Jako taková představuje přelomový závažný argument v celé dosavadní diskusi o přístupu jednotlivých zemí k pandemii a český přístup se pochopitelně neocitá v lichotivém světle.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinit Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Počet nakažených v ČR - počet nakažených COVID-19 v Česku
- JAR: Podmínky vstupu do země - velmi vysoce riziková země
- JAR: Podmínky vstupu do země - vysoce riziková země
- Biden tlačí na Rijád, aby těžil více ropy, Tokio se bojí delta mutace stále více. Ceny pohonných hmot v ČR budou i proto zlevňovat
- Vdovský důchod - v jaké výši a jak dlouho? Pokud zemřelý manžel pobíral 14.000 Kč a Vy 11.000 Kč, pak dostanete navíc 2.600 Kč.
- Porodní hmotnost dítěte souvisí s jeho chováním ve škole, zjistili vědci z MU
- Lidé v Česku se obávají inflace velmi výrazně, zjistili statistici. A to zatím příliš nezdražují potraviny, zato třeba elektronika ano
- Špičkoví světoví varhaníci na Mezinárodním varhanním festivalu v Olomouci
- Plzeň: Sestavit robota, model motoru, zvládnout hon na lišku i jednotky energie. Tím se zabývají mladí výzkumníci na Letní univerzitě JuniorFEL
- Německo - maloobchod v červenci oslabil o 5,1% a vedl si výrazně hůře oproti odhadům
- Ranní okénko - Dozvíme se, co stálo za vývojem ekonomiky ve druhém čtvrtletí
- Program českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) je příslibem do budoucna. Získal ocenění Amazonu
Benzín a nafta 17.05.2022
Natural 95 44.8 Kč![]() ![]() | Nafta 46.35 Kč![]() ![]() |
Prezentace
12.05.2022 Výkonnost pomocí arbitrárních křivek za použití...
12.05.2022 Bojovník Jiří Procházka se stal novou tváří...
04.05.2022 Rekordní čtvrtletí pro XTB: 54,4 mil. EUR čistého.
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Štěpán Křeček, BHS
Lucia Žárská, ProfitLevel
Vývoj TOP energetických společností v rámci Evropy od počátku války
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Ondřej Likeš, LYNX
Jozo Perić, CapitalPanda
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Stagflace v Evropské unii nastane, pokud se lidé leknou reálného poklesu svých příjmů
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Zadlužení obyvatel poprvé v historii překročilo 3.
Objem zahraničního kapitálu v základním jmění...
Tlak na růst cen nových bytů pokračuje, stavební..
Trinity Bank meziročně zvýšila čtvrtletní zisk o..