mdcr.cz (MD ČR)
Z domova  |  21.01.2022 00:00:00

Dispečeři ŘLP v loňském roce odřídili v českém vzdušném prostoru 361 522 letů

Objem provozu v českém vzdušném prostoru za rok 2021 nedosáhl ani poloviny předkrizového stavu. Může za to pokračující pandemie covidu-19 a s ní spojená opatření. Řízení letového provozu (ŘLP) chce situace využít k zásadní modernizaci svých technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám.
Dispečeři v loňském roce odřídili v českém vzdušném prostoru 361 522 letů
Stále naprosto zásadní vliv má pandemie COVID – 19 a související opatření na provozní výsledky podniku za rok 2021. Ve srovnání s posledním rokem předkrizového vývoje, tedy rokem 2019, který současně slouží jako základní srovnávací kritérium, dosáhl provoz v roce 2021 úrovně necelé poloviny roku 2019. V dlouhodobém srovnání se tak objem provozu v českém vzdušném prostoru pohybuje přibližně na hodnotě, která byla typická pro období let 2002 – 2003.

Za celý rok 2021 bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 361 522 pohybů, což představuje úroveň provozu ve výši 43,3 % roku 2019 (883 063 pohybů). Provoz tak dosáhl mírně nad úroveň roku 2002, kdy bylo zaznamenáno celkem 353 211 pohybů. Vzhledem k objemu provozu bylo v českém vzdušném prostoru dosaženo prakticky nulové průměrné zpoždění na provedený let.

Ke změnám naopak nedošlo ve složení největších uživatelů českého vzdušného prostoru. Největším zákazníkem podniku v roce 2021 byly společnosti Qatar Airways, Turkish Airlines a Wizz Air.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru tak byl výrazně odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl úrovně 56 % provozu roku 2019. Celkem bylo v evropském vzdušném prostoru provedeno 6,2 milionu letů oproti 11,1 milionu pohybům v roce 2019. Důvodem odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru České republiky je i nadále úplná absence vnitrostátní letecké dopravy a zejména využívání přímých letových tratí mimo naše území s ohledem na aktuální dostatek kapacity v Německu a Rakousku. Svůj vliv mají také změny a dostatek kapacit na tratích přes severní Atlantik do severoamerických destinací.

„Od roku 2021 jsme určitě očekávali mnohem víc. S ohledem na přetrvávající omezení se civilní letecká doprava nevrátila ani zdaleka do předcházející kondice. Nadále však bereme celý tento vývoj i jako příležitost k zásadní modernizaci našich technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám, který by měl nastat nejpozději v roce 2025, uvedl při této příležitosti Jan Klas, generální ředitel podniku.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688