Patrik Madle (ČSOB)
Bydlení  |  11.01.2022 15:12:48

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení 540 miliard korun

Objem poskytnutých hypoték za loňský rok činil 430 miliard korun. Tuzemské banky tak klientům půjčily o 69 % více prostředků na bydlení než předcházející rok. Skupina ČSOB svým klientům poskytla hypotéky ve výši 105 miliard korun. Rekordní je také výsledek stavebních spořitelen, který dosáhl hranice 110 miliard korun. Poptávku po bydlení hnaly nahoru především nízké úrokové sazby a obava z jejich zvyšování, které přijde v roce 2022.

Úvěry na bydlení ve výši 540 miliard korun jsou rekordním výsledkem, který významně předčil i doposud nejúspěšnější léta na hypotečním trhu. „Za mimořádnými výsledky stojí především velmi nízké úrokové sazby a možnost výhodného financování, které poháněly vysokou poptávku po nemovitostech k vlastnímu bydlení i investici. Vysoká poptávka i řada dalších vlivů zapříčinily velmi rychlý růst cen nemovitostí,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Rekordmanem byly v loňském roce pozemky, jejichž ceny loni vzrostly o téměř 22 %. Společně s růstem cen nemovitostí rostla i průměrná výše hypotéky. U klientů skupiny ČSOB přesáhl průměrný úvěr hodnotu 3,5 milionu korun, průměrná hypotéka v Praze a Středočeském kraji dokonce činila 3,88 milionu korun. Na výsledku trhu se v minulém roce projevily i končící pětileté fixace z let 2016 a 2017. Refinancování loni tvořilo téměř třetinu nově uzavřených obchodů.

„Pozitivní zprávou zůstává, že i přes rostoucí ceny nemovitostí a výši průměrného úvěru nedochází k prodlužování jejich splatnosti, která se pohybuje okolo 26 let. Ani přes rychlejší nárůst úrokových sazeb na konci roku neočekáváme problémy klientů, které čeká refinancování, se splácením,“ potvrzuje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Stavební spoření překonalo všechny milníky

Počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření meziročně mírně vzrostl na celkových 520 tisíc. Stálice na poli bankovních produktů si navíc připsala celou řadu rekordů. Trh s úvěry meziročně narostl o 69 % z loňských 65 miliard na celkových 110 miliard korun.

„Liška v loňském roce poskytla úvěry ze stavebního spoření v objemu 33 miliard korun. Celkově jsme tak našim klientům poskytli úvěry v objemu 517 miliard korun. O oblíbenosti našeho produktu svědčí i to, že doposud bylo uzavřeno 8,4 milionu smluv o stavebním spoření. I díky tomu jsme schopni přicházet na trh s novými produkty jako je například Stavebko bez limitů,“ komentuje výsledky Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Rok 2022 ve znamení zpomalení trhu

V novém roce se výrazně projeví kroky České národní banky vedoucí ke zkrocení rychle rostoucí inflace. Ta ke konci loňského roku několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, která se propíše i do úrokových sazeb hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

„Rekordní rok je za námi, do roku 2022 očekáváme návrat k normálu. Velkou roli budou hrát úrokové sazby, které se na začátku roku pohybují mezi 4 a 5 procenty. Malá nabídka nemovitostí i vysoké ceny energií pak povedou k dalšímu růstu jejich cen. Naopak nepředpokládáme, že dubnové znovuzavedení ukazatelů LTV, DTI a DSTI bude mít na trh významný dopad. Pro zájemce o spoření je ale růst úrokových sazeb dobrou zprávou, proto očekáváme vyšší zájem o stavební spoření a nové smlouvy,“ uzavírá výhled do roku 2022 Jan Sadil.

Hlavním tématem pro skupinu ČSOB zůstává i pro rok 2022 udržitelnost, a to i v souvislosti s bydlením. „V posledních letech vnímáme ze strany klientů silný zájem o energeticky úsporné bydlení a šetrnou architekturu. S tím souvisí i témata ochrany životního prostředí a častějšího využívání obnovitelných zdrojů energie v domácnostech,“ doplňuje Jiří Feix. Ke stávajícím produktům, jako je hypotéka a meziúvěr na úsporné bydlení, chystá skupina ČSOB řadu dalších produktových inovací. Chce jimi oslovit jak stávající, tak potenciální klientelu, a výhodnějšími produkty motivovat k ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice

Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.

Více informací na: www.csob.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688